نمایشگاه عکس «مقابله با اسلام هراسی» در برلین
نمایشگاه عکس «مقابله با اسلام هراسی» در برلین
در روز مقابله با اسلام هراسی، نمایشگاه عکس حاوی تصاویر حمله به مساجد، آتش سوزی و تبعیض علیه مسلمانان مقابل مسجد مولانا در برلین آلمان برپا شد.
يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۰۳:۲۵
کد مطلب: 7210
به گزارش «آرماگدون»، به نقل از شفقتنا العربی، فدراسیون اسلامی در برلین (IF) روز جمعه به مناسبت «روز جهانی مبارزه با اسلام‌هراسی» مصادف با ۱۵ مارس، نمایشگاه عکسی را از حملات به مساجد، آتش‌سوزی، تبعیض و تروریسم نژادی در آلمان را مقابل مسجد مولانا در منطقه کروزبرگ برپا کرد.
این نمایشگاه شامل عکس‌هایی بود که خبرنگاران آناتولی از حملات به مساجد و تروریسم نژادپرستانه در آلمان گرفته بودند و همچنین شامل مجموعه ای از مقالات خبری منتشر شده در مطبوعات آلمان در رابطه با حملات و تبعیض نژادپرستانه بود.
مورات گل، رئیس اتحادیه اسلامی در برلین طی سخنرانی خود در افتتاحیه این نمایشگاه گفت: اعلام روز جهانی مبارزه با اسلام هراسی در زمانی صورت گرفت که تعصب، تبعیض و جنایات نفرت علیه مسلمانان به طرز نگران کننده ای در نقاط مختلف جهان در حال افزایش است.
وی افزود: این نمایشگاه پیامی قوی‌ای را در مورد مبارزه با نژادپرستی علیه مسلمانان می‌دهد.
وی با اشاره به کشتار ۱۵ مارس ۲۰۱۹ در شهر کرایست چرچ نیوزلند، آن را مصداق دشمنی با اسلام دانست و گفت: این حمله تروریستی نشان داد تعصب و نفرت نسبت به افرادی که دارای دیدگاه های افراطی هستند به کجا می رسد.
وی با اشاره به افزایش حملات به اماکن مقدس و جوامع اسلامی در سال‌های اخیر، به آتش زدن مسجد مولانا در سال ۱۳۹۳ اشاره کرد.
به عنوان جامعه مسلمان آلمان، گل خواستار مبارزه محکم و مؤثر علیه نژادپرستی ضد مسلمانان و انواع تبعیض شد و خاطرنشان کرد: از سیاستمداران انتظار داریم که آشکارا متعهد به حفاظت از نهادهای مذهبی و انجام آزادانه مناسک دینی باشند.
وی بر لزوم راه اندازی طرح‌های آموزشی که به تنوع مذهبی و فرهنگی در آلمان اهمیت می دهد و ایجاد زمینه‌های گفتگوی امن برای تشویق احترام متقابل تاکید کرد.
ایلکر اوکان سانلی، سرکنسول ترکیه در برلین نیز در جریان بازدید از این نمایشگاه به پنجمین سالگرد حمله تروریستی در شهر کرایست چرچ نیوزلند که منجر به کشته شدن ۵۱ نفر از جمله یک شهروند ترکیه شد، اشاره کرد.
وی خاطرنشان کرد: این حادثه تروریستی به وضوح میزان خشونت و فاجعه ای را که اسلام ستیزی می تواند ایجاد کند، آشکار کرد.
وی بر نقش پیشگام ترکیه در مبارزه با اسلام ستیزی تاکید کرد و به اعلام مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی مبارزه با اسلام هراسی در نتیجه تلاش های ترکیه با مشورت سازمان همکاری اسلامی اشاره کرد.
وی افزود: ما معتقدیم این روز اهمیت دارید به ویژه اینکه در ماه مبارک رمضان در مسجد مولانا برلین هستیم که میزبان تعداد زیادی از مسلمانان است.
وی ادامه داد: در این دوره حساس که نفرت از دین در حال افزایش است، همه ما وظایف بسیار ویژه‌ای برای ترویج احترام متقابل و همزیستی مسالمت آمیز داریم.
وی بر لزوم استفاده از این فرصت برای تاکید بر اهمیت همبستگی در مقابله با حملات علیه قرآن کریم، مساجد و سایر ارزش های دینی تاکید کرد.
Share/Save/Bookmark