مجوز ساخت مسجد در تورینگن صادر شد
مجوز ساخت مسجد در تورینگن صادر شد
واگیس هاوزر، رئیس جامعه مسلمان احمدیه مجوز ساخت اولین مسجد جدید در تورینگن آلمان را صادر کرد.
جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۵۹
کد مطلب: 6373
به گزارش «آرماگدون» ، مجوز ساخت اولین مسجد جدید در تورینگن آلمان صادر شده است. به گفته مسئولان جامعه مسلمان احمدیه، مقام ارشد شهر ارفورت، مجوز اعطای یک قطعه زمین در ولسوالی مرباخ، برای ساخت مسجد را صادر کرده است. واگیس هاوزر، رئیس جامعه مسلمان احمدیه، جمعه شب در ارفورت، گفت: «با این حال، قبل از پایان سال جاری، انتظار شروع ساخت و ساز را نخواهیم داشت.»

وی افزود: «ما چند پروژه ساختمانی در آلمان داریم، بنابراین باید اولویت‌هایمان را مشخص کنیم.» به گفته هاوزر، آنها در ابتدا ساخت دو مسجد در فولدا و وایزبادن را در دست دارند، این دو عبادتگاه حدود ۱.۵ میلیون یورو هزینه لازم دارد، بنابراین باید به فکر بودجه پروژه ارفورت نیز باشند. جامعه احمدیه به طور کامل از کمک‌های مالی، بودجه ساختمان‌های جدید را تامین می‌کند. به گفته مسئولان جامعه احمدیه، ساخت و ساز مسجد باید با شرایط شهر اروفورت مطابقت داشته باشد. بر این اساس، سطح کل سقف باید سبز شود. علاوه بر این، جامعه احمدیه باید این منطقه را حصار بکشد و در آن فضای سبز ایجاد کند. مناره زینتی در حدود هشت متر و بدون بلندگو باشد و گنبد با قطر سه و نیم متر ساخته می‌شود. جامعه احمدیه در ارفورت انتظار دارد که هزینه ساخت و ساز برای دو اتاق نماز و یک آپارتمان برای امام جماعت، در حدود ۶۵۰ هزار یورو باشد.

طرح ساخت این مسجد از می ۲۰۱۶ داده شده بود و بحث‌های زیادی پس از آن درگرفت. در این میان، مسئولان شهر مدعی بودند که مجوز ساخت عبادتگاه‌ها میان گروه‌های مذهبی تقسیم شده است. گونتر کالودزی، سخنگوی دولتی در این باره گفت:« وجود مسجد، تنوع مذهبی را در تورینگین بیشتر خواهد کرد. همه گروه‌های مذهبی به فضاها و مکان‌هایی برای عبادت نیاز دارند. به همین دلیل، مجوز ساخت برای کلیساها، کنیسه‌ها، مساجد و معابد بودایی صادر می‌شود.»

مسئولان کلیسای انجیلی در آلمان نیز موافقت خود را با ساخت مسجد ابراز کرده‌اند. ایلس جونکرمان، اسقف منطقه‌ای گفت:« ما از تصمیم مقامات شهر برای ساخت مسجد خوشحالیم. امید است که صلح گسترش یابد و مخالفان ساخت مسجد نیز به آزادی مذهبی که توسط قانون اساسی تضمین شده است، احترام بگذارند.» اسقف اعظم افزود:« براساس قانون اساسی، جوامع مذهبی حق دارند که آزادانه، مراسم مذهبی خود را انجام دهند.»

اما واکنش دو حزب اتحادیه دمکرات مسیحی و آلترناتیو برای آلمان در این باره کاملا متفاوت است. ماریون والزمان، رئیس منطقه‌ای حزب اتحادیه دمکرات مسیحی در این‌باره گفت: «ما نسبت به ساخت مسجد جدید بسیار نگرانیم. شهردار برای برآورده کردن آرزوهای جامعه مسلمان احمدیه، نگرانی‌های شهروندان را نادیده گرفت. در حال حاضر، ساخت مسجد ضروری نبود.» والزمان هشدار داد:« ایجاد صلح اجتماعی در شهر ما، نباید در برابر خواست شهروندان قرار گیرد.»

گروهی با نام شهروندان ارفورت نیز ماه‌ها در برابر ساخت این مسجد اعتراض کردند.در میان اعتراض‌کنندگان، نمایندگان راست افراطی و اعضای حزب آلترناتیو برای آلمان هم حضور داشتند که هنوز هم مخالف ساخت این مسجد هستند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : مهر