شکست دو پروژه مسلمانان لیبرال در آلمان

ایکنا , 7 تير 1396 ساعت 12:26

آلمان در دو هفته اخیر شاهد اجرای دو پروژه بحث برانگیز از سوی گروهی موسوم به مسلمانان لیبرال بود که هر دو تقریبا با شکست مواجه شد.


به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از رايزني فرهنگي ايران در آلمان، آلمان در دو هفته اخیر شاهد اجرای دو پروژه بحث برانگیز از سوی گروهی موسوم به مسلمانان لیبرال بود. دو زن به نام لامیا قدور Lamya Kaddor و سیران آتش Seyran Ates به ترتیب با هدف برگزاری یک راهپیمایی و تأسیس مسجد از سوی گروه های بزرگ مسلمان در آلمان طرد و تقریبا با شکست مواجه شدند.
اما در آن سو از سوی دولت آلمان و سیاستمداران آلمانی مورد حمایت واقع شدند. سیران آتش وکیل و فعال حقوق بشر در اقدامی تحریک‌آمیز در برلین مسجدی تأسیس کرد که آداب و فرهنگ در آن با شاخص‌های رفتاری مسلمانان فاصله زیادی دارد. در پی این اقدام اعتراض‌های زیادی از سوی مجامع بزرگ اسلامی آلمانی انجام شد. این اعتراض‌ها فراتر از مرزهای آلمان نیز گسترش یافت.
سخنگوی دولت آلمان در مقابل برخی از این اعتراضات ایستادگی کرد و گفت: موضوع دین و رفتارهای دینی به اشخاص برمی‌گردد. ما نمی‌توانیم برای جامعه خود تعیین کنیم که چگونه، کجا و با چه آدابی به عبادت بپردازند.
لامیا قدور، نویسنده و مدرس درس اسلام با فراخوان تجمع در کلن قصد داشت ۲۰ هزار مسلمان را در اعتراض به داعش و فاصله‌گرفتن از آن گرد هم آورد؛ اما در این تجمع تنها حدود دو هزار نفر گرد هم آمدند.
سایت خبری «فوکوس» آلمان در مقاله‌ای به این رویدادها پرداخت و آنها را شکست‌خورده عنوان کرد. این دو واقعه اختلاف گروه‌های بزرگ اسلامی را با جریان لیبرال در آلمان نشان داد. هر چند در شرایط عادی اختلافات زیادی بین مسلمانان آلمانی وجود دارد، اما با این دو پروژه مشخص شد که جریان فکری غالب مسلمانان در آلمان با جریان لیبرال که به خوبی از سوی دولت آلمان حمایت می‌شود، فاصله زیادی دارد.


کد مطلب: 5759

آدرس مطلب: http://armageddon.ir/vdch.mnmt23nqwftd2.html

آرماگدون
  http://armageddon.ir