ممنوعیت تدریس معلم محجبه در برلین
ممنوعیت تدریس معلم محجبه در برلین
دادگاه کار برلین حضور یک معلم محجبه در مدرسه‌ای ابتدایی را ممنوع اعلام کرد.
سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۰
کد مطلب: 6546
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از شبکه رادیویی برلین، این دادگاه بر اساس «قانون بی‌طرفی» در برلین، حضور معلم محجبه در کلاس درس ابتدایی را غیرقانونی عنوان کرد و به این نتیجه رسید که قانون بی‌طرفی در برلین، خلاف قانون اساسی عمل نمی‌کند.
قضات دادگاه کار، دادخواستی را که توسط زن مسلمان ارائه شده بود را رد کردند؛ به این ترتیب، او براساس قانون بی‌طرفی نمی‌تواند با حجاب در مدرسه ابتدایی حضور یابد. قانون بی‌طرفی، کارمندان را از پوشیدن لباس مذهبی منع می‌کند.
شاکی، شخصا حکم را دریافت نکرد اما وکیل او گفت که درباره این حکم با موکل خود صحبت می‌کند. نمایندگان مجلس سنا نیز در دادگاه حضور نداشتند. زن مسلمان برای تدریس به دانش‌آموزان مقاطع بالاتر، به مدرسه دیگری منتقل می‌شود، جایی که پوشیدن روسری مجاز است.
به گفته قضات، این بهترین تصمیمی بود که دادگاه کار در برلین می‌توانست بگیرد. آنها هیچ امکان دیگری نداشتند، چرا که قانون بی‌طرفی بالاتر و مهم‌تر از سایر توافق‌هاست. زینب ستین، وکیل و عضو شبکه مبارزه علیه تبعیض و اسلام‌هراسی در این باره گفت: مفهوم رای دادگاه، این است که تمام نمادهای مذهبی تحت تاثیر این قانون قرار می‌گیرد اما باید دید واقعا با چه کسانی برخورد می‌کنند. این قانون تنها باعث ایجاد تبعیض میان مسلمانان و سایر ادیان می‌شود.
آرنه بویر، قاضی نیز در این باره گفت: این حکم، یک نوع ممنوعیت حرفه‌ای برای معلم ایجاد می‌کند. از سوی دیگر، دادگاه اعلام کرده است که افراد از هر مذهبی مجاز هستند؛ بدون محدودیت تدریس کنند - اما این شامل پوشش نمی‌شود. هر نماد مذهبی می‌تواند بر محیط تأثیر بگذارد.
ستین توضیح داد که به معلم توصیه کرده تا درخواست تجدید نظر کند؛ چرا که امکان دارد دادگاه دیگر، تصمیم متفاوتی بگیرد. وکیل به تصمیم دادگاه قانون اساسی فدرال اشاره کرد. براساس تصمیم این دادگاه در سال ۲۰۱۵، ممنوعیت پوشیدن روسری در مدارس دولتی غیرقابل قبول است. این قانون فقط می‌تواند در موارد فردی اعمال شود، در غیر این صورت، صلح در مدرسه در معرض خطر قرار می‌گیرد.
دیرک بهرندت، سناتور دیوان عدالت برلین از حزب سبز‌ها نیز به این قانون اعتراض دارد. او به شبکه رادیو برلین- براندنبورگ گفت که می‌خواهد قانون بی‌طرفی را تغییر دهد. بهرندت گفت: «قانون بی‌طرفی برلین براساس دادگاه قانون اساسی فدرال قابل اعتماد نیست. ممنوعیت عمومی علیه کسانی که می‌خواهند از علامت‌های مذهبی استفاده کنند، تبعیض‌آمیز است.»
ائتلاف قرمز-قرمز-سبز با قانون بی‌طرفی موافق نیست. میشائل مولر، شهردار برلین و و ساندرا شیرز، وزیر آموزش دولت ایالتی برلین (هر دو از حزب سوسیال‌ دموکرات) خوهان اجرای قانون بی‌طرفی و ممنوعیت نمادهای مذهبی هستند، اما حزب سبز که یکی از احزاب حاضر در ائتلاف دولت محلی برلین است، این ممنوعیت را خلاف قانون می‌داند و حزب چپ، دیگر حزب حاضر در دولت ایالتی، هنوز موضع دقیقی در این خصوص نگرفته است. کریستین بوخ‌هولتس، سخنگوی مذهبی- سیاسی از حزب چپ در بوندستاگ در این باره توضیح داد:« وضعیت زنان مسلمان در بازار کار تبعیض‌آمیز است. قضات با این حکم، سیگنالی محرمانه به جامعه ارسال می‌کنند که با چالش‎‌های شهری مانند برلین هماهنگ نیست.»
در سال ۲۰۱۷ یک معلم مسلمان محجبه توانست در دادگاه کار، خسارتی معادل هشت هزار و ۶۸۰ یورو از وزارت آموزش برلین بگیرد. او می‌گفت که به‌خاطر پوشیدن روسری، از تدریس در مدرسه محروم شده و از این طریق مورد تبعیض قرار گرفته است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا