جمعه سیاه نیوزیلند؛اسلام هراسی بربال نژادپرستی
جمعه سیاه نیوزیلند؛اسلام هراسی بربال نژادپرستی
تحلیلگران واقعه تلخ جمعه سیاه نیوزیلند معتقدند، حمله تروریستی علیه مسلمانان این کشور در دو مسجد این کشور که منجر به کشته شدن دست کم 50 نفر نمازگزار شد، «تقویت روند اسلام هراسی بر بال نژادپرستی» به عنوان جریانی قوی در استرالیا و نیوزیلند ،این جنایت بزرگ را رقم زده است.
شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۵
کد مطلب: 6666
به گزارش «آرماگدون» ، پلیس نیوزیلند به رغم گذشت ۲۴ ساعت از این حادثه تاکنون جزئیات دقیقی از این حادثه تروریستی ، علت کشتار جمعی مسلمانان و عاملان آن ارائه نکرده است.
پلیس نیوزیلند صرفا با ارائه اطلاعاتی کلی دراین زمینه از پیدا شدن چند بمب دست ساز و دستگیری چهار نفر در ارتباط با این حملات تروریستی خبر داده است.
دولت نیوزیلند نیز در مورد این حادثه صرفا واکنشی اولیه داشته است. «جیسیندا آردرن» نخست وزیر نیوزیلند پس از بروز این حادثه تروریستی، در گفت وگو با رسانه ها حملات به مساجد در کرایست‌چرچ را بی سابقه خواند و گفت که بررسی ها در مورد علت بروز این حادثه شروع شده اما هدف اصلی مهاجران این کشور بوده اند.
نیوزیلند کشوری کوچک در جنوب غرب اقیانوس آرام با جمعیتی کمتر از پنج میلیون نفر است یکی از کشورهای مهاجرپذیر در دورافتاده ترین منطقه آسیا-پاسفیک محسوب می شود که مسلمانان با جمعیتی افزون بر ۴۶ هزار نفر یک درصد از جمعیت این کشور را به خود اختصاص داده اند.
بر اساس مستندات رسانه ای ، بسیاری از حرکت های سیاسی و اجتماعی در نیوزیلند متاثر ازفضای کلی رسانه ای غرب به ویژه استرالیا به عنوان تنها و بزرگترین کشور همسایه آن با حدود ۲۵ میلیون نفر می باشد.
دراین راستا ،باید گفت تاثیرپذیری حرکت های افراط گرا و نژادپرست در نیوزیلند از جریان اسلام هراسی وارداتی غرب به ویژه استرالیا ، بسیار پررنگ است.
دستکم در یک دهه اخیر جریان اسلام هراسی به دلیل سلطه رسانه های غرب در این دو کشور دور افتاده دنیا به گونه ای بسیار پرسرعت رشد کرده ،اما شرایط و ویژگی های اجتماعی این کشورها به گونه ای پیش رفته که همزمان شاهد تقویت رویکردهای افراط گرایانه و نژاد پرستانه نیز بوده اند.
این واقعه بسیار تامل برانگیز است، تروریست عامل حمله به مسلمانان روز جمعه گذشته همزمان با تیراندازی علیه نمازگزاران اقدام به نمایش آنلاین این عملیات وحشیانه در شبکه های اجتماعی کرده است که می توانند دلایل مختلفی داشته باشد. اما این اقدام درعین حال به نوعی بیانگر ریشه دواندن اسلام هراسی دربن مایه نژادپرستان نیوزیلندی – استرالیایی دارد.
استرالیا به رغم این که خود را کشوری مهاجر پذیر می داند در یک دهه اخیر سعی کرده تا با گذراندن قوانین مختلف از ورود مسلمانان به این کشور جلوگیری کند و نژادپرستان در این کشور که حتی در پارلمان و دولت این کشور نیزراه یافته و نفوذ گسترده ای دارند با استفاده از جریان اسلام هراسی طرح های ویژه ای را برای کم کردن آمار مهاجران مسلمانان به این کشور ارائه داده اند.
نیوزیلند به عنوان همسایه کوچکتر استرالیا نیز که در روابط اجتماعی و سیاسی و اقتصادی تاثیرات بسیاری از کانبرا گرفته در سال های اخیر شاهد رشد و گسترش جریان نژادپرستی افراطی مشابه بوده است.
این روند به گونه ای در نیوزیلند خودنمایی کرده که کمیسیون حقوق بشر این کشور درسال های اخیر با راه اندازی پویشی برای جلوگیری از افزایش نژادپرستی در این کشور درتلاش است.
