آیا کشتار شیعیان نیجریه از پیش طراحی شده بود؟
آیا کشتار شیعیان نیجریه از پیش طراحی شده بود؟
به دنبال ناآرامی‌های نیجریه و بازداشت رهبر شیعیان این کشور، سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه در مصاحبه‌ای جزئیات جدیدی از این حادثه را افشا کرده است.
سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۹
کد مطلب: 4118
به دنبال ناآرامی‌های نیجریه و بازداشت شیخ ابراهیم زکزاکی، روحانی برجسته شیعیان در این کشور، شبکه آفریقای برون‌مرزی مصاحبه‌ای با شیخ ابراهیم موسی، سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه انجام داده است.

متن کامل این مصاحبه را در زیر می‌خوانید:

واکنش شما به قتل عام مسلمانان شیعه نیجریه چیست؟

ـ آنچه که شنبه شب در زاریا اتفاق افتاد به دست رئیس‌جمهور بوهاری برنامه‌ریزی و طراحی شده بود و هدف آن نسل‌کشی شیعیان نیجریه بدون هیچ دلیل خاصی بود. نیروهای ارتش روز شنبه شیعیان را مورد حمله قرار داده و آنها را قتل عام کردند.

آخرین اخبار واصله از وضعیت شیخ زکزاکی چیست؟

ـ آنها (مسئولان نیجریه‌ای) ادعا می‌کنند که او در شرایط خوبی است. اما آنچه برای ما مهم است دسترسی مستقیم به اوست. ما می‌خواهیم که رهبر ما به خانه بازگردد تا بفهمیم که در چه شرایطی است .

واکنش‌های متعددی پس ازاین قتل عام وجود داشته است. ایران این قتل عام را محکوم کرده است؛ درحالیکه عربستان سعودی از ارتش نیجریه دفاع کرده و شیعیان را تروریست نامیده است، نظر شما در این باره چیست؟

ـ آنچه می‌توانم بگویم این است که ارتش ادعا کرده مردم زاریا قصد حمله به آنها را داشته‌اند و به همین علت این حمله صورت گرفته است. اما آنچه مسلم است، این است که حادثه‌ای که در حسینیه اتفاق افتاد از پیش طراحی شده بود و همانطور که قبلا اشاره کردم آنها (ارتش و دولت) از قدرت گرفتن شیعیان در نیجریه در هراس هستند و به همین دلیل دولت این امر را بر نمی‌تابد و به ارتش دستور حمله به آنان را داده است.

ارتش ادعا کرده است که شما تصمیم داشته‌اید راه کاروان ارتش را سد کنید و حتی در این ادعا تا آنجا پیش می‌رود که می‌گوید طرفداران شیخ زکزاکی قتل رئیس ستاد مشترک ارتش را طراحی کرده بودند، پاسخ شما به این اتهامات چیست؟

ـ آنچه ارتش علیه ما می‌گوید مبنی بر اینکه ما قصد داشتیم راه‌های منتهی به حسینیه را ببندیم، کاملا اشتباه است. در واقع راه‌های منتهی به حسینیه کاملا توسط نیروهای ارتش محاصره شده بود و نظامیان به سمت مردم مسلمان در خیابان و حسینیه تیراندازی می‌کردند و در حقیقت سربازان بودند که این جنایت را مرتکب شدند؛ چراکه این حادثه از پیش طراحی شده بود. در حسینیه اسلحه نبود و هیچ دلیلی وجود نداشت که مسلمانان که مشغول برگزاری مراسم مذهبی بودند، به سربازان حمله کنند. این ادعاها همه بهانه هستند. چه دلیلی دارد که شیعیان تصمیم به قتل فرمانده ستاد مشترک ارتش داشته باشند؟ این اتهام واقعا مسخره است. آنچه ارتش انجام داد نقض آشکار قوانین اسلامی، بین‌المللی و حتی قوانین نیجریه است. در نیجریه این بار اول نیست که حقوق ما شیعیان نقض می‌شود .

ارتش نیجریه می‌گوید که در حال مبارزه با بوکوحرام است و ما می‌دانیم که شیخ زکزاکی یکی از مخالفان سرسخت این گروه است. اما ارتش می‌گوید امکانات لازم برای مبارزه با بوکوحرام را ندارد، نظرتان در این باره چیست؟

ـ ما فکر می‌کنیم که دولت با گروه تروریستی بوکوحرام همکاری می‌کند، زیرا مدارکی وجود دارد که حاکی از آن است که شخص رئیس‌جمهور با این گروه همکاری می‌کند. اگر بوکوحرام تاکنون تارومار نشده است به خاطر این نیست که ارتش امکان مبارزه با آن را نداشته است، خیر، این عدم موفقیت کاملا ارادی و خواسته خود دولت است. اطلاعات محرمانه زیادی در دست داریم که نشان می‌دهد برخی کشورهای غربی، بوکوحرام را به وجود آورده‌اند و حتی دولت نیجریه هم در این امر دخیل است. هدف توجیه برخی اقدامات است. جنبش اسلامی نیجریه همواره مخالف تروریسم و بوکوحرام بوده است. ما هیچگونه سلاحی نداریم و همواره پیرو پیامبر اسلام و امامان معصوم هستیم و همانطور که می‌دانید مکتبه اهل بیت هرگونه خشونت را رد می‌کند.

جنبش اسلامی نیجریه برای آزادی شیخ زکزاکی چه تدابیری اندیشیده است؟

ـ مردم نیجریه مخالف قتل عامی هستند که در زاریا اتفاق افتاد و از سوی دیگر دولتی داریم که کاملا از صهیونیست‌ها، وهابی‌ها و تکفیری‌ها علیه شیعیان حمایت می‌کند. اما شیعیان پیرو امام حسین(ع) و اهل بیت هستند. آنچه که شنبه و یکشنبه(۲۱ و ۲۲ آذرماه) اتفاق افتاد نقض آشکار حقوق شیعیان نیجریه بود. مسئولین می‌خواهند که با این برخوردها شیعیان از ادامه فعالیت‌های صلح‌آمیز خود دست بردارند اما ان‌شاالله خدا ما را یاری خواهد کرد و ما مقاومت خود را ادامه خواهیم داد؛ زیرا از کسی نمی‌ترسیم.
Share/Save/Bookmark
مرجع : PRESS TV