رمضان زیر تیغ اسلام ستیزی در انگلیس
رمضان زیر تیغ اسلام ستیزی در انگلیس
تیراندازی پنجشنبه‌شب گذشته در مسجدی در شرق لندن، حین برگزاری نماز جماعت، اگرچه تلفاتی را بر جای نگذاشت اما این رویداد در کنار سطح «شدید» هشدار امنیتی در انگلیس، نگرانی‌ها درباره حملات گروه های افراطی علیه مسلمانان در ماه مبارک رمضان را افزایش داده است.
جمعه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۹
کد مطلب: 6722
به گزارش «آرماگدون» ، منابع انگلیسی می‌گویند فرد مسلح دیشب وسط برگزاری نماز عشاء وارد مسجد «هفت‌پادشاه» در منطقه ایل فورد شده، اما محافظان او را به بیرون هدایت کردند. پس‌ازآن بود که صدای شلیک گلوله شنیده شد و پلیس به محل حادثه یورش برد.
ابراهیم حسین یکی از اعضاء این مسجد می‌گوید، زمان وقوع حادثه نمازگزاران طبقه بالابودند، ' نماز که تمام شد گفتند فردی که سلاح حمل می‌کرد وارد مسجد شده بود. او صورتش را پوشیده بود و رفتار مشکوکی داشت.'
پلیس می‌گوید این حادثه تلفاتی در پی نداشته و آن را تروریستی ارزیابی نمی‌کند.
این حادثه درست شبیه حمله تروریستی و مرگبار دو ماه پیش در نیوزیلند است که ۵۰ تن از نمازگزاران روز جمعه در دو مسجد 'نور' و 'لینوود' شهر کراست‌ چرچ موردحمله تروریستی مسلحانه قرار گرفتند.
متهم اصلی این حمله 'برنتون هریسون تَرنت' ۲۸ ساله اهل استرالیا و از طرفداران گروه‌های راست افراطی انگلیس معرفی شد که پیش‌تر بارها در صفحات مجازی خود از حضور مهاجران مسلمان در 'سرزمین‌های اروپایی' ابراز خشم کرده بود.
پس‌ازآن پلیس انگلیس ضریب امنیتی برای حفاظت از مساجد را افزایش داد اما درست یک هفته بعد گزارش شد که پنج مسجد در شهر بیرمنگام توسط افراطیون موردحمله قرار گرفتند. در این حادثه افراد مهاجم شیشه مساجد را خردکرده و خسارت‌هایی را به ساختمان آن‌ها وارد کردند.
این حادثه در کنار حمله با خودرو به نمازگزاران مسجد فینزبری در شمال لندن که یک کشته بر جای گذاشت و فرد مهاجم اعتراف کرد که تحت تأثیر اندیشه‌های راست افراطی قرارگرفته بود، حاکی است که گرایش‌ها و رفتار اسلام‌ستیزانه در انگلیس پس از رأی مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت)، به‌صورت بی‌سابقه‌ای تشدید شده است. آمار پلیس نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر تعداد حملات علیه مسلمانان روند صعودی داشته است.
کارشناسان با اشاره به رشد نژادپرستی و نفرت از اسلام در کشورهای غربی تأکید می‌کنند که صلح‌طلبان و آزادیخواهان جهان باید ملی‌گرایان افراطی، نژادپرست و پرخاشجوی جوامع غیرمسلمان را تحت‌فشار قرار دهند تا جهان برای همیشه نفرت‌ پراکنی و تروریستی نمایاندن اسلام و مسلمانان را پشت سر بگذارد.
«مسعود شجره» رئیس سازمان حقوق بشر اسلامی انگلیس معتقد است که اسلام‌هراسی در این کشور دیگر از مرحله «هراس» و ترس از اسلام گذشته و به مرحله نفرت از مسلمانان رسیده است.
وی افزود: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا آن‌چنان‌که ادعا می‌شود ربطی به مسائل اقتصادی نداشته و در اصل یک جنبش ضد مهاجر، ضد اقلیت و نژادپرستانه است.
شجره معتقد است که بی‌تفاوتی سیاستمداران به حملات علیه مسلمانان و قوانین ضد تروریستی، به بیگانه سازی مسلمانان و افزایش تعداد حملات نسبت به آنان کمک کرده است.
مسئولان نهادهای اسلامی، روحانیون و اساتید مسلمان دانشگاه‌های سراسر جهان هم در نامه‌ای سرگشاده که به‌تازگی در روزنامه گاردین انگلیس منتشر شد، زبان تند سیاست‌مداران و رسانه‌ها را عامل اصلی رواج خشونت و تروریسم علیه اسلام و مسلمانان خواندند.
در این نامه که از سوی بیش از ۳۵۰ تن از چهره‌های برجسته جهان اسلام امضاءشده آمده است که اسلام‌هراسی از دهه‌ها قبل با انتشار گزارش‌های اسلام هراسانه و اختصاص صدها و هزاران ستون نفرت‌انگیز علیه مسلمانان در روزنامه‌ها، شکل‌گرفته است.
هم‌اکنون انگلیس با پدیده جدیدی به نام «تامی رابینسون» روبرو است که به گفته رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس همه مسلمانان را «جنگجوی دشمن» و درنتیجه هدف مشروع نظامی می‌داند.
رابینسون از اعضای مؤسس حزب راست افراطی لیگ دفاعی انگلیس و مشاور سیاسی حزب یوکیپ (حزب استقلال انگلیس) است. پیروزی در همه‌پرسی برگزیت در ۲۰۱۶ و عملیات تروریستی در منچستر و لندن در سال ۲۰۱۷ به گروه‌های راست افراطی و ازجمله حزب استقلال انگلیس و امثال رابینسون محبوبیت بیشتری داده است.
حزب کارگر انگلیس به‌تازگی تعریف اسلام‌هراسی را به رسمیت شناخته است. کمیته اجرایی حزب کارگر معتقد است که از این طریق ضمن اعلام همبستگی با جامعه مسلمانان، درک بهتری را از وضعیت اسلام‌ستیزی و عواقب شوم آن حاصل می‌کند.
بر اساس این تعریف، اسلام‌هراسی نوعی از نژادپرستی شناسایی‌شده که تمام اشکال مسلمان بودن را هدف قرار می‌دهد؛ این تعریف حاصل شش ماه کارشناسی و مشورت میان اعضاء گروه پارلمانی فرا حزبی مسلمانان بریتانیا با اساتید دانشگاه، وکلا، نهادهای اسلامی، فعالان حقوق بشری و مسلمانان به‌دست‌آمده و بیش از ۷۵۰ نهاد اسلامی، ۸۰ استاد دانشگاه و ۵۰ نماینده پارلمان از این تعریف حمایت کرده‌اند. بااین‌حال حزب حاکم (محافظه‌کار) انگلیس تاکنون از پذیرش این تعریف امتناع کرده است.
صادق خان شهردار لندن، در واکنش به حادثه شب گذشته در مسجد هفت‌پادشاه می‌گوید: بایستی در مقابل نفرت بایستیم و اطمینان حاصل کنیم که تمام ادیان آزاد هستند تا بدون ترس در مراسم عبادی شرکت کنند.
قاری عاصم رئیس هیئت ائمه مساجد انگلیس هم در یادداشتی که در نشریه «ایسترن آی» منتشر شد از مسلمانان خواست تا هنگام ترک مساجد جوانب احتیاط را رعایت کنند. او به مسئولین مساجد هم توصیه کرده که تدابیر امنیتی مؤثری را در ایام ماه رمضان به اجرا بگذارند.
عاصم در ادامه این یادداشت از مسلمانان خواست تا از تروریست‌هایی که می‌خواهند «تمدن همزیستی مسالمت‌آمیز» اسلام را نابود کنند نترسند. وی تصریح کرد: بایستی در مقابل تضعیف ارزش‌هایی که ما را جامعه‌ای صبور نشان می‌دهد ایستادگی کنیم.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا