افزایش قوانین ضد اسلامی ایالت‌های آمریکا در دوران ترامپ
افزایش قوانین ضد اسلامی ایالت‌های آمریکا در دوران ترامپ
طی یک سال گذشته بیست و سه لایحه برای ممنوعیت به کارگیری قوانین اسلامی برای مراجعین مسلمانان در محافل قضایی ۱۸ ایالت آمریکا ارائه شده است.
يکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۱
کد مطلب: 6302
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از روزنامه گاردین؛ منتقدان معتقدند که هدف این مخالفت‌ها با قوانین اسلامی، ترویج ترس و واهمه نسبت به مسلمانان است.
در حالی که مواضع خصمانه ترامپ علیه مسلمانان سبب تشویق تندروهای اسلام‌ستیز شده، قوانین ضد شریعت اسلامی نیز در محافل قضایی و قانونگذاری سراسر آمریکا در حال گسترش است.
در سال ۲۰۱۷، ۲۳ لایحه جدید در ۱۸ ایالت آمریکا در تلاش برای منع به کارگیری قوانین یا شریعت اسلامی در دادگاه‌های آمریکایی تنظیم شد. این لوایح جدید تعداد کل لوایح ضد شریعت از سال ۲۰۱۰ تاکنون را به ۲۱۷ لایحه در ۴۳ ایالت رساند.
کارشناسان حقوقی معتقدند که این لوایح زائد هستند زیرا قانون اساسی آمریکا قانون عالی این کشور و قوانین اقلیت‌ها تابع آن است. شریعت اسلامی نیز مجموعه قوانینی است که یکی از آن‌ها مسلمانان را متعهد به اطاعت از قوانین سرزمینی می‌کند که در آن سکونت دارند.
الصادق الشیخ، مدیر برنامه عدالت جهانی در موسسه «هاس» آمریکا که در این زمینه پژوهشی انجام داده، می‌گوید: هدف این لوایح ترویج ترس و هراس نسبت به مسلمانانی است که در آمریکا زندگی می‌کنند و نشان دادن آن‌ها به عنوان افرادی غیرقابل اعتماد است.
وی می‌گوید: حتی اگر این لوایح قانون نشوند، کمک می‌کنند که مسلمانان هدف جاسوسی و دیگر انواع تبعیض و سرکوب قرار بگیرند.
از ۲۳ لایحه ضداسلامی امسال تنها دو مورد در تگزاس و آرکانزاس به قانون تبدیل شده است. هایدی بیریچ، کارشناس گروه‌های اسلام‌ستیز، افزایش لوایح ضد شریعت اسلامی را نشانه تأثیرگذاری ادبیات تحریک‌کننده ترامپ و اطرافیانش می‌داند.
چالرز ترنر، پژوهشگر قوانین ضداسلامی در دانشگاه یوتاه می‌گوید: بسیاری از این لوایح توسط ترامپ و نزدیکانش ارائه شده‌اند و این یکی از اقدامات جمهوریخواهیان مبتنی بر پوپولیسم است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا