گسترش اسلام‌هراسی در اروپای شرقی
گسترش اسلام‌هراسی در اروپای شرقی
محققان دانشگاه «لایپزیگ» آلمان در پژوهش‌های جدید خود دریافته‌اند که نه تنها در غرب اروپا، بلکه در شرق این قاره نیز، که مسلمانان کمتری زندگی می‌کنند، اسلام‌هراسی گسترش یافته است.
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۷
کد مطلب: 6640
به گزارش «آرماگدون» ، نتایج این تحقیقات روز ۲۴ ژانویه با عنوان «شناخت و توضیح اسلام‌هراسی در اروپای شرقی» به صورت آنلاین بر روی سایت دانشگاه لایپزیگ قرار گرفت.
بنا بر اعلام رایزنی فرهنگی ایران در آلمان، الکساندر یندل،‌ استاد دانشگاه لایپزیگ(Leipzig) و مسئول پروژه مربوط به اسلام‌هراسی در اروپای شرقی، در این باره گفت: «تحقیقات نشان می‌دهد که اسلام‌هراسی در اروپا حتی در مناطقی که در آن مسلمانان کمتری زندگی می‌کنند و یا هیچ مسلمانی در آن وجود ندارد بسیار زیاد است. این مسئله به ویژه در شرق اروپا دیده می‌شود.»
به گفته یندل افزایش اسلام‌هراسی در اروپا ترسناک است: «در لهستان راستگرایان افراطی باعث افزایش اسلام‌هراسی شده‌اند و در جمهوری چک حتی در آهنگ‌های پاپ نیز به مسلمانان توهین می‌شود.»
به طور کلی، نتایج تحقیقات «شناخت و توضیح اسلام‌هراسی در اروپای شرقی» نشان می‌دهد که این پدیده در شرق اروپا در حال افزایش است و به اسلام‌هراسی در غرب اروپا شباهت دارد. همچنین این تحقیقات مشخص کرده است که شیوه‌های اسلام‌هراسی در اروپای شرقی با اروپای غربی تفاوتی ندارند.
براساس گفته یندل، زمانی که شهروندان جواجع اروپایی تصور می‌کنند که به خاطر وجود مهاجران از لحاظ اقتصادی و فیزیکی امنیت ندارند، خطر اسلام‌هراسی بیشتر می‌شود. او معتقد است که خطر دیگری نیز در اروپا وجود دارد و آن این است که وقتی مردم به این باور برسند که مهاجران مسلمان فرهنگ آنها را در معرض خطر قرار می‌دهند، اسلام‌هراسی افزایش می‌یابد.
علاوه بر این، هنوز هم نژادپرستی در جامعه اروپا وجود دارد. نژادپرستان معتقدند انسان‌هایی که در کشوری اروپایی متولد می‌شوند، ‌اما اجداد آنها از کشورهای غیراروپایی هستند، نباید شهروند اروپا محسوب شوند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا