روند افزایشی خشونت علیه مسلمانان در آمریکا منبع
روند افزایشی خشونت علیه مسلمانان در آمریکا منبع
در حال حاضر اضطراب و نگرانی مسلمانان در ایالات متحده به حدی بالا رفته است که سعی می‌کنند، علایم و نشانه‌های عمومی مذهب خود را کنار بگذارند. بطور مثال تعدادی از مسلمانان تصمیم گرفته‌اند که از پوشیدن روسری صرف‌نظر کنند. زیرا چندی پیش یک زن مسلمان دارای حجاب، توسط دو مرد سفیدپوست در تگزاس کشته شد. منبع
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۷
کد مطلب: 6598
به گزارش «آرماگدون» ، ۱۷ سال از حملات تروریستی یازده سپتامبر در ایالات متحده می‌گذرد. اما می‌توان گفت که یازده سپتامبر تبدیل به روزی شد تا تاریخ حیات مسلمانان در امریکا از نو نوشته شود. در طول این سال‌ها نگاه مردم امریکا به مسلمانان متفاوت شده است. خشونت‌ها علیه آن‌ها بیشتر شده و با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور امریکا فشار‌ها و آزار و اذیت‌ها نیز نسبت به آن‌ها افزایش یافته است. شورای روابط امریکا و مسلمانان (CAIR) که بزرگ‌ترین سازمان حقوق مدنی و حمایت از حقوق مسلمانان در ایالات متحده به شمار می‌آید، در گزارشی عنوان کرد که اقدامات متعصبانه و جنایت بر اثر نفرت در خصوص مسلمانان طی ۳ ماهه اول سال ۲۰۱۸ به ترتیب ۸۳ و ۲۱درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش یافته است.
به گزارش اعتماد، طبق آمار در سازمان‌های دولتی امریکا از جمله اف‌بی‌آی و مامورین حفاظت از مرز‌ها نیز اقدامات متعصبانه حدود ۶۰ درصد افزایش یافته است. برای سه ماهه دوم سال نیز CAIR بیش از ۱۰۰۰ گزارش از اقدامات احتمالی متعصبانه دریافت کرده که ۴۳۱ مورد از این گزارش‌ها حاوی عناصر مشخص و قطعی تعصب ضد مسلمان در امریکا بوده است.
به گزارش نشریه میلی گازت، از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور ایالات متحده، سطح بی‌سابقه‌ای خصومت دولتی نسبت به اقلیت مذهبی مسلمانان در امریکا افزایش پیدا کرده است. هرچند نمی‌توان گفت که اسلام هراسی به شکل گسترده‌ای وارد دولت ایالات متحده شده چرا که این به لحاظ قانونی قابل توجیه نیست. زیرا طبق قانون در امریکا نباید میان اقلیت‌های قومی و مذهبی تبعیض و تفاوتی ایجاد شود. اما در حال حاضر مسلمانان در امریکا به دلیل رفتار‌ها و اقدامات دونالد ترامپ حتی آسیب‌پذیر‌تر از دوره‌ای شده‌اند که حملات ۱۱سپتامبر در این کشور رخ داد.
در حال حاضر اضطراب و نگرانی مسلمانان در ایالات متحده به حدی بالا رفته است که سعی می‌کنند، علایم و نشانه‌های عمومی مذهب خود را کنار بگذارند و بترسند از اینکه آن را استفاده کنند. بطور مثال تعدادی از مسلمانان تصمیم گرفته‌اند که از پوشیدن روسری صرف‌نظر کنند. زیرا چندی پیش یک زن مسلمان دارای حجاب، توسط دو مرد سفیدپوست در تگزاس کشته شد.
طبق گزارش‌ها ماه ژوئن ۲۰۱۸ ماه بسیار بدی برای هفت میلیون مسلمانی بود که در امریکا زندگی می‌کنند. در تحقیقاتی که از رای‌دهندگان امریکایی توسط دو محقق صورت گرفت، بسیاری از رای‌دهندگان مسلمانان در ایالات متحده را آن‌گونه که باید امریکایی نمی‌دانند و ۲۰ درصد آن‌ها معتقد بودند که مسلمانان نباید حق رای داشته باشند.
اما این پایان ماجرا نبود. در ماه ژوئن دیوان عالی امریکا تصمیم رییس‌جمهور دونالد ترامپ برای ممنوعیت ورود شهروندان ۶ کشور مسلمان را تایید کرد، تصمیمی که با ۵ رای موافق و ۴ رای مخالف به تصویب رسید. این اتفاق از جمله اولین اقدامات ضدمسلمانان ترامپ محسوب می‌شد.
از همین رو یک نگرش در خصوص مسلمانان در امریکا وجود دارد و دو سوال عمده را مطرح می‌کند که آیا مسلمانان امریکایی، امریکایی هستند و حق شهروندی این کشور را دارند و در سوال دوم آیا آن‌ها امنیت ایالات متحده را تهدید می‌کنند. البته بسیاری معتقدند که این موضوع بسیار بستگی به دیدگاه‌های حزبی نیز دارد. چرا که طبق نظرسنجی‌های صورت گرفته تنها ۱۲درصد دموکرات‌ها حق رای دادن شهروندان مسلمان را رد می‌کنند. همچنین ۳۲درصد دموکرات‌ها معتقدند که باید مسلمانان در پرواز‌ها مورد بازرسی بیشتری برای اطمینان از امنیت پرواز صورت گیرد، ولی این رقم در میان جمهوریخواهان ۷۵ درصد است که در مقایسه با یکدیگر رقم قابل توجهی است.
جان رابرتز رییس دیوان عالی ایالات متحده معتقد است که اکثریت قضات دادگاه عالی بر این مبنا از ممنوعیت سفر حمایت می‌کنند که این اقدام به دلیل تبعیض نسبت به جامعه مسلمانان نبوده بلکه یک مساله امنیتی است. وی معتقد است که شواهد متقاعد‌کننده‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه تعلیق ورود شهروندان ۶ کشور در تامین امنیت ملی کشور مشروعیت دارد و جدا از هر دشمنی مذهبی است. اما به نظر می‌رسد که این دیدگاه توجیهی برای رای ۵ قاضی محافظه‌کار دیوان عالی امریکاست. زیرا رای ۵ به ۴ نشان داد که تنها جمهوریخواهان دیوان از این قانون پیروی کردند و تعداد قابل توجهی از قضات در دادگاه‌های محلی و حتی دادگاه‌های استیناف رای متفاوتی از دیوان عالی داشتند و بیش از اینکه رای حقوقی صادر شده باشد بیشتر جنبه سیاسی داشت چرا که عملا این تبعیضی برای ۶ کشور عمدتا مسلمان بود.
شواهد و مدارک و نظرسنجی‌ها و حتی رای دیوان عالی امریکا در خصوص ممنوعیت حضور شهروندان کشور‌های عمدتا مسلمان به امریکا نشان‌دهنده یک جریان اسلام‌هراسانه در داخل امریکاست. سیاست‌ها و رویه‌ها نشان از این دارد که امریکا یک مشکل جدی با مسلمانان دارد. حتی مقایسه واکنش به اقدامات و حملات از سوی نازیست‌ها و راست‌های افراطی با اقدامات مسلمانان در امریکا را می‌توان در واکنش‌های دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور ایالات متحده مشاهده کرد.
طبق گزارشی که CAIR منتشر کرده نشان می‌دهد که بسیاری از موارد آزار مسلمانان و تبعیض علیه آن‌ها در بازداشتگاه‌ها رخ داده است که باعث شده این محل یکی از خطرناک‌ترین مکان‌ها برای مسلمانان در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ شود. این نخستین‌بار است که بازداشتگاه‌ها تبدیل به پنج مکان اول حوادث تبعیض‌آمیز شده است. از طرفی حوادثی که قربانی آن مسلمانان باشند در مجموع به ۳۳ درصد آن‌ها رسیدگی شده است. در هفتاد درصد این آزارو اذیت‌ها علیه مسلمانان تنها به این دلیل بوده که فرد به عنوان مسلمان شناسایی شده است. ۱۶ درصد این آزار‌ها تنها به دلیل حجاب زنان مسلمان صورت گرفته است.
طبق گزارش CAIR از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ یک انفجار بی‌سابقه تفکرات ضد مسلمان در امریکا به وجود آمده است. حتی هنگامی که دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور منتخب معرفی شد، در برخی مدارس حتی پسربچه‌ها اجازه حضور همکلاسی‌های مسلمان و حتی رنگین پوست خود را به مدرسه راه نمی‌دادند.
در سال جاری میلادی در نظرسنجی سالانه موسسه تفاهم و سیاست‌های اجتماعی (ISPU) نیز سطح احساسات ضد مسلمانان نیز در میان مردم امریکا مورد ارزیابی قرار گرفت و برای اولین‌بار نیز شاخص اسلام‌هراسی نیز در این نظرسنجی مد نظر قرار گرفت.
بر اساس این نظرسنجی ۶۱ درصد از مسلمانان عنوان کردند که در یک سال گذشته بیش از یک بار تبعیض مذهبی را تجربه کرده‌اند که این در مقایسه با سایر گروه‌های مذهبی قابل توجه است چرا که میانگین سایر گروه‌ها حدود ۳۰ درصد است. همچنین در این نظرسنجی شاخص اسلام‌هراسی از صفر پایین‌ترین سطح و ۱۰۰ بالاترین سطح در نظر گرفته شده است. گفته می‌شود در ایالات متحده افرادی که به هیچ مذهبی وابسته نیستند، پایین‌ترین سطح از اسلام‌هراسی را دارند. این در حالی است که مسیحیان انجیلی سفیدپوست یکی از بالاترین سطوح اسلام‌هراسی را دارا هستند. به‌طور مثال هنگامی که پاسخ‌دهندگان با این سوال مواجه شدند که آیا اکثر مسلمانانی که در ایالات متحده زندگی می‌کنند بیشتر مستعد خشونت هستند، به‌طور میانگین ۱۳درصد پاسخ‌دهندگان بر این امر توافق داشتند. اما در این بین تنها ۸ درصد افرادی که به هیچ دینی وابسته نبودند با این امر موافقت کردند. این در حالی است که یک‌چهارم مسیحیان انجیلی سفیدپوست که ۲۳درصد را شامل می‌شدند با این گزاره موافق بودند.
تقریبا یک‌چهارم مسیحیان انجیلی سفید پوست نیز معتقد بودند که مسلمانان با ایالات متحده دشمن هستند. این در حالی بود که تنها ۱۲درصد مسلمانان این عقیده را داشتند. ۱۳درصد از یهودیان نیز با این گزاره موافق بودند. ۶درصد از پروتستان، ۴درصد کاتولیک‌ها و یک درصد افراد غیرمذهبی با این موضوع موافق بودند.
طبق این نظرسنجی نشان می‌دهد که هرچه تعصبات این افراد افزایش پیدا می‌کند حمایت آن‌ها از اقدامات کاهش‌دهنده آزادی نیز به تناسب افزایش پیدا می‌کند. زیرا گروهی که نمرات بالاتری نسبت به شاخص اسلام‌هراسی دادند، معتقدند در صورت هرگونه حمله باید آزادی‌های مسلمانان به نحوی گرفته شود و نظارت بر مساجد بیشتر و ساخت هرگونه مسجد جدید نیز متوقف شود.
اما در طرف مقابل مسلمانان سال به سال از زندگی در ایالات متحده ناراضی‌تر می‌شود. آن‌ها فعالیت‌های سیاسی خود را برای بهبود وضعیت خود نیز افزایش داده‌اند. این موضوع هم به دلیل آن است که نسبت به مسیری که کشورشان در آن قرار دارد راضی نیستند. تنها ۲۹درصد آن‌ها می‌گویند که از مسیری که ایالات متحده می‌رود خوشحال هستند که تفاوت این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۷ که ۴۱درصد و سال ۲۰۱۶ که ۶۳ درصد خوشحال بودند قابل توجه است.
در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد مسلمانان امریکایی دموکرات هستند. خانم رشیده طالب که اکنون نامزد حضور در مجلس نمایندگان امریکا از حزب دموکرات است اگر بتواند وارد کنگره شود اولین زن مسلمانی خواهد بود که به این موفقیت دست پیدا کرده است.
از همین رو به نظر می‌رسد که بیشتر مسلمانان در این دوره انتخابات میان دوره‌ای برای رای دادن ثبت‌نام کنند. در سال ۲۰۱۶ حدود ۶۰درصد از مسلمانان ثبت نام کردند و دوسال بعد اکنون برای انتخابات میان دوره‌ای کنگره این تعداد به ۷۵درصد از مسلمانان واجد شرایط رای دادن تا ماه آگوست رسیده است.
طبق پژوهش‌هایی که موسسه پیو انجام داده نیمی از مسلمانان امریکایی معتقدند که امریکایی‌ها می‌گویند که در سال‌های اخیر شرایط‌شان سخت‌تر شده است و در این پژوهش حداقل ۴۸درصد از مسلمانان عنوان کرده‌اند که در ۱۲ ماه گذشته حداقل یک حادثه تبعیض‌آمیز را تجربه کرده‌اند. با این حال ۵۵درصد مسلمانان می‌گویند بطور کلی مردم امریکا نسبت به آن‌ها دوستانه برخورد می‌کنند، اما سه نفر از هر ۱۰ مسلمان می‌گویند که امریکایی‌ها با آن‌ها معمولی برخورد می‌کنند و فقط ۱۴درصد معتقدند که امریکایی‌ها برخوردی غیردوستانه با آن‌ها دارند.
علاوه بر این حدود نیمی از مسلمانان امریکایی معتقدند که طی یک سال گذشته به دلیل اینکه مسلمان بودند مورد حمایت هیچ‌کس قرار نگرفتند. بطور کلی نیز آن‌ها عنوان می‌کنند از اینکه امریکایی باشند افتخار می‌کنند و از اینکه در امریکا زندگی می‌کنند راضی هستند حتی اگر از مسیر کشور راضی نباشند.
در حال حاضر با وجود همه تبعیض‌ها و فشار‌هایی که روی مسلمانان امریکایی وجود دارد قصد دارند که در انتخابات میان‌دوره‌ای حضوری فعال داشته باشند. ناظران سیاسی معتقدند میزان حضور مسلمانان و فعالیت آن‌ها در انتخابات امریکا پس از واقعه ۱۱سپتامبر در سال ۲۰۰۱ بی‌سابقه است. در طرف مقابل نیز این رفتار مسلمانان با رفتار‌های ضد اسلام مواجه شده است. می‌توان گفت: اکثر طرفداران پروپا قرص ترامپ بر این باورند که نباید اجازه داد تا مسلمانان به صحنه سیاسی امریکا راه پیدا کنند و وارد کنگره شوند و تنها بهانه آن‌ها نیز آن است که مجدد دست به یازده‌سپتامبری دیگر می‌زنند. اما در امریکا برخی موسسات ازجمله موسسه جت پک که شاون کندی ریاست آن را برعهده دارد به آموزش کاندیدا‌های مسلمان در حوزه‌های مختلف می‌پردازد. مسلمانان در تلاش هستند که خود را به بدنه حاکمیتی امریکا نزدیک کنند. هرچند که تلاش‌های آن‌ها در گام‌های اولیه قرار دارد و به سرانجام نرسیده است. طاهر جاوید تاجر ثروتمند ساکن تگزاس یکی از آن‌ها بود که به‌رغم حمایت چاک شومر رهبر اقلیت سنا نتوانست در انتخابات داخلی دموکرات‌ها در این حوزه موفق عمل کند. طبق گفته موسسه جت پک ۹ کاندیدای مسلمان در حال حاضر مشغول رقابت برای حضور در کنگره امریکا هستند و دست کم ۱۸ نفر دیگر نیز در تلاش هستند تا به مجالس ایالتی راه پیدا کنند و ۱۰ نفر نیز به دنبال دستیابی به مقام‌های مهم دولتی و محلی مانند فرمانداری، شهرداری و شورای شهر هستند. حتی این ارقام در کمیته‌های کوچک‌تر و مدارس نیز بیشتر است. در شرایطی که به نظر می‌رسد در امریکا دولت تلاشی برای تحقق حقوق مسلمانان انجام نمی‌دهد، حال این خود مسلمانان هستند که تلاش می‌کنند تا حقوق خود در امریکا را به دست آورند.

دو نماینده مسلمان کنگره
در حال حاضر کیت الیسون و آندره دو کارسون دو مسلمانی هستند که در مجلس نمایندگان حضور دارند و هردو نیز عضو حزب دموکرات هستند. آندره دو کارسون نماینده ایالات متحده منطقه ۷ ایالت ایندیانا از سال ۲۰۰۸ است. کارسون به راحتی سه نامزد حزب دموکرات در این ناحیه را شکست داد تا نامزدی حزب را در این منطقه به دست آورد. کیت موریست الیسون نیز از ناحیه ۵ کنگره مینه‌سوتا در سال ۲۰۰۷ انتخاب شد. الیسون اولین مسلمانی بود که در کنگره امریکا انتخاب شد. او همچنین اولین امریکایی- آفریقایی است که از مینه‌سوتا به مجلس نمایندگان راه پیدا کرد. او در این دوره در رقابت مجلس نمایندگان حاضر نمی‌شود، زیرا او اکنون نامزد اصلی دادستانی مینه‌سوتا است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : فرارو