مسجد بابری
مسجد بابری
 
جشن اسلام هراسی در میان ویرانه های مسجد «بابری»
اگرچه آزار و اذیت مسلمانان همواره در دستور کار دولت هند به ویژه پس از روی کار آمدن دولت مودی بوده است اما گذاشتن سنگ بنای معبد به جای مسجد شروع تازه اسلام هراسی سیستماتیک در این کشور با زیرپا گذاشتن حقوق مسلمانان است.
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۲
کد مطلب: 6955
«نارندرا مودی»،نخست وزیر هند سنگ بنای یک معبد هندو را بر روی ویرانه های مسجدی که در سال ۱۹۹۲ میلادی به دست خرابکاران هندو تخریب شد،گذاشت.
ساخت این معبد در شمال هند که به طور زنده از تلویزیون ملی این کشور پخش شد وعده ای بود که «بهاراتیا جاناتا» حزب متعلق به نخست وزیر هند از مدت ها پیش آن را داده بود.
مسجد «بابری» به مدت ۵۰۰ سال قبل از تخریب از سوی خرابکاران هندو در سال ۱۹۹۲ میلادی در این مکان قرار داشت.
تخریب این مسجد اعتراضات گسترده ای را در سراسر هند در پی داشت که در آن دو هزار نفر که بیشتر آنها را مسلمانان تشکیل می دادند کشته شدند.
تحلیلگران می گویند که مراسم گذاشتن سنگ بنای معبد هندوها در محل مسجد تخریب شده بابری در حقیقت برگزاری جشن اسلام هراسی بود.
پروفسور «موهان دوتا» روزنامه نگار و استاد دانشگاه در این باره گفت: جشنی که برای گذاشتن سنگ بنای ابن معبد برگزار شد را باید در بطن تاریخ اخیر هند مورد بررسی قرار داد.
وی افزود: ما در تاریخ اخیر هند شاهد گسترش نفرت در جامعه به ویژه علیه مسلمانان بوده ایم.
دوتا همچنین گفت: نارندرا مودی و حزب متعلق به او از زمانی که در سال ۲۰۱۴ میلادی دولت را به دست گرفتند چشم انداز سیاسی هند را تغییر دادند.
این روزنامه نگار هندی تصریح کرد: نه تنها ساختارهای سیاسی بلکه ساختارهای قضایی و پلیس همگی بر اساس شیوه اسلام هراسی سازماندهی شدند.
وقتی دادگاه عالی هند حق مسلمانان این کشور برای بازسازی مسجد «بابری» را زیر پا گذاشت و به نفع هندوها برای ساخت معبد در زمین مورد مناقشه آنها با مسلمانان رای داد، پیش بینی می شد که راه برای اسلام هراسی در این کشور هموار شود.
پس از اعلام رای دادگاه عالی هند به نفع هندوها بسیاری تلاش کردند تا بگویند که اتفاق خاصی علیه مسلمانان رخ نداده است و دادگاه هم با صدور رای دیگری مبنی بر واگذاری یک قطعه زمین به مسلمانان برای ساخت مسجد درهای هر اعتراض را بست تا مسلمانان وادار به سکوت شوند.
اگرچه مناقشه های مربوط به مسجد بابری پس از تنش های بسیار در نهایت به خاموشی گرایید اما این مسئله کاملا واضح و مبرهن بود که سکوت مسلمانان در این زمینه نه تنها راه صلح آنها با هندوها را باز نخواهد کرد بلکه منجر به هموارتر شدن راه برای هندوها و مقامات سیاسی هند برای هر گونه اقدامی علیه مساجد و مسلمانان در این کشور خواهد شد.
حالا نخست وزیر هند به خود اجازه داده است تا در اقدامی که تحلیلگران آن را جشن اسلام هراسی توصیف کرده اند سنگ بنای معبد جدید را در محل ویرانه های مسجد بابری بگذارد بدون اینکه کوچک ترین توجهی به رنج مسلمانانی که شاهد از بین رفتن محل عبادت خود بوده اند،داشته باشد.
اگرچه آزار و اذیت مسلمانان همواره در دستور کار دولت هند به ویژه پس از روی کار آمدن دولت مودی بوده است اما گذاشتن سنگ بنای معبد به جای مسجد شروع تازه اسلام هراسی سیستماتیک در این کشور با زیرپا گذاشتن حقوق مسلمانان است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : شبستان