متهم شدن حزب محافظه‌کار انگلیس به اسلام‎ستیزی
متهم شدن حزب محافظه‌کار انگلیس به اسلام‎ستیزی
شورای مسلمانان بریتانیا در نامه‌ای به رئیس تشریفاتی حزب «ترزا می» خواستار آغاز سریع تحقیقات و بررسی وضعیت اسلام هراسی در این حزب شد.
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۴
کد مطلب: 6554
به گزارش «آرماگدون» ، «هارون خان» رئیس شورای مسلمانان بریتانیا در این نامه خطاب به 'لویس کلورلی' رئیس تشریفاتی حزب محافظه‌کار آورده است که اعضای این حزب به‌صورت هفتگی مرتکب اقدامات اسلام هراسانه شده اند.
به گفته وی ،'باب بلکمن' نماینده مجلس از منطقه «هرو ایست» چندین بار مرتکب جرائم اسلام هراسی شده اما تاکنون هیچ اقدامی دراین‌باره صورت نگرفته است.
بلکمن به تازگی پیامی در توییتر منتشر کرده است که در آن به یک تارنمای غیراخلاقی اشاره و مطالب مستهجنی را درباره مسلمانان نوشته است.
او در توئیتی دیگر ،یکی از سران گروه‌های راست افراطی به نام 'تامی رابینسون' علیه مسلمانان را بازنشر و همچنین از یک فعال هندو برای شرکت در نشستی در پارلمان در طرفداری از پاکسازی قومی مسلمانان روهینگیا دعوت کرده است.
این در حالی است که به نوشته 'خان'، از زمان سرکار آمدن کلورلی، دستورالعمل‌هایی برای اعضاء به اجرا گذاشته که آن‌ها را به شکیبایی، احترام و رعایت حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی تشویق می‌کند.
او در ادامه نامه خود به تخلفات دیگر اعضاء حزب محافظه‌کار اشاره و فهرستی از آن را در این نامه آورده است.
رئیس شورای مسلمانان بریتانیا خواستار انجام تحقیقات در باره وضعیت اسلام هراسی درمیان اعضا،ساختار و نمایندگان حزب محافظه کار ،
انتشار فهرستی از جرائم اسلام هراسی،برگزاری دوره‌های آموزشی درباره اسلام هراسی و تاکید بر تعهد حزب محافظه کار علیه افکار کوته فکرانه و متعصبانه در بالاترین سطح شده است.
نشریه انگلیسی ایندیپندنت که نسخه‌ای از این نامه را منتشر کرده در گزارشی با اشاره به حجم گسترده جرائم اسلام هراسی در حزب محافظه‌کار آورده است که طی ماه‌های اخیر شماری از اعضاء این حزب به دلیل ارتکاب جرائم اسلام هراسانه از مقام خود تعلیق و یا مجبور به کناره‌گیری شده‌اند.
'مایک پین' نماینده شورای شهر حزب محافظه‌کار در منطقه کالدردیل که مسلمانان را به انگل تشبیه کرده بود از عضویت این حزب تعلیق شد. کمتر از دو هفته پس ‌ازآن نامزد نمایندگی شورای شهر منطقه هکنی از حزب محافظه‌کار پس‌ازآنکه دین اسلام را یک ایدئولوژی سیاسی خشن خوانده بود، تعلیق شد.
سه روز بعد نیز «درن هریسون» نامزد دیگری از حزب محافظه‌کار برای تصدی شورای شهر منطقه واتفورد به دلیل حمایت از برتری سفیدپوستان بر دیگر اقلیت‌های قومی معلق شد.
همچنین 'فیلیپ اوتون' نماینده شورای شهر منطقه'هانزلو' از حزب محافظه‌کار در ۲۴ آوریل (۴ اردیبهشت) به دلیل انتشار توییتی علیه مسلمان مجبور شد تا از مقام خود کناره‌گیری کند.
او در توییت خود آورده است: 'اقامت مسلمانان را در اروپا پس بگیرید تا مرزهایتان امن نگه‌دارید'
'حجت رمزی'، مسئول شعبه آکسفوردشایر موسسه «تل ماما» چندی پیش در گفت وگو با ایرنا گفته بود وضعیت مسلمانان انگلیس ازنظر اسلام هراسی وخیم‌تر شده است.
وی خروج از اتحادیه اروپا را یکی از عوامل تشدیدکننده اسلام هراسی نامید.
رمزی همچنین ضمن ابراز نگرانی نسبت به آینده مسلمانان در اروپا و سایر نقاط جهان، اظهار داشت که با حضور دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید و افزایش حملات آمریکا علیه مسلمانان در سراسر جهان، آینده خوبی را نمی‌تواند تصور کند.
به گفته وی یکی از مهمترین مشکلات برای مبارزه با اسلام هراسی، نبود تعریف دقیق از این پدیده است، تا جایی که حتی 'ترزا می' و مدیر پروژه 'پرونت' که وظیفه‌اش پیشگیری از افراط‌گرایی است، تعریفی از اسلام هراسی ندارند.
این فعال مدنی اصطلاح اسلام هراسی یا «اسلاموفوبیا» را نادرست توصیف کرد و گفت که باید به دنبال تعریف دقیق‌تر و اسمی گویاتر برای این نوع حملات باشیم.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا