بحث برسر ممنوعیت روسری برای دختران زیر ۱۴ سال در آلمان
بحث برسر ممنوعیت روسری برای دختران زیر ۱۴ سال در آلمان
کارشناسان مدارس و نمایندگان مسلمانان در گفت‌وگوهای مختلف با رسانه‌ها که با موضوع ممنوعیت روسری برای دختران زیر ۱۴ سال انجام شده است، در برابر این ممنوعیت، موضع گرفتند.
چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۵
کد مطلب: 6526
به گزارش «آرماگدون» ، ممنوعیت قانونی روسری برای دختران زیر ۱۴ سال که توسط دولت ایالتی نوردراین وستفالن در نظر گرفته شده با مقاومت انجمن‌های مدرسه روبرو شده است.کریستیانه میکا، رئیس انجمن مدارس ابتدایی در ایالت نوردراین وستفالن در این باره به راینیشه پست گفت: این بحث در حال حاضر مفید نیست. انجمن او نیازی به چنین اقداماتی ندارد. میکا که مسئول مدرسه‌ای ابتدایی در دورتموند است، اضافه کرد که از ۳۴۵ دانش‌آموز در مدرسه تحت نظارت او، ۲۸۰ نفر مسلمان هستند و تنها شش نفر از این دختران روسری به سر دارند.
ماریو والانا، سخنگوی ایالتی انجمن مدارس جامع نیز گفت: با وجود اینکه تعداد کودکانی که در مدارس جامع روسری می‌پوشند، افزایش یافته است، اما در حال حاضر این مسئله ما نیست. اساسا ما به ممنوعیت پوشش فکر نمی‌کنیم. چرا که هدف از ایجاد مدارس جامع، ادغام تعداد زیادی از کودکان است. ممنوعیت به جای آنکه مسئله را حل کند، می‌تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند.در مقابل این نظرات، در ابتدای هفته، هاینز پیتر مایدینگر، رئیس انجمن معلمان آلمان و سوزانه لین کلیتسنگ، رئیس انجمن فیلولوژی آلمان در روزنامه «بیلد»، این رویکرد را مثبت ارزیابی کردند.
با این حال، بولنت اوچار، رئیس بزرگترین موسسه الهیات اسلامی آلمان در دانشگاه اسنابروک ممنوعیت را بی‌اثر دانست. او به روزنامه ولت گفت: در نهایت شما با این کار جوامع موازی ایجاد می‌کنید، زیرا کودکان ممکن است در مدرسه نسبت به آنچه در خانواده هستند، رفتاری متفاوت داشته باشند. با این وجود، اگر دختران مجبور به پوشیدن روسری بر خلاف خواسته خود باشند، دولت باید به طور طبیعی مداخله کند و رفاه کودکان را در مرکز اقدامات خود قرار دهد. من معلمان را مسئول مراقبت از کودکان و نوجوانان می‌بینم. در مدرسه باید با والدین صحبت کرد و در بهترین حالت، با همکاری انجمن‌های مساجد مشکلات را حل کرد. مدرسه نباید از اقدامات اجباری دفاع کند.
شورای اسلامی راینلاند-فالتس ممنوعیت پوشیدن روسری را نمی‌پذیرد. مسئولان شورا در نشستی مطبوعاتی در این باره توضیح دادند: در کشوری که جوامع مذهبی متعددی بر پایه آزادی مذهبی زندگی می‌کنند، ما تصور می‌کنیم که مردم می‌توانند از نمادهای مذهبی فردی استفاده کنند، مراسم مذهبی خود را به صورت آزادانه اجرا کنند و می‌توانند به فرزندان خود آموزش دینی دهند.
به گفته مسئولان شورا، بحث‌ها و استدلال‌های مربوط به برابری که هدف آنها یکی دیدن همه افراد جامعه است، باید عدم تحمل و غفلت از واقعیت کثرت‌گرایی را از جامعه آلمان دور کند: ممنوعیت مذکور دخالت مستقیمی در امور داخلی مسلمانان است که توسط قانون اساسی محافظت می‌شود. این ممنوعیت، آزادی مذهبی و حمایت از حقوق والدین در زمینه آموزش مذهبی را نقض می‌کند.حق طبیعی زندگی دینی و معرفی دین به فرزندان تنها متعلق به مسلمانان نیست، بلکه در خانواده‌های مسیحی، یهودی و سیک نیز وجود دارد.
بورهان کسیچی، رئیس شورای اسلامی گفت: این بحث پوپولیستی، نمادین و خالی از محتوا است. این ایده که دختران مسلمان مجبور به پوشیدن روسری هستند، منسوخ شده است. این کار باعث ناراحتی زنان مسلمان می‌شود» او این کار را «نامتناسب و غیرقانونی» می‌داند، چرا که به دلیل وجود یک اقلیت مشکوک، می‌خواهند آزادی مذهبی برای همه زنان جوان مسلمان را محدود کنند.
در همین حال، سراپ گولر، معاون وزیر امور ادغام در ایالت نوردراین وستفالن مجددا خواستار ممنوعیت شده است. او به خبرگزاری رسمی کاتولیک گفت: برای ما بحث بر سر رفاه کودک است. گولر در این گفت‌وگو ادعا کرد که از بحث‌های مربوط به ممنوعیت استفاده از گردنبند صلیب، سوء استفاده می‌شود.
علاوه بر این، او مقایسه بین روسری و صلیب را نادرست دانست: اگر یک کودک مسیحی زنجیری با صلیب به گردن داشته باشد، می‌تواند بعدها آن را کنار بگذارد، بدون اینکه نیاز به توجیه کار خود داشته باشد. در حالیکه برای بسیاری از دختران مسلمان پوشیدن روسری خیلی آسان نیست. محیط اجتماعی اغلب فشارهای شدیدی را ایجاد میکند که این فشار تصمیم‌گیری برای کنار گذاشتن روسری بدون تنش را غیرممکن می‌کند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : مهر