اهمیت انتخاب حجاب اسلامی در جوامع غربی
اهمیت انتخاب حجاب اسلامی در جوامع غربی
پوشش حجاب درجوامع غربی از منظر دولتمردان این کشور ها تبلیغ اسلام است؛ برهمین اساس زنان مسلمان برای تغییر نگرش اشتباه غرب بایدبه شناساندن ارزش های حجاب اهتمام ورزند.
جمعه ۳ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۱
کد مطلب: 6506
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از «کتیبین»، برخلاف این تصور سطحی که پوشش حجاب نوعی تبلیغ دین است و به واسطه همین کوته نظری کشورهای غربی پوشش حجاب را در اماکن عمومی ممنوع می کنند، از منظر روانشناختی، مطالعات اجتماعی و اعتقادی، پوشش حجاب دارای محاسنی است که عمدتا از نظر پنهان می ماند.
در اینجا به ۱۰ حسن پوشش حجاب از جنبه های متفاوت که البته همگی برای یک زن مسلمان مبرهن است اشاره می کنیم:
۱- اطاعت از پروردگار: قاعدتا برگزیدن پوشش حجاب در قدم اول تابعیت از فرمان خدواند است که در دین اکمل به آن سفارش اکید شده است.
۲- شناسانده شدن مسلمان : زنان مسلمان با پوشش حجاب مقید بودن به دین اسلام را با با زبان خاموش اعلام می دارند، این حس از هر گونه تظاهر گرایی در جوامع غربی به دور است و زنان مسلمان این جوامع با افتخار پوشش حجاب را بر می گزینند تا اعتقادات و ارزش های منتخب خود را به مخاطب معرفی کنند.
۳- دوری از تباهی: گزیدن پوشش حجاب آلارمی است در پاسخ به انتظارات بی جای برخی از افراد در جامعه غرب، زن محجبه در این کشورها حجاب را سپری در برابر توقعات غیر اخلاقی می داند.
۴- تواضع: تواضع، رشد درونی ای است که هر انسان کمال گرا آن را در خود پرورش می دهد که در پی نمود آن در انسان، احترام متقابل، اعتماد و ایجاد آرامش و حسن خلق بیمه می شود، نمود تواضع در پی انتخاب پوشش حجاب اسلامی امری گریز ناپذیر است و زنان محجبه با انتخاب این پوشش قطعا تواضعی خاص در خود به وجود می آورند.
۵- از منظر فیزیکی ، پوشش حجاب در هر فصل و در هر آب و هوایی از بروز بیماری های مختلف ممانعت می کند و در حفظ سلامت و بهداشت پوست و موی سر تا ۹۰ درصد موثر است، تحقیقات نشان می دهد دانش آموزان کشورهای سردسیر که پوشش حجاب ندارند بیشتر از دانش آموزان محجبه کشورهای اسلامی به بیماری های سرماخوردگی، آنفولانزا و حساسیت های مزمن مبتلاء می شوند، تا جایی که اکثر مادران این دانش آموزان به تقلید از دانش آموزان مسلمان پوششی مشابه حجاب را برای کودکان خود در فصول سرد انتخاب می کنند.
۶- یادآوری: برای دیگران و خود افراد محجبه در جوامع غربی، حجاب نوعی یادآوری اسلام است، دینی که در این جوامع به واسطه کاریکاتور و توهین های تمسخر آمیز شناسانده می شود خوب است که به واسطه ارزش هایی چون حجاب جلوه کند و به دیگران معرفی شود.
۷- حفظ ظرافت های زنانه: برخلاف تصور جامعه غرب که پوشش حجاب ظرافت های زنان را نابود می سازد باید خاطر نشان کرد که انتخاب پوشش حجاب گرایش به خلق و خوی مردان را در زنان می کاهد، امروز زنان بی حجاب با انتخاب پوشش های مردانه از سویی و مد شدن لباس های مشترک میان زنان و مردان از سوی دیگر باعث شده اند تقریبا نیمی از هویت زنان نابود شود در حالی که پوشش حجاب مختص زنان است و ناخودآگاه رفتارهای خاصه زنان را در خود پنهان دارد.
۸- بهبود شکل ظاهری جامعه: انتخاب پوشش حجاب برای زنان امت اسلامی نوعی همسان سازی شکل ظاهری جامعه و متفاوت کردن آن با سایر اجتماعات است به این ترتیب امت های اسلامی به واسطه پوشش حجاب یکنواخت ترین ظاهر را در میان سایرین دارا هستند.
۹- نشان آزادی: زنان غربی با انتخاب حجاب هدف اثبات تلفیق حجاب و آزادی را دنبال می کنند، اینکه حجاب هیچگونه دست بستگی و حصری را برای آنها خلق نکرده است.
۱۰-حمایت: حجاب نوعی مصونیت در مقابل انواع تعرض های فیزیکی و لفظی است که در جوامع غربی کاملا طبیعی است و در فرهنگ این کشورها نفوذ کرده است به این ترتیب زن مسلمان با انتخاب حجاب جویای نوعی حمایت شفاف و مشهود در جامعه است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : شبستان