موج واکنش‌ها به حجاب‌ستیزی در آلمان
موج واکنش‌ها به حجاب‌ستیزی در آلمان
حمله به یک زن محجبه مسلمان در منطقه مسکونی «شپانداو» در برلین، باعث واکنش انجمن‌های اسلامی شده و آژانس مبارزه با تبعیض نژادی آلمان درباره عدم تحمل مذهبی در جامعه هشدار داده است.
دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۷
کد مطلب: 6545
به گزارش «آرماگدون» ، رایزنی فرهنگی ایران در آلمان به نقل از تاگس اشپیگل اعلام کرد: ایمان مازیک، رئیس شورای مرکزی مسلمانان در این باره گفت: «ما هر روز در صفحات اینترنت؛ نفرت به مسلمانان را تجربه می‌کنیم و تقریبا هر هفته نامه‌ای‌ تهدیدآمیز درباره نابودی مسلمانان دریافت می‌کنیم. ما همیشه هشدار داد‌ه‌ایم که حملات فیزیکی پس از تنفر کلامی دیده می‌شود و افکار پوپولیستی بر این حملات تاثیر می‌گذارد.»
همچنین برنارد فرانک، مدیرعامل آژانس مبارزه با تبعیض نژادی آلمان، درباره عدم تحمل مذهبی در جامعه هشدار داد. فرانک به تاگس‌اشپیگل گفت:«این حادثه شرم‌آور است.ما نمی‌توانیم حملات ضد مذهبی را – صرف‌نظر از این که علیه یهودیان یا مسلمانان باشد - تحمل کنیم. حتی وقتی افراد به دنبال شغل هستند، در باشگاه ورزشی یا در مدرسه فعالیت دارند، نباید به دلیل نمادهای دینی کنار گذاشته شوند، اما متأسفانه ما شاهد این اتفاق هستیم.»
جوزف شوستر، رئیس شورای مرکزی یهودیان آلمان نیز گفت:«من نگران هستم که عدم تحمل مذهبی در آلمان گسترش یابد. اگر شهروندان در این جامعه، به دلیل اعتقادات دینی خود نتوانند احساس امنیت کنند، باید زنگ‌های هشداردهنده در سازمان‌های سیاسی و اجتماعی به صدا درآید. ما باید در تمام سطوح، در شبکه‌های اجتماعی، در مدارس، باشگاه‌ها و محیط‌های کار، علیه گسترش خشونت فعالیت کنیم».
هفته گذشته یک زن محجبه در منطقه مسکونی «شپانداو» در برلین قربانی حمله شد. مردی در ایستگاه اتوبوس از او درباره دلایل پوشیدن روسری سؤال کرد. زن پاسخ داد که دوست دارد روسری بپوشد و مسلمان باشد و مرد به صورت زن ضربه زد.
پس از این حادثه موج گسترده‌ای از اعتراضات در جامعه به‌راه افتاد و سیاستمداران و اعضای انجمن‌ها در مصاحبه با تاگس‌اشپیگل درباره این حادثه و اتفاقات مشابه آن توضیح دادند.
به نظر می‌رسد دوباره حملات با زمینه‌های ضدمذهبی در آلمان در حال افزایش است. چندی پیش یک عرب اسرائیلی با کمربند مورد ضرب و شتم قرار گرفت. طبق گزارش وزارت امور داخله، در سال ۲۰۱۷، ۱۴۹۵ حمله با زمینه یهودی‌ستیزی، ۱۰۶۹ مورد اسلام‌هراسی و ۱۲۷ حمله با انگیزه ضد مسیحی صورت گرفته است.
اوایل ماه آوریل نیز، دو نژادپرست آلمانی در برلین به یک زن مسلمان و همراهش حمله کرده و سگشان را به جان آن‌ها انداختند. در همان ماه، در اسنابروک مردی روسری دختر ۱۱ ساله را از سرش کشید. همچنین پس از حمله به مسجد «راینیکن دورف»، در همان هفته حداقل دو مسجد به آتش کشیده شد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا