اسلام هراسی در «بالیوود»
اسلام هراسی در «بالیوود»
سینمای هند به عنوان ابزاری برای خدشه دار کردن انسانیت مسلمانان و اقلیت های مذهبی از سوی دولت این کشور مورد استفاده قرار گرفته است که البته می تواند پیامدهای گسترده ای برای جامعه هند به همراه داشته باشد.
يکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۴
کد مطلب: 7118
به گزارش «آرماگدون» ، سینمای هند شاهد افزایش اسلام هراسی با موضوعات مختلف از جمله زن ستیزی ، ستم ، قوم گرایی ، مردسالاری و غیره است.
این امر کار را برای مسلمانان سخت کرده است تا آنجا که یکی از سخت ترین کارها مسلمان بودن یا نقش زن مسلمان داشتن در سناریوی امروزی است.
موضوعات مختلف در سینمای بالیوود از عاشقانه گرفته تا هیجان انگیز به نوعی راه اسلام هراسی را هموارکرده است و این در حالی است که این فیلم ها با نشانه های عشق و نفرت پرفروش ترین فیلم های سینمای هند هستند و توسط بسیاری از مردم مورد ستایش و قدردانی قرار می گیرند.
بالیوود به عنوان ابزاری برای خدشه دار کردن انسانیت مسلمانان و اقلیت های مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد و این مسئله در جامعه عادی می شود که هر شخص یا گروه پس از برچسب زدن مسلمانان به عنوان عاملان تعصب و افراط گرایی یک ملی گرا تلقی شده و مورد تحسین قرار می گیرد.
در حقیقت خون اسلام هراسی در رگ های رسانه ها جاری است و بالیوود هم در تاریخ سینمای هند دستور کار ضد مسلمانان را در دستور کار قرار داده است پس نمی توان از آن انتظار التیام درد مسلمانان را داشت.
ایجاد استانداردهای ناقص بالیوود برای شخصیت های مسلمان پیامدهای گسترده ای برای جامعه هند دارد. تبلیغات مداوم حول تروریست ها ، جهادی ها ، فاتحان ، بیگانگان و مهاجمان می چرخد و مسلمانان را انسان هایی بی تمدن نشان می دهد. تا کنون با چندین رسانه ارتباطی ارتباط برقرار کرده است.
سینمای هند قرن ها مسلمانان را به عنوان دیگری به تصویر کشیده است و بالیوود از طریق تعصبات خود روی جنبه روانشناختی گروه ها کار کرده و مسلمانان را تروریست ، و شرور و عامل قتل قهرمانان معرفی کرده است.
به این ترتیب ، اسلام هراسی و به حاشیه راندن مسلمانان بر تصمیم تهیه کنندگان و کارگردانان برای به تصویر کشیدن شخصیت های مسلمان تأثیر گذاشته است.
حال و هوای سینمای هند کاملاا متاثر از فضای سیاسی این کشور است. اکنون ، ملی گرایی از طریق تبلیغات و فیلم به کالایی در فرآیند تجاری سازی در هند تبدیل شده است و اسلام هراسی نتیجه آن است.
حتی فضاسازی ها در سینمای بالیوود در صحنه هایی که مسلمانان حضور دارند متفاوت است؛ این صحنه ها عمدتا سیاه هستند و نور کمی دارند و جلوه های شیطانی به آنها داده می شود اما صحنه های دیگر پر از نور،چراغ های روشن و گل است.
سینمای هند سایه های ایدئولوژی ، دیدگاه ها و تعصبات شدید که بر اصول تک فرهنگی و انحصاری گرایی تکیه می کنند را منعکس می کند در حالی که مسلمانان را تروریست ، افراطی مذهبی ، ضد ملی و خیانتکار نشان می دهد.
بنابراین ، بالیوود نقش بسیار موثری در تولید تعصبات و کلیشه ها در مورد مسلمانان هند ایفا می کند ،رویه ای قرن هاست با بیان سیاسی و روایت های هژمونیک تداوم یافته است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : شبستان