گرفتاری مسلمانان روهینگیا بدون آب و غذا در دریا
گرفتاری مسلمانان روهینگیا بدون آب و غذا در دریا
صدها مهاجر قحطی زده عمدتا مسلمان روهینگیایی در حالی که قاچاقچیان آنها را بر روی قایقی شکسته، احتمالا، نزدیک آب های تایلند و مالزی رها کرده اند، درخواست نجات فوری دارند.
چهارشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۱
کد مطلب: 3559
به گزارش «آرماگدون» ، این درخواست پس از آن مطرح شده است که یک مرد روهینگیایی پریشان حال در کوالالامپور پایتخت مالزی به خبرگزاری فرانسه گفت که با همسرش که همراه سه فرزندش سوار بر این قایق شکسته هستند، صحبت کرده است.
پروژه آراکان که نظارت بر سفرهای مهاجران را در سراسر خلیج بنگال بر عهده دارد، می گوید عصر سه شنبه با مهاجران روهینگیایی سوار بر این قایق تماس تلفنی داشته است.
این قایق که احتمالا حامل حدود ۳۵۰ نفر از جمله ده ها زن و کودک است، توسط یک باند قاچاقچی تایلندی در دریا رها شده است.
اعضای این باند، موتور کشتی را روز یکشنبه از کار انداختند و گریختند.
کریس لیوا، بنیانگذار پروژه آراکان گفت: «آنها (سرنشینان کشتی) به ما گفته اند که طی سه روز گذشته هیچ آب و غذایی نخورده اند و خواستار نجات فوری شده اند.»
وی افزود این مهاجران مصیبت زده از محل دقیق خود مطمئن نیستید اما احتمال می دهند در آب های نزدیک مرز جنوبی تایلند با مالزی به سر می برند.
لیوا گفت: «اما آنها می گویند می توانند خط ساحلی را ببینید، بنابراین می دانیم که آنها نزدیک ساحل هستند.»
تماس با این مهاجران از طریق ارتباط با یک تلفن همراه با شماره تایلند صورت گرفته است. گفته می شود ۵۰ زن و ۸۴ کودک در این قایق به سر می برند.
آنان پیام داده اند که «لطفا به ما کمک کنید در غیر این صورت خواهیم مرد.»
محمد هاشم، همسر یکی دیگر از این مهاجران گرفتار در دریا از کوالالامپور گفت موفق شده است مدت کوتاهی با همسرش تلفنی صحبت کند.
هاشم حدود ۴۰ ساله در حالی که اشک می ریخت، افزود: «او (همسرش) گفته است که بدون آب و غذا مانده اند. اگر کودکان و نوزادان گریه کنند، لبهایشان را با کمی آب دریا مرطوب می کنند.»
سازمان ملل متحد هشدار داده است گمان می رود هزاران نفر از مهاجران بدون آب و غذا در دریا گرفتار شده اند و اگر کشورهای جنوب شرق آسیا فوری آنها را نجات ندهند، خواهند مرد.
روز گذشته (دوشنبه) گارد ساحلی اندونزی یکی از قایق های حامل مسافران از میانمار و بنگلادش را نجات دادند.
به گفته مقامات محلی این قایق یکی از چند قایق حامل مسافران از میانمار و بنگلادش به مقصد اندونزی و مالزی بوده است.
چند روز پیش نیز منابع امنیتی تایلند از کشف یک گور جمعی در یک کمپ قاچاق انسان در جنوب این کشور خبر دادند که گفته می شود حاوی اجساد مهاجرانی از میانمار و بنگلادش است.
مسلمانان روهینگیا در میانمار همواره از سوی بودائیان افراطی مورد حمله و آزار قرار می گیرند و دولت میانمار نیز حمایت های لازم را از مسلمانان به عمل نمی آورد.
دولت میانمار مسلمانان روهینگیا در استان راخین را مهاجرانی می داند که از کشور بنگلادش به میانمار آمده اند و به همین دلیل آنها را حقوق شهروندی محروم کرده است.
دولت همچنین زمینه افزایش خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا را فراهم آورده است به طوریکه این فشارها مسلمانان روهینگیا را مجبور به مهاجرت از میانمار کرده است.
سازمان ملل متحد از مسلمانان روهینگیا به عنوانی اقلیتی در جهان یاد کرده است که هدف بیشترین اذیت و آزار قرار دارند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : تسنیم