تعریف اسلام‌هراسی در حزب اصلی مخالف دولت انگلیس ثبت شد

ایرنا , 1 فروردين 1398 ساعت 14:49

حزب کارگر انگلیس روز چهارشنبه در واکنش به حادثه تروریستی و مرگبار نیوزیلند که 50 مسلمان را به کام مرگ کشاند، به‌طور رسمی تعریف اسلام‌هراسی را به رسمیت شناخت.


به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از روزنامه گاردین، کمیته اجرایی حزب کارگر تعریف اسلام‌هراسی متعلق به گروه پارلمانی فرا حزبی مسلمانان بریتانیا را به رسمیت شناخته است تا به‌این‌ترتیب ضمن اعلام همبستگی با جامعه مسلمانان، درک بهتری را از وضعیت اسلام‌ستیزی و عواقب شوم آن حاصل کند.
بر اساس این تعریف، اسلام‌هراسی نوعی از نژادپرستی شناسایی شده که تمام اشکال مسلمان بودن را هدف قرار می‌دهد. این تعریف حاصل شش ماه کارشناسی و مشورت میان اعضاء گروه پارلمانی فرا حزبی مسلمانان بریتانیا با اساتید دانشگاه، وکلا، نهادهای اسلامی، فعالان حقوق بشری و مسلمانان صورت گرفته است.
بر اساس گزارش گاردین، بیش از ۷۵۰ نهاد اسلامی، ۸۰ استاد دانشگاه و ۵۰ نماینده پارلمان از این تعریف حمایت کرده‌اند.
«ناز شاه» نماینده حزب کارگر از منطقه «برد فورد وست» و معاون وزیر کشور کابینه در سایه معتقد است که این تعریف بایستی از سوی تمام احزاب سیاسی به رسمیت شناخته شود.
وی گفت: درحالی‌که اسلام‌هراسی در جامعه انگلیس و تمام دنیا رو به افزایش بوده و حمایت از گروه‌های راست افراطی و نژادپرستان بیشتر می‌شود، ضروری است که احزاب سیاسی سریعاً در این رابطه اقدام کنند.
شاه افزود: بایستی با کمک یکدیگر کشور را از شر این پدیده شیطانی خلاص کنیم و از طریق به رسمیت شناختن تعریف اسلام‌هراسی درک و هشیاری بیشتری را در جامعه ایجاد کنیم.
گروه فرا حزبی پارلمانی «مسلمانان بریتانیا» آذرماه گذشته گزارشی را منتشر و در آن تصریح کرد که رواج اسلام‌هراسی در انگلیس به تشدید شکاف در جامعه، افزایش جرائم مرتبط با تنفر و حملات تروریستی منجر شده است.
در این گزارش آمده است که افکار عمومی در انگلیس به دلیل پیش‌داوری منفی نسبت به عقاید مسلمانان دیدگاه تبعیض‌آمیزی به این اقلیت مذهبی پیداکرده‌اند. این گزارش همچنین عنوان کرد که اقلیت مسلمانان در انگلیس نسبت سایر اقلیت‌های قومی به لحاظ اقتصادی مورد تبعیض قرار می‌گیرند.
وضعیت اسلام‌ستیزی در انگلیس پس از رای مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا به‌صورت بی‌سابقه‌ تشدید شده است. آمار پلیس نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر تعداد حملات علیه مسلمانان روند صعودی داشته است.
«مسعود شجره» رئیس سازمان حقوق بشر اسلامی انگلیس به‌تازگی در گفت‌وگو با ایرنا افزود که اسلام‌هراسی در این کشور دیگر از مرحله «هراس» و ترس از اسلام گذشته و به مرحله نفرت از مسلمانان رسیده است. وی گفت: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا آن‌چنان‌که ادعا می‌شود ربطی به مسائل اقتصادی نداشته و در اصل یک جنبش ضد مهاجر، ضد اقلیت و نژادپرستانه است.
شجره معتقد است که بی‌تفاوتی سیاستمداران به حملات علیه مسلمانان و قوانین ضد تروریستی، به بیگانه سازی مسلمانان و افزایش تعداد حملات نسبت به آنان کمک کرده است.
پس از حادثه تروریستی هفته گذشته در نیوزیلند، اسلام‌هراسی به سوژه داغ رسانه‌های انگلیس تبدیل‌شده و دولت انگلیس دیروز بودجه مربوط به حفاظت از مساجد و مکان‌های عبادی را افزایش داد.
به گزارش ایرنا، نمازگزاران مسلمان روز جمعه گذشته در جریان برگزاری نماز جمعه در دو مسجد 'نور' و 'لینوود' شهر کراست‌ چرچ نیوزیلند موردحمله تروریستی مسلحانه قرار گرفتند.
متهم اصلی این حمله 'برنتون هریسون تَرنت' ۲۸ ساله اهل استرالیا معرفی‌شده است که پیش‌تر بارها در صفحات مجازی خود از حضور مهاجران مسلمان در 'سرزمین‌های اروپایی' ابراز خشم کرده بود.
کارشناسان با اشاره به رشد نژادپرستی و نفرت از اسلام در کشورهای غربی تأکید می‌کنند که صلح‌طلبان و آزادی‌ خواهان جهان باید ناسیونالیست‌های نژادپرست و پرخاشجوی جوامع غیرمسلمان را تحت‌ فشار قرار دهند تا جهان برای همیشه نفرت‌ پراکنی و تروریستی نمایاندن اسلام و مسلمانان را پشت سر بگذارد.


کد مطلب: 6675

آدرس مطلب: http://armageddon.ir/vdcf.edviw6dvtgiaw.html

آرماگدون
  http://armageddon.ir