این کمیسیون در گزارش سال ۲۰۱۷ خود تاکیرد کرد که این پویش برای جلوگیری از تبدیل شدن وضعیت نژادپرستی در نیوزیلند به شرایطی که در کشورهایی همچون استرالیا وجود دارد، لازم است.
به گفته 'دیم سوزان دوی' کمیسیونر روابط نژادی نیوزیلند، افزایش تنوع نژادی در این کشور با سرعت زیادی صورت می گیرد و این امر بر صبر و تحمل مردم تاثیر گذاشته است.
وی در نامه ای سرگشاده که 'نیوزیلند هرالد' آن را منتشر کرد نوشته بود: اگرچه نژادپرستی در نیوزیلند هنوز به اندازه استرالیا و برخی دیگر از کشورها نیست، اما باید در این خصوص اقدامات پیشگیرانه انجام داد تا این کشور بتواند جایگاه خود به عنوان یکی از بهترین کشورها از لحاظ تنوع نژادی را حفظ کند.
طبق این گزارش کمیسیون حقوق بشر نیوزیلند سالانه ۴۰۰ شکایت در خصوص رفتارهای نژادپرستانه دریافت می کند و این در حالی است که بسیاری از رفتارهای نژادپرستانه هرگز گزارش نمی شوند. این رقم در قیاس با جمعیت بیش از ۴.۵ میلیون نفری این کشور بسیار حائز اهمیت است.
کمیسیونر حقوق بشر نیوزیلند، آسیایی ها را مهمترین قربانیان رفتارهای نژادپرستانه در این کشور دانسته و گفته است که اغلب این رفتارهای نژادپرستانه در محیط های کاری به وقوع می پیوندد که از آن جمله می توان به عدم اعطای مرخصی برای حضور در مناسبت های مذهبی و همچنین آگهی های شغلی برای گروه های نژادی خاص اشاره کرد.
وی درگزارش خود تاکید کرد که بسیاری از مردم نیوزیلند رفتارهای نژادپرستانه را تجربه نکرده اند و متوجه نیستند که این می تواند یک مشکل مهم در جامعه باشد.
تارنمای 'کوارتز' نیز در بررسی علت وقوع این حادثه تروریستی نوشت شهر کرایسچرچ از شهرهایی است که گروههای بزرگ افراط گرا و نژاد پرست نیوزیلندی در آن فعالیت آشکار دارند.
اکثر این گروههای نژاد پرست همانند نژاد پرستان استرالیایی که خواستار ایجاد استرالیای سفید هستند، به دنبال ایجاد نیوزیلند سفید هستند.
' پاول اسپونلی ' یک جامعه شناس نیوزیلندی که از سال ۱۹۸۰ تاکنون در مورد گروههای افراط گرا در این کشور فعالیت تحقیقاتی داشته به این تارنما گفته است که بیش از ۳۰ سال است که کرایسچرچ خانه افراط گرایان و نژاد پرستان با تفکر مبتنی بر 'خون و افتخار' بوده است.
به گفته وی گروههای نژاد پرست مانند اعضای گروه افراط گرای 'جبهه ملی' با رویکرد برتری سفیدان در نیوزیلند هراز چند گاه در این شهر اقدام به تظاهرات می کنند که بزرگترین تظاهرات انها در سال ۲۰۱۲ بوده است. این افراط گرایان با روحیات نژادپرستی و ضد مهاجرتی به ویژه مهاجران مسلمانان را هدف اقدامات خود قرار داده اند.
گروه دیگر نژادپرستان ' رایش چهارم' نیز دراین کشور با ایده هایی برگرفته از تئوری نازیسم بر طبل نژاد پرستی و اسلام هراسی و اعمال هر جرم و جنایتی علیه اقلیت های وارد شده آسیایی به این کشور از جمله مسلمانان می کوبند.
برخی از رسانه های نیوزیلند نیز با انتشار دیدگاهها این نژاد پرستان بستر گسترش آرای نژاد پرستی را در این کشورکوچک فراهم ساخته اند.
ناظران منطقه معتقدند حمله به مساجد به عنوان مراکزی مقدس و نمازگزاران بیگناه بر بستر واقعیت تلخ و حقیقت ویرانگر تقویت جریان اسلام هراسی و گره خوردن آن با پیوندهای مافیایی نژاد پرستی رخ داده است .
این ناظران تاکید دارند: سازمان ملل و نهادهای بین المللی جهان اسلام مانند سازمان کنفرانس اسلامی باید اقدامات لازم قانونی را برای پیگیری و پاسخگویی دولت نیوزیلند در قبال حادثه تروریستی جمعه سیاه علیه مسلمانان انجام دهند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا