تصویب ممنوعیت برقع در یک ایالت سوئیس
تصویب ممنوعیت برقع در یک ایالت سوئیس
رای دهندگان در ایالت «سنت گالن» سوئیس به ممنوعیت هر نوع پوشش صورت از جمله برقع، در اماکن عمومی رای دادند.
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۸
کد مطلب: 6597
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از یورونیوز؛ بیش از ۶۶ درصد از رای‌دهندگان در ایالت سنت گالن سوئیس به حکم ممنوعیت برقع رای مثبت دادند.
ایالت سنت گالن در شمال شرق این کشور، پس از ایالت «تیسینو» که در سال ۲۰۱۶ این قانون را تصویب کرد، دومین ایالت سوئیس به شمار می‌رود که این قانون در آن اجرا می‌شود.
بنا بر این قانون جدید، هر فردی که با پوشاندن صورت خود در اماکن عمومی مانع تشخیص هویت خود شود و امنیت عمومی یا آرامش اجتماعی یا دینی را به خطر بیندازد، جریمه خواهد شد.
شورای مرکزی اسلامی سوئیس این ممنوعیت را «نشانه دیگری از اسلام هراسی اجتماعی که در این کشور رو به افزایش است» دانسته است.
در بیانیه‌ای که روز یکشنبه صادر شد، این شورا توصیه کرد که زنان مسلمان به پوشیدن کامل صورت خود ادامه دهند؛ استدلال این شورا این است که متن قانون به این معنی است که تعیین اینکه آیا شخصی که صورت خود را پوشانده تهدیدی برای عموم محسوب می‌شود یا خیر به تشخیص ماموران پلیس بستگی دارد. این شورا افزوده که شرایط را از نزدیک رصد می‌کند و در صورت ضرورت، علیه این تصمیم، اقدام قانونی خواهد کرد.
دولت سوئیس با اعمال قانون ممنوعیت برقع در سطح کشور مخالف است و تشخیص آن را بر عهده ایالات گذاشته است. در سال‌های اخیر، سه ایالت گلاروس، سولوثرن و زوریخ علیه این ممنوعیت رای داده‌اند.
انتظار می‌رود در صورتی که حزب راستگرای مردم سوئیس بتواند ۱۰۰ هزار امضا جمع کند، این قانون در سال ۲۰۱۹ در سطح کشور به همه‌پرسی گذاشته شود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا