کشتار نمازگزاران عراقی؛ توطئه داعش برای برهم‌زدن وحدت شیعه و سنی
کشتار نمازگزاران عراقی؛ توطئه داعش برای برهم‌زدن وحدت شیعه و سنی
کمیته امنیتی شورای استانی استان «دیاله» عراق کشتار نمازگزاران در مسجد «مصعب بن‌عمیر» این استان را توطئه‌ای سازمان‌یافته از سوی داعش برای بر‌هم‌زدن وحدت شیعه و سنی برشمرد.
يکشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۹
کد مطلب: 2919
به گزارش «آرماگدون» ، کمیته امنیتی شورای استانی «دیاله» عراق اعلام کرد: کشتار دیروز، ۳۱ مرداد، در مسجد مصعب بن عمیر در منطقه «زکروش استان دیاله روی داد، اقدامی تروریستی بود که داعشی‌ها برای از هم‌گسستن همبستگی بین شیعه و سنی ترتیب دادند.»
رئیس کمیته امنیتی شورای استانی دیاله اظهار کرد: اهالی منطقه زکروش اعم از شیعه و سنی از زمان ورود داعش به عراق با یکدیگر یکپارچه بوده‌اند و زندگی بسیار مسالمت‌آمیزی دارند و در مبارزه با گروه‌های تروریستی متحد هستند و این نوع وحدت و همکاری برای داعشی‌ها خوشایند نیست.
صادق الحسینی افزود: عناصر تروریستی داعش در حادثه جنایتکارانه مسجد مصعب بن‌عمیر برای کشاندن اهالی این منطقه به جنگ و مبارزه طایفه‌ای با هدف از بین‌بردن وحدت بین آنان و ایجاد تفرقه تلاش کردند تا صف آنان را بر هم زده و بر منطقه مسلط شوند.

تشکیل کمیته ویژه از سوی نوری المالکی
دفتر نوری المالکی که همچنان فرماندهی نیروهای مسلح را به عهده دارد پس از این جنایت با محکومیت کشتار نمازگزاران، از تشکیل کمیته‌ای ویژه برای بررسی این حادثه خبر داد.
این دفتر بر لزوم وحدت، همبستگی، مبارزه با فتنه مذهبی و خودداری از تشکیل گروه‌های مسلح خارج از قانون تأکید کرد.

کناره‌گیری حزب «دیالی هویتنا» از مذاکرات تشکیل دولت
حزب دیالی هویتنا از احزاب اهل تسنن که ریاست آن را سلیم الجبوری، رئیس پارلمان عراق به عهده دارد در اعتراض به جنایت روز گذشته در مسجد معصب بن عمیر از روند مذاکرات تشکیل دولت جدید کناره‌گیری کرد.
این حزب با انتقاد از ادامه حمله مسلحانه به مساجد در دیاله، تشکیل کمیته‌ای عادلانه برای بررسی این حادثه، مجازات عاملان آن و بازداشت فرمانده امنیتی دیاله را شرط بازگشت به مذاکرات عنوان کرد.
حزب «دیالی هویتنا» با اشاره به اینکه این حادثه به هیچ وجه تصادفی نبود، تأکید کرد که قدرتی بالاتر از قدرت قانون و دولت در دیاله وجود دارد.

محکومیت جنایت از سوی مجلس اعلای اسلامی
مجلس اعلای اسلامی عراق نیز با صدور پیامی کشتار نمازگزاران مسجد مصعب بن عمیر در استان دیاله را به‌شدت محکوم کرد و از دستگاه های امنیتی خواست با تشکیل کمیته‌ای ویژه، تردیدهای موجود در این حادثه را رفع کرده و عاملان آن را به سزای عمل خود برسانند.
این مجلس، شهروندان را به هوشیاری در برابر توطئه‌های دشمنان به ویژه داعش برای شعله‌ور ساختن فتنه مذهبی و بروز جنگ داخلی در عراق دعوت کرد.
مجلس اعلای اسلامی با اشاره به محکومیت جنایت علیه شهروندان از سوی حضرت آیت‌الله سیستانی و هتک حرمت آنان، نسبت به تعرض برخی افراد منتسب به نیروهای امنیتی به شهروندان به هر بهانه و عنوانی هشدار داد.
حیدر العبادی، نخست وزیر مامور تشکیل کابینه نیز این جنایت را به شدت محکوم کرد و دستگاه‌های امنیتی را به پیگرد قاتلان و اجرای شدیدترین حکم علیه آنان فراخواند.

واکنش سازمان ملل به کشتار نمازگزاران در عراق
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز در پیامی ضمن محکومیت کشتار نمازگزاران، اظهار داشت: حمله به اماکن عبادی بر اساس قوانین بین‌المللی غیر قابل پذیرش است و از دولت عراق می‌خواهم با تشکیل کمیته‌ای به بررسی ابعاد این جنایت و محاکمه عاملان آن بپردازد.
وی نسبت به تأثیر اقدامات خشونت‌آمیز طایفه‌ای بر وضع امنیتی و نظام سیاسی عراق هشدار داد و از گروه‌های سیاسی خواست حکومت یکپارچه‌ای تشکیل دهند که بتواند بر خطر داعش فائق آید.
یادآور می‌شود، در حمله دیروز، ۳۱ مردادماه، افراد مسلح به مسجد مصعب بن عمیر در استان دیاله ده‌ها نفر کشته شدند. وزارت کشور عراق پس از این حادثه فورا کمیته‌ای را از افسران ارشد برای تحقیق تشکیل داد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا