ریشه‌های تروریسم علیه مسلمانان در کانادا
ریشه‌های تروریسم علیه مسلمانان در کانادا
حادثه تروریستی جدید در کانادا در ادامه بی‌توجهی مسئولان این کشور نسبت به بهبود وضعیت حقوق بشری و رعایت حقوق اقلیت‌ها در این کشور صورت گرفته است.
چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۴۹
کد مطلب: 7068
به گزارش «آرماگدون» ، راننده کامیونی در کانادا «عامدانه» ۴ عضو یک خانواده مسلمان را کشت. قربانیان یک زن ۷۴ ساله، یک مرد ۴۶ ساله، یک زن ۴۴ ساله و یک دختر ۱۵ ساله بودند. پسر ۹ ساله خانواده نیز در این حادثه جراحت برداشت و در بیمارستان بستری است.
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا روز سه‌شنبه هشتم ژوئن (۱۸ خرداد) در نشستی که در مجلس عوام این کشور سخن می‌گفت از این حادثه به عنوان یک حادثه تروریستی نام برد. او در همین زمینه گفت: «این کشتار اتفاقی نبود، این یک حمله تروریستی بود. ما نباید به چنین رفتار وحشیانه‌ای عادت کنیم، نباید اجازه دهیم چنین رویدادهایی عادی قلمداد شود.»
پلیس کانادا هم از همان ابتدا اعلام کرد که این حادثه یک جرم عامدانه ناشی از نفرت بوده و مظنون، قربانیان را تنها به دلیل مذهب آنها هدف قرار گرفته است. «پاول ویت»، سرپرست تحقیقات روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت: «اعتقاد بر این است که این قربانیان به دلیل مسلمان بودن مورد هدف قرار گرفته‌اند.»

سابقه خشونت علیه مسلمانان
خشونت علیه مسلمانان در کانادا سابقه دار است و به به خصوص بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا سیر صعودی داشته است. در ۲۹ ژانویه سال ۲۰۱۷، مردی در مسجدی در شهر کبک به سوی افراد تیراندازی کرد که منجر به کشته شدن شش نفر و زخمی شدن پنج نفر دیگر شد.
سپتامبر گذشته نیز محمد اسلیم ظفیس در حالیکه در کنار مسجدی در تورنتو نشسته بود، به ضرب چاقو کشته شد. اوایل سال جاری نیز چند دختر و زن مسلمان و سیاه‌پوست نیز هدف برخی حملات و تهدیدات با انگیزه نفرت در منطقه "کلگری" و "ادمونتون" قرار گرفتند.
آمارهای رسمی دولت کانادا نشان می‌دهند شمار جرائم ناشی از نفرت علیه مسلمان‌ها بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ بیش از ۳۰۰ درصد افزایش یافته است. شورای ملی مسلمانان هم اخیراً اعلام کرده که ۳۲۲ حادثه علیه جامعه مسلمانان در کانادا بین سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ از خشونت های فیزیکی گرفته تا آزار افراد در فضای مجازی ثبت شده است.

اسلام‌هراسی و نظام آموزشی کانادا
با آنکه دولت کانادا در مواقع وقوع حملات علیه مسلمان‌ها آن را محکوم می‌کند عملاً نه تنها اقدامی برای مبارزه با این خشونت‌ها انجام نمی‌دهد بلکه در مواردی به دیدگاه‌های نفرت‌پراکنانه دامن زده و آن را ترویج می‌کند. به عنوان مثال، محققان می‌گویند نظام آموزش دولتی کانادا به ترویج نگرش‌های اسلام‌هراسانه در جوانان و نوجوانان می‌پردازد.
در سال‌های گذشته گزارش‌های بسیار متعددی از رویدادهای اسلام‌هراسانه در کانادا علیه دانش‌آموزان مسلمان منتشر شده است. یک مطالعه علمی که سال ۲۰۰۸ منتشر شده نشان می‌دهد که تعاملات دانش‌آموزان غیرمسلمان، معلمان و کادر مدیریت مدارس کانادا با دانش‌آموزان مسلمان بر اساس تصورات کلیشه‌ای منفی از جامعه مسلمانان است. در این میان، دانش‌آموزان دختر مسلمان که حجاب اسلامی دارند مورد انواع آزارها از آزارهای کلامی تا خشونت فیزیکی قرار می‌گیرند.
دانشگاه‌ها هم وضعیت بهتری ندارند. در گزارشی که آگوست ۲۰۱۵ بر اساس نتایج یک تحقیق از دانشجویان مسلمان در دانشگاه‌های مک‌گیل و کانکوردیا منتشر شد ۳۶.۳ پاسخ‌دهندگان گفته بودند به دلیل مذهبشان مورد تبعیض قرار گرفته‌اند. سال ۲۰۱۳ یک استاد دانشگاه مک‌گیل توسط هیئت رسیدگی به شکایات دانشجویان به دلیل آزار مذهبی، فرهنگی و شخصی یک دانشجوی مسلمان و تهدید او به مرگ مجرم شناخته شد.

اسلام‌هراسی در رسانه‌های کانادا
رسانه‌های کانادا دیگر نهادی هستند که گفته می‌شود به ترویج اسلام‌هراسی در این کشور می‌پردازند. «کریم اچ کریم»، استاد روزنامه‌نگاری در کانادا گفته بعد از حملات ۱۱ سپتامبر مفهوم‌سازی برای معرفی اسلام به عنوان خطر جایگزین «خطر شوروی» در دوران جنگ سرد شده است.
«محمود عید»، محقق علوم ارتباطات بعد از مقایسه نحوه پوشش رسانه‌های کانادا از مسائل مربوط به اقلیت‌های مذهبی به این نتیجه رسید که رسانه‌های کانادا معمولاً در تلاشند از مسلمان‌ها تصاویر ضد انسانی، افراطی، متعصب و خطرناک به تصویر بکشند. طبق یافته این محقق، اهالی خاورمیانه در رسانه‌ها بر اساس تصورات کلیشه‌ای تروریست، وحشی و ستون پنجم به تصویر کشیده می‌شوند. این تصورات کلیشه‌ای باعث ایجاد سوءظن نسبت به مسلمان‌ها و در نهایت بروز جرائم نفرت‌پراکنانه علیه آنها می‌شود.
در یک مطالعه موردی خاص که در خصوص روزنامه «نشنال‌‌پست» کانادا انجام شده مشخص شده که این روزنامه سردمدار انتشار مطالب اسلام‌هراسانه است. مطالعه‌ای که سال ۲۰۰۶ در دانشگاه آلبرتا انجام شد نشان داد که در جریان انتخابات فدرال سال ۲۰۰۶ نزدیک به ۴۲ درصد از کل مقالات این روزنامه به مرتبط کردن اسلام و مسلمان‌ها با تروریسم ارتباط داشت در حالی که این رقم برای «گلوب‌اند‌میل» ۹ درصد و برای روزنامه «تورنتو استار» ۱۴ درصد بود.
«عایشه شودری»، دانشیار مطالعات اسلامی و جنسیتی در دانشگاه «یو‌بی‌سی» می‌گوید مردم با نفرت از اسلام متنفر نمی‌شوند اما نظرسنجی‌های مختلفی نشان می‌دهند که بیش از نیمی از مردم کانادا دیدگاه‌های منفی نسبت به اسلام و مسلمانان دارند.
او درباره ریشه‌های گستردگی اسلام‌هراسی در کانادا و روش‌های مرتفع کردن آن می‌گوید: «ما در نهادهایی که اساس آنها مبتنی بر نفرت و دیونمایی علیه دیگران است مشارکت داریم و از آنها منتفع می‌شویم. باید اطمینان حاصل کنیم که این نهادها عاری از سوگیری و نفرت هستند. کانادایی‌ها باید کسب سود از امتیازاتی که امتیازی را از دیگران سلب می‌کند کنار بگذارند خواه آنکه آن امتیاز نژادی، جنسیتی، مذهبی یا هر نوع امتیاز دیگری باشد.»
بنابراین حادثه تروریستی جدید در کانادا در ادامه بی‌توجهی مسئولان این کشور نسبت به بهبود وضعیت حقوق بشری و رعایت حقوق اقلیت‌ها در این کشور صورت گرفته است. این حادثه نه تنها دولت کانادا را در نقطه‌ای قرار می‌دهد که باید در مسیر بهبود وضعیت حقوق بشر گام بردارد اثبات می‌کند اتاوا در جایگاهی قرار ندارد که در مورد وضعیت حقوق بشری دیگر کشورها اظهارنظر کند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : تسنیم