دلایل تشدید اسلام هراسی/ورود اسلام به مدارس غرب ممنوع است!
استاد دانشگاه مینه سوتای آمریکا
دلایل تشدید اسلام هراسی/ورود اسلام به مدارس غرب ممنوع است!
متأسفانه این فقط مردم عادی نیستند که دچار جهل و ناآگاهی در خصوص اسلام هستند بلکه سیاستمداران غربی هم هستند که در خصوص اسلام درک نادرستی دارند و به موج اسلام هراسی دامن می زنند.
سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۳
کد مطلب: 4553
بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، ضدیت با اسلام و اسلام‌هراسی در جوامع غربی بسیار افزایش یافته است. تحلیل محتوایی رسانه‌ها و اظهارات برخی از مقامات غربی نشان‌گر آن است که آنها تلاش دارند با برجسته کردن اقدامات برخی گروه‌های افراطی، مذهب اسلام را به عنوان یک تهدید علیه غرب مطرح سازند و با کمک رسانه‌های گروهی تلاش می‌شود با طرح اسلام به عنوان یک تهدید، شکل‌دهی هویت غربی را این بار به ضرر مسلمانان رقم بزنند.
از این رو و به مناسبت فرا رسیدن مبعث پیامبر اکرم (ص) و سالروز ظهور اسلام به عنوان کامل ترین و برترین ادیان الهی، در گفتگویی با پروفسور «ویلیام بیمن» به بررسی دلایل اسلام هراسی و دلایل پیوند برقرار کردن میان اقدامات تروریستی با اسلام از سوی برخی در غرب پرداخته شده است که در ادامه می آید.
«ویلیام اورمان بیمن» (William O. Beeman) استاد و رئیس گروه مردم شناسی دانشگاه مینه سوتای (Minnesota) آمریکا است. وی همچنین رئیس بخش خاورمیانه انجمن مردم شناسی آمریکا در سال های ۲۰۰۸-۲۰۰۵ بود. بیمن، پیشتر مدیر گروه مطالعات خاورمیانه در دانشگاه براون (Brown) در ایالت رودآیلند و استاد مردم شناسی و مطالعات آسیای شرقی این دانشگاه نیز بود. بیمن دکترای مردم شناسی را از دانشگاه شیکاگو در سال ۱۹۷۶ دریافت کرده و به خاطر نوشتن چندین کتاب و بیش از یکصد مقاله علمی در مورد پویش های ارتباطات در ایالات متحده، ایران و غیره بسیار مشهور است. علاوه بر این، بیمن یک ایران شناس برجسته بوده و کتاب ها و مقالات متعددی در مورد ایران نوشته است.

جریان اصلی در غرب در خصوص درک از اسلام چگونه می اندیشد و این اندیشه چقدر با واقعیت دین اسلام همسو است؟
اروپایی ها و آمریکایی ها به طور فزاینده ای در خصوص اسلام جهل دارند. به عبارت دیگر آنها درک درستی از اسلام ندارند. بسیاری از آنها تصور می کنند «الله» خدای بت پرستان است. در واقع آنها درک درستی از ارتباط اسلام با سایر ادیان ابراهیمی از جمله یهودیت و مسیحیت ندارند. درک نادرست آنها از اسلام به میزانی است که وقتی می شنوند که اسلام پیامبرانی چون موسی(ع)، ابراهیم(ع) و عیسی(ع) را گرامی می دارد، دچار تعجب می شوند.

چه عواملی باعث به وجود آمدن این درک نادرست از اسلام شده است؟
عوامل زیادی برای این موضوع وجود دارد. برای نمونه یکی از عواملی که باعث به وجود آمدن این درک نادرست از اسلام شده است به ضعف نظام آموزشی در این کشورها باز می گردد که در خصوص اسلام آموزشی نداده اند. در مدارس ابتدایی و متوسطه این کشورها چیزی در مورد اسلام تدریس و آموزش داده نمی شود. برای اکثر دانش آموزان آمریکایی و اروپایی زمانی می توانند در مورد اسلام چیزی فرا بگیرند که وارد دوره دانشگاهی شوند. یعنی در کالج آنها می توانند در مورد اسلام چیزهایی فرا گیرند.
برخی از نویسندگان چون «کارن آرمسترانگ»، «کارول دلنی» و «رضا اصلان» کتاب های معروف و همه گیری نوشته اند که در آنها به مردم مغرب زمین در خصوص اسلام نکاتی را می آموزند. اما در نهایت باید توجه داشت که اکثر مردم اروپا و آمریکا در خصوص اسلام درک درستی ندارند و دارای پیش فرض های اشتباه و قضاوت های ناصحیح در خصوص اسلام هستند.

روند اسلام هراسی و توهین و حمله به اسلام و پیامبر اسلام(ص) در غرب و در سال های اخیر فزاینده بوده است. دلایل این امر چیست؟
خشونت ها در خاورمیانه در تمامی رسانه های غربی منعکس می شود. تلاش های رسانه ای این است که نشان دهند ارتباطی میان اسلام و این خشونت ها وجود دارد. از این رو مردم این گونه آموزش داده می شوند که ارتباطی میان اسلام و این خشونت ها وجود دارد. متأسفانه این فقط مردم عادی نیستند که دچار جهل و ناآگاهی در خصوص اسلام هستند بلکه سیاستمداران غربی هم هستند که در خصوص اسلام درک نادرستی دارند و به موج اسلام هراسی دامن می زنند. شما گاهی می شنوید که برخی سیاستمداران غربی اعلام می کنند که تمام مسلمانان تروریست هستند! برای مثال «دونالد ترامپ»، نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ درخواست کرده که تمام مسلمانان از حضور در ایالات متحده آمریکا محروم شوند.
البته توهین و سرزنش کردن مسلمانان تنها محدود به آمریکا نمی شود. در پاریس، بلژیک و کالیفرنیا نیز شاهد هستیم که متعاقب حملات تروریستی اهانت هایی به مسلمانان می شود. در واقع علت این امر آن است که به علت درک نادرست از اسلام، میان گروه های تروریستی و اسلام پیوند برقرار می شود. در واقع هویت اسلام را خشن معرفی کرده اند و گروه های تروریستی را گروه های اسلامی می پندارند!!

به نکته جالب توجهی اشاره کردید؛ از یک منظر چقدر اقدامات این گروه های تروریستی مانند داعش به تشدید روند اسلام هراسی کمک کرده است؟
داعش تصویر بدی برای اسلام ایجاد کرده است. در نتیجه جهل و عدم درک درست مردم در غرب اقدامات این گروه ضربه بدی به اسلام زده است. از آنجایی که مردم غرب اطلاع اندکی از دین دارند لذا آنها اقدامات تروریستی گروه هایی چون داعش، القاعده، بوکوحرام، الشباب و طالبان را به کل اسلام نسبت می دهند.
در واقع اقدامات این گروه های تروریستی را به اسم اسلام می شناسند. در این میان نقش رسانه بسیار تأثیرگذار بوده است. یک ضرب المثل قدیمی در رسانه می گوید که هر چقدر خبر خشونت آمیزتر باشد بیشتر اثرگذار است. به این معنا که خشونت و خونریزی توجهات بیشتری را به خود جلب می کنند تا «اخبار خوب».
رسانه های جهان اسلام هم خوب سازماندهی نمی شوند و تأمین مالی نمی شوند. برای نمونه اتحادیه ضد افترا و تهمت علیه مسلمانان وجود دارد که سعی دارد تا پیش فرض های اشتباه در خصوص اسلام را بزداید اما این اتحادیه خیلی خوب تأمین نمی شود و ضعیف است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : شبستان