نژادپرستی و اسلام‌هراسی در ارتش کانادا بیداد می‌کند
نژادپرستی و اسلام‌هراسی در ارتش کانادا بیداد می‌کند
گزارشی از سوی وزارت دفاع کانادا هشدار داد که ارتش این کشور شدیدا درگیر مشکل راستگرایی افراطی از جمله نئونازی‌ها و برترپنداران سفیدپوست شده و این مشکل در حال تشدید است.
سه شنبه ۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۳
کد مطلب: 7170
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از خبرگزاری آناتولی، این گزارش که از سوی هیات مشورتی چهار عضوی وزارت دفاع کانادا در یک بازه ۱۷ ماهه نگارش شده در حالی از سوی آنیتا آناند، وزیر دفاع کانادا منتشر شد که در آن روی مشکل نژادپرستی فاحش از جمله اسلام‌هراسی تاکید شده است.
در این گزارش ۱۳ توصیه در قبال ریشه‌کن کردن مشکل نژادپرستی و افراطگرایی در ارتش کانادا که دارای ۶۸۰۰۰ نیروی عادی، ۲۷۰۰۰ نیروی ذخیره و ۵۲۰۰ نیروی تکاور است، مطرح شده است.
آناند در بیانیه‌ای تصریح کرد: این کمیته از ما تقاضا کرد تا توصیه‌های آنها را با فوریت و به صورت مصمم در نظر بگیریم و این دقیقا کاری است که ما همچنان به ماموریتمان برای رقم زدن تغییر فرهنگی مورد نیاز در نیروهای مسلح کانادا و وزارت دفاع ملی این کشور ادامه می‌دهیم، انجام خواهیم داد.
در این گزارش آمده است که سوء استفاده از جایگاه، به استخدام نیرو و به شهرت ارتش کانادا لطمه می‌زند. در چند سال گذشته، حدود ۱۲ تن از پرسنل رده بالای ارتش کانادا به دلیل سوء استفاده از قدرت که در برخی موارد با هدف ارتباط جنسی با زنان رده پایین‌تر رخ دادند، هدف تحقیقات قرار گرفته‌اند.
اما بر اساس این گزارش عوامل دیگری نیز مطرح بوده و آنها سابقه طولانی و پردردسری در ارتش که به چندین دهه قبل برمی‌گردند، داشته‌اند.
این گزارش می‌افزاید: علاوه بر سوءرفتار جنسی و خشونت داخلی، جرایم ناشی از نفرت، رفتارهای افراطی و تعلق به گروه‌های قائل به برتری نژاد سفیدپوست با سرعت نگران‌کننده‌ای هم در کانادا و هم در تیم دفاعی آن در حال افزایش است. این مشکل به طور فزاینده‌ای وضعیت مخفی پیدا می‌کند و پیشرفت‌های فناوری مانند دارک‌نت و روش‌های رمزگذاری چالش‌های قابل توجهی در شناسایی این اعضا ایجاد می‌کند.
در این گزارش به یک مورد جنایت رخ داده در سال ۱۹۹۳ که در طی آن چند عضو نئونازی یگان هوابرد ارتش کانادا، یک نوجوان سومالیایی را در جریان یک ماموریت ظاهرا بشردوستانه شکنجه کرده و کشتند، اشاره شده است.
این گزارش همچنین مشخص کرد که موارد دیگر افراطگرایی و نژادپرستی در ارتش کانادا شامل ضدیت با بومیان و نژادپرستی سیاهپوستان، اسلام‌هراسی و یهودستیزی بیداد می‌کند.
این گزارش خاطرنشان می‌کند که پرسنل ارشد ارتش کانادا، به‌رغم آگاهی از وجود مشکلات در رقم زدن تغییرات کوتاهی کرده و افراط‌گرایان را پاکسازی نکرده‌ یا کسانی را که مسئول سوءرفتار جنسی هستند، محاکمه نکرده‌اند. این گزارش تصریح می‌کند: حضور آنها همچنین اعتماد جمعیت کانادا به تیم دفاعی را تهدید می‌کند و با این حال تشخیص گروه‌ها یا افراد افراط‌گرا هنوز بسیار پراکنده و ناکارآمد است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایسنا