درخواست نمایندگان مسلمان از پارلمان کانادا برای اقدام قاطعانه علیه اسلام هراسی
درخواست نمایندگان مسلمان از پارلمان کانادا برای اقدام قاطعانه علیه اسلام هراسی
رهبران جامعه مسلمان در کانادا همزمان با بزرگداشت سالگرد حمله مرگبار به یک خانواده مسلمان که به گفته مقامات انگیزه آن نفرت بوده است، فراخوان خود را برای مقابله با اسلام هراسی تجدید کردند.
سه شنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۸
کد مطلب: 7178
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از «الجزیره»، جوامع مسلمان هنوز از حمله مرگبار به یک خانواده مسلمان در لندن، انتاریو که سال گذشته رخ داد آزرده خاطر هستند.
رهبران جامعه مسلمان در کانادا همزمان با بزرگداشت سالگرد حمله مرگبار به یک خانواده مسلمان که به گفته مقامات انگیزه آن نفرت بوده است، فراخوان خود را برای مقابله با اسلام هراسی تجدید کردند.
فاطمه عبدالله، سخنگوی گروه مدافع شورای ملی مسلمانان کانادا گفت که بیش از ۱۵۰ نماینده روز دوشنبه در اتاوا با اعضای پارلمان دیدار کردند تا خواستار اقدامی مشخص برای رسیدگی به اسلام هراسی و جنایات نفرت شوند.
گروه مدافع شورای ملی مسلمانان کانادا در بیانیه ای اعلام کرد که یک پیاده روی علیه اسلام هراسی نیز عصر دوشنبه برگزار شد.
عبدالله در مصاحبه ای تلفنی در مورد حمله مرگبار لندن، انتاریو در ۶ ژوئن سال گذشته به الجزیره گفت: جوامع مسلمان هنوز از این حادثه آزرده خاطر هستند.
این حمله برای همیشه رابطه جامعه مسلمانان با کانادا را تغییر داده است. مسلمانان از راه رفتن در خیابان می ترسند، آنها از اجتماع در مساجد می ترسند.
سلمان افضل، ۴۶ ساله، همسر ۴۴ ساله اش، مدیحه سلمان، دختر ۱۵ ساله آنها یومنا و مادربزرگ ۷۴ ساله اش طلعت افضل که برای پیاده روی بیرون رفته بودند توسط یک خودرو زیر گرفته شده و جان خود را از دست دادند.
رئیس پلیس در آن زمان گفت که قربانیان به دلیل دین خود و به این خاطر که مسلمان بودند ، هدف قرار گرفتند.
این حمله باعث غم و اندوه و زخی عمیق برای اعضای جامعه مسلمان در سراسر کانادا شد، بسیاری از آنها هنوز در پی حمله مرگبار سال ۲۰۱۷ به مسجد کبک که شش نمازگزار کشته شدند و یک چاقو کشی در مسجد دیگری در تورنتو در سال ۲۰۲۰ حال خوبی نداشتند.
برای سال‌ها، رهبران جامعه مسلمان از مقامات خواسته‌اند تا با نژادپرستی، خشونت با انگیزه نفرت و شیوع گروه‌های راست افراطی در کانادا مقابله کنند.
محققان در سال ۲۰۲۰ دریافتند که تعداد گروه‌های پخش کننده نفرت فعال در این کشور در سال‌های اخیر سه برابر شده است، و لفاظی‌های ضد اسلامی یکی از «برجسته‌ترین» موضوعات در میان افراط‌گرایان راست‌گرای آنلاین است.
جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا با برگزاری اجلاس سراسری درباره اسلام‌هراسی در ژوئیه سال گذشته، متعهد شد که با این مشکل مقابله کند.
روز یکشنبه، ترودو و دیگر مقامات دولتی در راهپیمایی در لندن برای یادبود خانواده افضل و ایستادگی متحد در برابر نفرت شرکت کردند.
ترودو در توییتر نوشت: به یاد خانواده لندنی ما، باید با هم کار کنیم و از هر ابزاری که در اختیار داریم برای مبارزه با این نفرت استفاده کنیم.
سال گذشته، گروه مدافع شورای ملی مسلمانان کانادا فهرستی از ۶۱ توصیه را برای مقابله با اسلام‌هراسی در تمام سطوح دولتی ارائه کرد که از آن جمله می توان توسعه یک استراتژی فدرال ضد اسلام‌هراسی و تامین بودجه برای کمک به قربانیان جنایات با انگیزه نفرت،اشاره کرد.
این گروه همچنین از استان‌های کانادا خواست تا اطمینان حاصل کنند که ادارات ضد نژادپرستی منابع خوبی برای جلوگیری از نفرت دارند و از شهرداری‌ها خواست تا تلاش‌های مبتنی بر جامعه برای رسیدگی به این مشکل را تامین مالی کنند.
گروه مدافع شورای ملی مسلمانان کانادا اعلام کرد، در حالی که در سال گذشته گام‌های مثبتی از جمله معرفی مجدد قانونی که امکان نظارت غیرنظامی بر آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) را فراهم می‌کند ،برداشته شده اما اقدامات بیشتری لازم است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : شبستان