وزیر اتحادیه اروپای ترکیه:

صدراعظم اتریش به نماد دشمنی با اسلام تبدیل شده است

ایرنا , 22 خرداد 1397 ساعت 11:54

عمر چلیک وزیر اتحادیه اروپای ترکیه گفت: صدر اعظم اتریش با تعطیلی مساجد در این کشور به نماد دشمنی با اسلام تبدیل شده و به همین علت، از دیدگاه آنکارا ریاست دوره ای آنها بر اتحادیه اروپا بی اعتبار است.


به گزارش «آرماگدون» ، چلیک در مصاحبه با شبکه تلویزیونی خبر.تورک و بلومبرگ به سخنان هفته گذشته سباستین کورتس صدراعظم اتریش مبنی بر تعطیلی هفت مسجد در این کشور واکنش نشان داد و اظهار کرد: اتریش امروز به یک بمب آماده انفجار در قاره اروپا تبدیل شده است.
وی بیان کرد: صدراعظم اتریش گرایش راست افراطی دارد و تفکرات نژادپرستانه در وی درونی شده است به طوری که این روزها با خیالبافی، سخنان گروه های نژاد پرست را تکرار می کند.
وی تاکید کرد: کورتس فرد مهم و تاثیرگذاری در اروپا نیست اما کشورش اتریش با عملکرد وی این روزها به نماد اسلام ستیزی تبدیل شده است.
وی تصریح کرد: تعطیلی مساجد نمی تواند اقدام مناسب در حل مشکلات مورد اشاره صدراعظم اتریش باشد بلکه از طریق مذاکره و گفت و گو هر خطایی را که ممکن است در یک مسجد رخ دهد، می توان حل کرد.
جمعه گذشته سباستین کورتس صدراعظم اتریش در یک نشست مطبوعاتی در وین اعلام کرد که این کشور هفت مسجد متعلق به مسلمانان ترکیه را به دلیل 'نقض قوانین کشور' تعطیل و حدود ۶۰ امام جماعت این مساجد را اخراج می کند.
وی در این باره با بیان این که 'جامعه موازی، اسلام سیاسی و کشاندن مردم به سوی افراط گرایی دینی در کشور ما(اتریش) جایی ندارد'، اعلام کرده است که تصمیم به بستن این مساجد و اخراج امامان جماعت در پی تحقیقات مسئولان امور دینی در مورد تصاویر مربوط به اجرای نمایشی در یک مسجد تحت حمایت مالی ترکیه اتخاذ شده است.
بنا به ادعای رسانه های اتریش، در این تصاویر تعدادی از کودکان مسلمان در داخل این مسجد نبرد گالیپولی را که بین نیروهای امپراتوری عثمانی و نیروهای متفقین در جریان جنگ اول جهانی روی داد و موجب پیروزی قوای عثمانی شد، بازسازی می کنند.
مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در واکنش به این تصمیم اتریش، این اقدام را نشان دهنده میزان نژادپرستی و دشمنی با اسلام از طرف برخی کشورها و سیاستمداران اروپایی عنوان کرد.
وی همچنین افزود: سیاستمداران نژادپرست و اسلام ستیز، در آینده اروپا را به پرتگاه های خطرناک دیگری خواهند برد.
پروفسور علی ارباش رئیس سازمان امور دیانت ترکیه نیز تصمیم دولت اتریش را یک اشتباه بسیار بزرگ و مغایر با ارزش های حقوق بشر و آزادی دین و عقیده دانست و خواستار عقب نشینی از اجرای این تصمیم شد و گفت: همه انسان ها حق برگزاری آزادانه آیین های عبادی و دینی خود را دارند.
ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز روز جمعه گذشته در واکنش به این تصمیم دولت اتریش گفت: تعطیلی هفت مسجد و اخراج ائمه جماعت از این کشور یکی از نتایج موج عوام گرایی نژاد پرستانه و اسلام هراسانه در اروپا و به خصوص اتریش است.
بکیر بوزداغ معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه نیز در رابطه با این رویداد اظهار کرد: این تصمیم دولت اتریش به معنای مرگ دین، آزادی و وجدان در اروپاست.


کد مطلب: 6558

آدرس مطلب: http://armageddon.ir/vdcf.tdviw6dtcgiaw.html

آرماگدون
  http://armageddon.ir