«جک شاهین»،نویسنده کتاب «حلقه فیلم‌‌ عرب‌های بد»
«جک شاهین»،نویسنده کتاب «حلقه فیلم‌‌ عرب‌های بد»
 
نویسنده آمریکایی:
سکوت مسلمانان عامل اصلی بقاء اسلام‌ستیزی در هالیوود است
«جک شاهین»،نویسنده کتاب «حلقه فیلم‌‌ عرب‌های بد:چگونه هالیوود از عده‌ای از مردم چهره‌ای شیطانی می‌سازد؟» گفت:هالیوود همچنان به بدنام‌کردن جامعه اسلامی و عرب‌ها ادامه می‌دهد.
يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۴۳
کد مطلب: 1980
به گزارش «آرماگدون» ، علی‌رغم وجود بیش از یک میلیون عرب در آمریکا و در حالی‌که بیش از سه میلیون آمریکایی عرب‌ها را مسلمان می‌دانند، هالیوود همواره عرب‌ها را در قالب شخصیت‌هایی شرور و شیطانی به تصویر می‌کشد. مستند «حلقه فیلم عرب‌های بد» که براساس کتاب «حلقه فیلم‌‌ عرب‌های بد:چگونه هالیوود از عده‌ای از مردم چهره‌ای شیطانی می‌سازد؟» ساخته شده است، تحریف فیلم‌های هالیوودی از فرهنگ و دین اسلام را به صورتی آشکارا توضیح می‌دهد.
«دکتر جک شاهین»، استاد دانشگاه ایلینویز آمریکا و نویسنده این کتاب در مصاحبه با صدای روسیه گفت: هالیوود همچنان به بدنام کردن عرب‌ها و جوامع اسلامی ادامه می‌دهد ولی سیاست و اقتصاد در مبارزه با چنین جریاناتی نقشی حیاتی دارد.
شاهین افزود: همانگونه که در مستند «حلقه فیلم عرب‌های بد» تصویر شده، تعداد بی‌شماری فیلم در هالیوود ساخته شده که در همگی آنها شخصیت‌های شیطانی و شرور همواره یا عرب‌ها هستند و یا افرادی از نژاد مسلمانان. در بسیاری از صحنه‌‌های فیلم‌های مربوط به دهه ۶۰ و تا زمان حال، عرب‌های و مسلمانان یا بیابانگردهای بی‌تمدن و بد رفتار هستند یا شیوخ گمراه و تروریست‌های اسلحه به دست.
وی متذکر شد: آنها نه تنها از نفوذ عرب‌ها و مسلمانان در سینما و تلویزیون ملی آمریکا جلوگیری می‌کنند بلکه با انتشار کاریکاتورها و مطالب متعدد در روزنامه‌ها و همچنین چاپ رمان‌ها، به چنین طرز تفکری دامن می‌زنند.
این استاد دانشگاه درباره علل بقاء چنین جریاناتی گفت: متاسفانه سستی زیادی در این مورد وجود دارد، مردم آنقدر تنبل‌اند که به برخی موارد اهمیت لازم را نمی‌دهند و به اندازه کافی‌ در آن مورد تأمل نمی‌کنند تا آنجا که می‌توان گفت، آنچه که بیش از همه در ترویج این فرهنگ دشمنی در قبال عرب‌ها و مسلمانان مؤثر بوده، سه عامل سیاست، اقتصاد و سکوت (مسلمانان) است. متاسفانه هیچ گلوله‌ای برای مقابله با گزافه‌هایی که بالاخص توسط هالیوود جوامع عرب و مسلمان را فراگرفته وجود ندارد، برای بهبود این وضعیت و آسیب‌های وارد شده به گام‌های متعدد و مداوم بسیاری نیاز هست.
«شاهین» در ادامه گفت: بسیاری از افراد مسئول در رسانه‌های غربی خود بارها به عناوین مختلف به این مسئله اعتراف کرده‌اند که ارائه تصویری شیطانی از اسلام و مسلمانان هم به لحاظ اخلاقی و هم به لحاظ اعتقادی کار اشتباهی است.
وی افزود: یکی از موارد توهین‌آمیز به مسلمانان در سینمای کلاسیک، می‌توان به فیلم «علاءالدین» محصول کمپانی «والت دیزنی» اشاره کرد که البته مواردی از این دست بسیار زیاد است که البته تمامی این فیلم‌ها به نوعی در هر دوره در شکل‌گیری سیاست نیز ایفای نقش کرده‌اند. در چنین فضایی که پر است از تعصبات کورکورانه نسبت به مسلمانان و عرب‌های آمریکا، آنها ممکن است حتی منکر نژاد و یا حتی دین خود شوند. شاید بتوان گفت که آنها تا حدودی حق دارند زمانی‌که در جامعه گارد امنیتی و افسران پلیس، شخص را تنها به خاطر ظاهر و حتی دین‌شان به عنوان فردی مشکوک تفتیش می‌کنند. تو حتی اگر عرب نباشی تنها کافی است که شبیه عرب‌ها باشی، پوست تیره و یا ریش داشته باشی و ناگهان ممکن است تو را به عنوان یک مظنون دستگیر کنند.
شاهین در ادامه به صدای روسیه گفت: متاسفانه مشکل تنها گارد امنیتی و پلیس نیست و ورای تمام مشکلات، این فیلم‌ها توسط مخاطبانی از سراسر دنیا دیده می‌شود و آنها نیز به همین اندازه تحت تاثیر قرار می‌گیرند. به هر حال برای از بین رفتن حواشی و سوءتفاهم‌های موجود درباره عرب‌ها و مسلمانان به زمان زیادی نیاز هست، هالیوود با محصولات خود، جامعه غرب را از همان کودکی شستشوی مغزی می‌دهد و به آنها می‌قبولاند که اعراب (مسلمانان) همان دشمنانی هستند که اگر نابودشان نکنی، نابودت می‌کنند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : فارس