انتقال سفارت اسرائیل به قدس اهانت به مسلمانان است
مفتی بیت‌المقدس:
انتقال سفارت اسرائیل به قدس اهانت به مسلمانان است
محمد حسین، مفتی اعظم بیت‌المقدس و سرزمین‌های اشغالی فلسطین، تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را «اهانت» به مسلمانان برشمرد.
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۷
کد مطلب: 5280
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از شبکه خبری پرس.‌تی‌وی، محمد حسین طی سخنانی در مسجدالاقصی  عنوان کرد: وعده انتقال سفارت تنها توهین به مردم فلسطین نیست، بلکه اهانت به اعراب و مسلمانان است و آن‌ها در مقابل آن سکوت نخواهند کرد.
وی درحالی‌که از آوردن نام ترامپ خودداری می‌کرد، افزود: انتقال سفارت بر خلاف منشورها و هنجارهای بین‌المللی است که قدس را یک شهر اشغال شده در نظر می‌گیرند.
در ۱۰ ژانویه، یکی از اعضای ارشد جنبش فتح به نام «محمد اشتیه» نمازگزارانِ مسلمان و مسیحی در سراسر خاورمیانه را به تظاهرات در اعتراض به طرح ترامپ دعوت کرد.
مقامات فلسطین از طریق مجاری دیپلماتیک مطلع شدند که احتمال دارد ترامپ در سخنرانی ۲۰ ژانویۀ خود خواستار انتقال سفارت شود.
جمهوری‌خواهان آمریکا در حال تهیه نامه‌ای خطاب به ترامپ هستند که در آن خواستار انتقال فوری سفارت امریکا به قدس هستند.
این نامه را تاکنون بیش از ۱۰۰ نماینده جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان امریکا امضا کرده است و در حال حاضر برای گرفتن امضاهای بیشتر دست‌به‌دست می‌چرخد.
آنان در این نامه از ترامپ می‌خواهند که به «محض در دست گرفتن قدرت، سفارت را به قدس» منتقل کند.
در اوایل دسامبر، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، علیرغم فشارهای کنگره و اسرائیل، دستور ابقای سفارت امریکا در تل‌آویو را صادر کرده بود.
فلسطینی‌ها به دنبال ایجاد یک دولت مستقل در سرزمین‌های کرانۀ باختری، شرق قدس و نوار غزه هستند که پایتخت آن در شرق قدس است.
بیش از ۲۳۰ شهرک غیرقانونی اسرائیلی از زمان اشغال سرزمین‌های فلسطین در سال ۱۹۶۷ ساخته شده است. این ساخت‌وساز غیرمجاز تمام تلاش‌ها را برای ایجاد صلح در خاورمیانه با مشکل روبه‌رو کرده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : PRESS TV