سخنان رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل؛

برای ریشه کن کردن تروریسم باید عدالت و توسعه را گستراند

ایرنا , 3 مهر 1393 ساعت 18:16

رییس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه امروز خشونت و افراطی گری بدون مهار، خود را بصورت یک تهدیدِ قطعی جهانی نمایان ساخته است، نسبت به خطرِ گسترشِ افراطی گری و همچنین خطرِ درکِ نادرست و برخورد غلط با این پدیده هشدار داد.


به گزارش «آرماگدون» ، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در ابتدای سخنان خود در شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد افزود: با کمال تأسف، تروریسم، جهانی شده و از نیویورک تا موصل، از دمشق تا بغداد، از شرقی ترین تا غربی ترین نقطه جهان، از القاعده تا داعش، افراطیون جهان یکدیگر را یافته اند و ندا سر داده اند که متحد شوید اما آیا ما در برابر افراطیون متحدیم؟!
وی با بیان اینکه افراطی گری یک مسئلۀ منطقه ای نیست که فقط ملت های منطقه ما با آن درگیر باشند، تصریح کرد: افراطی گری، مسئله ای جهانی است که برخی از کشورها در پیدایش آن مؤثر بوده و در مبارزه با آن ناکام و اکنون ملت های ما، تاوان آن را پس می دهند.
رییس جمهوری با بیان اینکه غرب ستیزی امروز، فرزند استعمارگری دیروز است، گفت: غرب ستیزی امروز، واکنش به نژادپرستی دیروز است؛ برخی از سازمانهای اطلاعاتی، تیغ را به دستِ زنگی مست داده اند و او نیز همه را از دم تیغ می گذراند. 

ایجاد کنندگان تروریست در پیشگاه گذشته و در برابر آینده عذرخواهی کنند
روحانی افزود: همه آنان که در ایجاد و تقویت این گروههای تروریست نقش داشته اند، باید به اشتباهات خود در پدیدار شدن افراطی گری اعتراف کنند و نه تنها در پیشگاه گذشته که در برابر آینده هم عذرخواهی کنند.
وی ادامه داد: برای مقابله اصولی با تروریسم، باید ریشه های آن را شناخت و چشمه های آن را خشکاند. تروریسم در بستر فقر، بیکاری، تبعیض، تحقیر و بی عدالتی میروید و با فرهنگ خشونت رشد می کند.

برای ریشه کن کردن تروریسم باید عدالت و توسعه را گستراند
رییس جمهوری تاکید کرد: برای ریشه کن کردن تروریسم باید عدالت و توسعه را گستراند و از تحریف ادیان الهی برای توجیه قساوت و بیرحمی جلوگیری کرد.
روحانی خاطرنشان کرد: درد بزرگتر آن است که این تروریست ها به نام دین، خون میریزند و به نام اسلام سر می بُرند، می خواهند این حقیقت مسلّم تاریخ را پوشیده نگهدارند که بر اساس آموزه همه پیامبران الهی از ابراهیم و موسی تا عیسی و محمد(ص)، کشتن یک انسان بیگناه همانند کشتار همه بشریت است.
وی ادامه داد: من در شگفتم این گروه های آدمکش، گروه خود را اسلامی می نامند و شگفت آورتر آنکه رسانه های غربی نیز در همراهی با آنان، این نام مجعول را که تنفر همه مسلمانان را برمی انگیزد، تکرار می کنند؛ غافل از آنکه مسلمانانی که هر روز خدای خویش را به صفت رحمانیت یاد می کنند و از پیامبر خویش درس عطوفت و محبت آموخته اند، این افتراءها را، بخشی از پروژه اسلام هراسی می شمارند.
رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه اشتباهات راهبردی غرب در مسایل منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی و قفقاز، این نقطه از جهان را به بهشت تروریست ها و افراطیون بدل کرده است، گفت: تجاوز نظامی به افغانستان و عراق و مداخلات های نادرست در تحولات سوریه نمونه های روشنی از این راهبرد غلط در منطقۀ خاورمیانه است.
روحانی افزود: اتخاذ رویکردهای غیرمسالمت آمیز و تجاوز و اشغال نظامی، از آن جا که معیشت و حیات مردم عادی را هدف قرار میدهد، پیامدهای روانی و رفتاری متعددی را در پی دارد که امروز، بُروز آن را بصورت خشونت و آدمکشی در منطقۀ خاورمیانه و آفریقا، مشاهده میکنیم؛ که حتی برخی شهروندان سایر نقاط جهان را هم، با خود همراه کرده است.
وی خاطرنشان کرد: خشونت همچون یک بیماری مسری، در حال سرایت به سایرِ نقاطِ جهان است. ما همواره معتقد بودیم که دمکراسی، با کوله پشتی، نمیآید؛ دمکراسی، محصول رشد و توسعه است، نه جنگ و تجاوز. دمکراسی یک کالای صادراتی نیست که از غرب به شرق تجارت شود. در یک جامعۀ توسعه نیافته، دمکراسی وارداتی، به دولتِ ضعیف، منتهی می شود و دولت ضعیف هم به شدت آسیب پذیر.
رییس جمهوری گفت: وقتی پای ژنرال ها به منطقه باز شد، انتظار نداشته باشید دیپلمات ها به استقبال آنان بروند. وقتی جنگ شروع شد، دیپلماسی به پایان می رسد. وقتی تحریم آغاز شد، نفرتِ عمیق از تحریم کنندگان هم شروع می شود. وقتی فضای خاورمیانه امنیتی شد، پاسخ آن هم امنیتی می شود.

جهان غرب یکبار برای همیشه خاطره تلخ حمایت از دیکتاتوری را کمرنگ کند
روحانی با بیان اینکه منافع کشورهای غربی در این منطقه، در گرو به رسمیت شناختن باورها و خواست مردم منطقه در قالب نظام های مردمسالار است، اظهارداشت: از جهان غرب، انتظار می رود در این منطقه، یکبار و برای همیشه، در جبهۀ حامی مردمسالاری واقعی، قرار گیرد و بدین ترتیب، خاطره تلخ حمایت از دیکتاتوری ها را کمرنگ کند.
وی ادامه داد: تجربۀ پیدایش القاعده، طالبان و گروه های افراطی اخیر، نشان داد که نمی شود از گروه های افراطی، برای مقابله با کشورهای مخالف، استفاده کرد، و پس از آن، از عوارض پیدایش این افراط، در امان ماند. تکرار اشتباهات، علیرغم این همه تجربۀ پرهزینه، موجب تعجب است.

نسبت به خطر گسترش افراطی گری و برخورد غلط با این پدیده هشدار می دهم
رییس قوه مجریه گفت: به یاد داشته باشیم که ایران، روزی همه را به «گفت وگو» دعوت کرد که هنوز جنایت ۱۱ سپتامبر، رخ نداده بود و روزی به «جهان عاری از خشونت و افراطی گری» خواند، که هنوز خشونت های اخیر ظهور نکرده بود. شاید سال گذشته، تعداد اندکی، آتشِ شعله ور شدۀ کنونی را پیش بینی می کردند. اما امروز خشونت و افراطی گری بدون مهار، خود را بصورت یک تهدیدِ قطعی جهانی، نمایان ساخته است.
روحانی افزود: بطور مسلم، اگر چرایی بُروز پدیدۀ کنونی را به درستی تحلیل نکنیم، نخواهیم توانست راه حلِ درستِ بُرون رفت از آن را پیدا کنیم. امروز هم، دوباره، نسبت به خطرِ گسترشِ افراطی گری و همچنین خطرِ درکِ نادرست و برخورد غلط با این پدیده، هشدار میدهم.
وی با اینکه خاورمیانه، تشنۀ توسعه است، و خسته از جنگ، تاکید کرد: این حق طبیعی مردمانِ سرزمین های حاصلخیزِ خاورمیانه است که از زندگی توأم با صلح و رفاه، برخوردار باشند. در گذشته، استعمار این حق را از آنان سلب کرد و اکنون سایۀ جنگ و خشونت، امنیت آنان را تهدید می کند.

نخبگان منطقه می توانند قوی ترین ائتلاف های بین المللی علیه خشونت را تشکیل دهند
رییس جمهوری گفت: در منطقۀ ما، سیاستمداران، و نخبگانِ معتدلی وجود دارند که مورد اعتماد ملت های خویشاند. آنان، نه غرب ستیزند و نه غربگرا. به نقش استعمار در عقب افتادگی ملت های منطقه آگاهند اما از نقش ملت های خویش در راه توسعه یافتگی نیز، غفلت نمی ورزند؛ غرب را از خطاهایش مبرا نمی کنند، اما به غفلت های خویش نیز توجه دارند. این نخبگان، می توانند با جلب اعتماد مردم، قویترین ائتلاف های ملی و بین المللی علیه خشونت را تشکیل دهند.
روحانی تاکید کرد: صدای این نخبگان، صدای واقعی مردم اعتدال گرا در جهان اسلام است؛ صدای آشنای یک افغانِ خسته از جنگ؛ عراقی قربانی افراط گری؛ سوری هراسانْ، از تروریسم؛ و لبنانی نگرانْ، از خشونت و فرقه گرایی. سخن ما این است که اگر برخی کشورها، با ادعای رهبری ائتلاف، در پی ادامۀ برتری جویی در منطقه باشند، دچار اشتباهی راهبردی شده اند.
وی ادامه داد: بدیهی است کشورهای منطقه که درد را بهتر می شناسند، بهتر هم، می توانند با همفکری و ائتلاف، مسئولیت مبارزه را پذیرفته و، رهبری آن را بر دوش گیرند و اگر دیگر کشورها می خواهند علیه تروریسم، گامی بردارند، باید به حمایت آنان برخیزند.
رییس جمهوری گفت:من اعلام می کنم، اگر امروز همۀ توان خود را علیه افراط و خشونت، به کار نگیریم، و کار را به کاردان نسپریم، فردا جهان برای هیچکس، جای امنی نخواهد بود.
روحانی افزود: سال گذشته با ارائه طرح «مبارزه با خشونت و افراطی گری» که با استقبال گستردهای روبرو شد، کوشش کردم تا کشورم نقش خود را در تحقق صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی، ایفا کند.


کد مطلب: 2966

آدرس مطلب: http://armageddon.ir/vdce.p8wbjh8op9bij.html

آرماگدون
  http://armageddon.ir