«محمد طعان»  نویسنده و تحلیلگر لبنانی
«محمد طعان» نویسنده و تحلیلگر لبنانی
 
نویسنده لبنانی در گفتگو با مهر؛
برخی در غرب به خوبی می‌دانند که اسلام آینده بشریت است
یک نویسنده و تحلیلگر لبنانی با اشاره به اینکه که اسلام هراسی علت اصلی بروز جریان های تکفیری و تروریستی است گفت: برخی در غرب به خوبی می دانند که اسلام، آینده بشریت است.
سه شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۰
کد مطلب: 4538
کتاب «سید بغداد» نوشته «محمد طعان» با ترجمه «محمد رضا شیخی محمدی» توسط انتشارات خرسندی منتشر شد. در کتاب حاضر سرگذشت سربازی آمریکایی به نام «جیمی» به تصویر کشیده شده است که به راز عاشورا پی می‌برد. به همین مناسبت گفتگویی را با نویسنده این کتاب انجام دادیم که مشروح آن از نظر می گذرد:

*شما کتابی درباره یک نظامی آمریکایی در عراق به نگارش درآوردید که ظاهرا شیفته امام حسین (ع) می شود، کمی در مورد این کتاب و نحوه آشنایی این نظامی با امام حسین و مذهب تشیع بفرمایید؟

کتاب «سید بغداد» داستان یک سرباز آمریکایی است که تنها فرزند خانواده و ساکن کالیفرنیا است. پدر وی در سال ۱۹۹۳ در سومالی و پدربزرگ او در جنگ ویتنام کشته شده است. وی خواهان این است که همچون پدر و پدربزرگش در راه وطن کشته شود لذا هنگامی که «جرج بوش» در سال ۲۰۰۳ علیه عراق و رژیم صدام اعلام جنگ می کند، جیمی قهرمان این داستان اولین نفری است که داوطلب شرکت در این جنگ می شود.

جیمی پس از حضور در عراق مسئولیت انتقال اخبار و گزارش از این کشور به وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) بود. وی شاهد صحنه هایی از جمله خودکشی یک نظامی آمریکایی بود و قصد داشت این موضوع را گزارش کند که فرماندهان آمریکایی حاضر در عراق از وی می خواهند موضوع را به شکل دیگری روایت و اعلام کند این نظامی در صحنه نبرد در عراق کشته شده و یک قهرمان است.

وی وقتی با واقعیت هایی که سعی می شود به دروغ مخابره شود مواجه می شود امید خود را نسبت به آرمان شهادت در راه وطن و جنگ از دست می دهد و ناامید می شود لذا برای درمان تحت معالجه روانشناسانی قرار می گیرد که برای بالا بردن روحیه نظامیان آمریکایی به عراق آمده اند. به گفته روانشناسان معالج جیمی، وی سرباز شجاعی است اما خواهان جنگ واقعی و کشته شدن در راه وطن است بنابراین اگر می خواهد به آمریکا بازگردد اجازه داده شود و یا می تواند در عراق به ماموریت های انسانی بپردازد. جیمی حضور در عراق را ترجیح می دهد و به عنوان یکی از اعضای هیئت سازمان ملل متحد در مناطق مختلف عراق به امور انسانی رسیدگی می کند.

جیمی در جریان بازدید هیئت سازمان ملل متحد وارد منطقه «الاهوار» می شود جایی که رژیم صدام آب آن را قطع کرده است و نیروهای سازمان ملل به دنبال حل این مشکل هستند، قهرمان داستان در طول حضور در الاهوار با یک سید روحانی (سید بغداد عنوان کتاب) و اهل بیت و مذهب تشیع آشنا می شود. جیمی که عاشق شهادت بود با زیباترین شهادت تاریخ یعنی واقعه کربلا و شهادت امام حسین (ع) آشنا می شود. وی مسلمان می شود و در همین منطقه ازدواج می کند.

کتاب سید بغداد به زبان های مختلف همچون فارسی، عربی، انگلیسی، استانبولی، آلمانی و اردو ترجمه شده است و اکنون به ترجمه آن به زبان های دیگر نیز می اندیشم.

کتاب سید بغداد به زبان های مختلف همچون فارسی، عربی، انگلیسی، استانبولی، آلمانی و اردو ترجمه شده است و اکنون به ترجمه آن به زبان های دیگر نیز می اندیشم.

*این کتاب ظاهرا در آمریکا اجازه انتشار نیافته است دلایل آن چه بوده است؟

کتاب سید بغداد در آمریکا اجازه انتشار نیافته است زیرا در آن از اسلام ناب و حادثه کربلا سخن می گوید و این حادثه نیز چیزی جز سخن حق در برابر ظالم نیست. آمریکایی ها خواهان اسلامی که صبغه عدالت و دموکراسی داشته باشد نیستند بلکه اسلامی که مد نظر آنها است اسلام تاریک و توام با کشتار و تکفیر است. در فرانسه نیز به همین دلیل پس از اینکه در چاپ نخست، ۴ هزار نسخه از این کتاب به فروش رفت اجازه نشر مجدد آن داده نشد البته با این توجیه که جزء کتاب های کم فروش بوده و چاپ مجدد نیاز نیست.

*ریشه جریان های تکفیری را در چه می دانید؟ کشورهای خارجی خارج از منطقه تا چه اندازه در به وجود آوردن جریان های تکفیری دخیل هستند؟

به نظر من برخی در غرب به خوبی می دانند که اسلام، آینده بشریت است و لذا تلاش می کنند ورود اسلام به غرب و اروپا را تا جایی که می توانند به تاخیر بیندازند، بنابراین سعی دارند با تخریب چهره اسلام و اسلام هراسی و اینکه اسلام دین خشونت و تکفیر است به این هدف دست پیدا کنند. به وجود آوردن گروه هایی همچون داعش و حمایت مالی و تسلیحاتی از آن توسط غرب در این راستا صورت گرفته است، اغلب حامیان داعش به خوبی می دانند چه توطئه ای را در پیش گرفته اند، بهترین شاهد مثال در این زمینه نیز اظهارات «خوزه ازنار» نخست وزیر سابق اسپانیا است که گفته است نباید خود را پشت دستهایمان پنهان کنیم و اسلام دیر یا زود به اروپا خواهد آمد.

*شما ظاهرا کتابی در مورد تکفیری ها در حال نگارش دارید در مورد این کتاب کمی بیشتر صحبت کنید؟

این کتاب به فارسی ترجمه و به زودی منتشر خواهد شد، موضوع آن در رابطه با تکفیر و ریشه یابی آن است، در این کتاب گفته می شود که گرایش تکفیری وهابی چگونه توسط «محمد بن عبدالوهاب» و قبل از آن «ابن تیمیه» به وجود آمد. هدف از نوشتن این کتاب این است که خواننده غربی متوجه شود که تکفیر دیگری در اسلام عمومیت ندارد. از سوی دیگر در این کتاب به دست داشتن آمریکایی ها در بروز تکفیری هایی همچون «ملا عمر» اشاره شده است. در بخش هایی از این کتاب آمده است که ملا عمر وارد کابل می شود و قدرت را در دست می گیرد و وی به آمریکایی ها وعده داده است افغانستان را از وجود اشخاصی همچون حکمتیار، مسعود شاه و ... پاکسازی می کند و افراد وابسته به آمریکا را روی کار می آورد.

*آیا حضور نظامیان آمریکایی در عراق با اقبال مردم این کشور همراه بوده و آیا توانسته امنیت برای عراق را به همراه بیاورد؟

کدام امنیت؟! من در خاطرات «زیدی» وزیر کشور اسبق عراق در بغداد چیزهایی را کشف کردم که خیلی از مسائل را روشن می کند. وی در خاطرات خود پس از سقوط رژیم صدام آورده است «فادی اللحدی» که یک لبنانی الاصل است مترجم رسمی ۱۲۰ هزار نظامی آمریکایی در عراق بوده است. وی پیش از این مزدور اسرائیل در جنوب لبنان است. این مسئله نشان می دهد سربازان صهیونیست وارد عراق شده اند و به نابودی این کشور مشغول هستند، بنابراین در حال حاضر منافع اسرائیل تعیین کننده هر مسئله ای در جهان است و صهیونیست ها رئیس جمهوری آمریکا و بسیاری از رؤسای جمهور کشورهای دنیا را تعیین می کنند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : مهر