افزایش اسلام‌هراسی در اروپا از زمان شیوع کرونا
افزایش اسلام‌هراسی در اروپا از زمان شیوع کرونا
گروه‌های راست افراطی در اروپا به دروغ مسلمانان را عامل شیوع کرونا معرفی می‌کنند. به همین دلیل از زمان شیوع اسلام‌هراسی در اروپا تا ۷۰ درصد افزایش یافته است.
جمعه ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۶
کد مطلب: 7110
به گزارش «آرماگدون» ، دارالفتوای مصر در راستای رصد مستمر مسائل و قضایای مسلمانان در جهان در تازه‌ترین گزارش خود به رصد شاخص‌های اسلام هراسی در اروپا پرداخته است.
بر اساس رصد انجام شده در خصوص شاخص‌های اسلام هراسی (اسلام فوبیا) در جهان، اسلام هراسی در غرب طی ۴ سال گذشته روند رو به افزایشی را داشته است به نحوی که طی دو سال اخیر ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ م همراه با فراگیری بیماری کرونا، اسلام هراسی در غرب ۷۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
سوال اینجاست که چرا اسلام هراسی روند رو به رشدی را در اروپا داشته است؟ می‌توان برای آن دلایلی به شرح زیر ذکر کرد:
۱- فعالیت‌های ضد اسلامی گروه‌های راست افراطی در اروپا بخصوص در آلمان و فرانسه و اتریش و حتی در کانادا همزمان با انتشار کرونا به طور فزاینده‌ای افزایش یافته است. یعنی آنها با سوء استفاده از شرایط جدید (شیوع کرونا) فعالیت خودشان را افزایش داده و به دروغ مسلمانان را یکی از اسباب انتشار کرونا در غرب معرفی می‌کنند.
۲- در حدود ۴۰ درصد از روند رو به افزایش اسلام هراسی در غرب به استفاده گروه‌های راست افراطی از تکنولوژی‌های جدید باز می‌گردد. یعنی آنها با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی فعالیت خودشان را گسترده‌تر کرده‌اند.
۳- استفاده از بازی‌های رایانه‌ای برای انتشار بیش از پیش اسلام هراسی، آنها با انتقال مفاهیم مسلمان ستیزی از طریق بازی‌های رایانه‌ای که مسلمانان را تروریست نشان می‌دهد و آنها را سزوار کشته شدن؛ روحیه اسلام ستیزی را بخصوص در بین نوجوانان و جوانان غربی گسترش داده‌اند.
۴- انتشار فتواهای صادر شده از جانب مفتیان داعشی در شبکه‌های اجتماعی و تلاش برای جذب مسلمانانی که در اروپا زندگی می‌کنند و استخدام آنها در مسیر غرب ستیزی، دستاویزی برای راست افراطی جهت تبلیغ بر ضد مسلمان‌ها شده است.
۵- راست افراطی اروپایی با سوء استفاده از برخی احکام اسلامی که با قوانین غربی همخوانی ندارد مسلمانان ساکن اروپا را مخالف قانون اساسی و یا قوانین عادی کشورهای غربی معرفی می‌کند و متاسفانه رسانه‌های غربی از روزنامه‌ها تا برخی شبکه‌های رادیو و تلویزیونی و حتی فیلم‌های سینمایی با مقالات و برنامه‌ها و فیلم‌های خودشان تفکر راست افراطی را ترویج می‌کنند.
مشخص کردن روزهای خاصی در سال، توسط راست افراطی برای اذیت و آزار مسلمانان و ناموجه جلوه دادن چهره اسلام در کمپین‌های انتخاباتی و ظلم و جفا به مشاهیر مسلمانان از بارزترین مظاهر اسلام هراسی در غرب طی ۴ سال گذشته بوده است. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۸ م پیام‌های الکترونیکی در لندن منتشر شد که عنوان آن «یوم عقاب المسلمین» بود و از انگلیسی‌ها می‌خواست که در آن روز به هرطریق ممکن به اذیت و آزار مسلمانان بپردازند. همچنین در سال ۲۰۱۹ م حزب «برای آلمان» در کمپین انتخاباتی خود از شعار «الاسلام لا یناسبنا» به عنوان شعار اصلی حزب در انتخابات استفاده کرده بود.
باید توجه داشت در سال‌های اخیر گروه‌های افراطی اسلامی مانند داعش و القاعده با صدور فتواهای مختلف در رسانه‌های جمعی و شبکه‌های مجازی تلاش کردند با بلاد کفر نامیدن کشورهای غربی، مسلمانان را علیه غربی‌ها تحریک کنند. آنها مسلمانان را از حضور در انتخابات کشورهای غربی برحذر داشته و با استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مختلف چون تیک تاک سعی در جمع کردن نیرو و سربازگیری از میان جوانان مسلمان در غرب داشته و دارند و در مقابل گروه‌های راست افراطی غربی، با سوء استفاده از این فتواها به مبارزه با مسلمانان برخواسته‌اند. آنها تلاش دارند با تصویب قوانین مختلف فعالیت مسلمانان در غرب را به شدت محدود کنند از جمله این قوانین قانونی است که زنان مسلمان را مجبور به کنار گذاشتن حجاب می‌کند. به عنوان مثال مجلس نمایندگان اتریش نزدیک به دو سال پیش با تصویب قانونی حجاب را برای دختران در مدارس ابتدایی این کشور ممنوع کرد.
در پایان این گزارش دارالفتوای مصر تاکید کرده برای از بین بردن اندیشه اسلام هراسی و ناموجه جلوه دادن چهره اسلام باید مراکز اسلامی در غرب با یکدیگر همکاری کرده و اندیشه و فتاوای درست اسلامی را در فضاهای مجازی نشر دهند تا هم چهره درست اسلام در اروپا را به نمایش بگذارند و هم از غلطیدن جوان‌های مسلمان ساکن در غرب به دامن گروه‌های افراطی جلوگیری کنند و از این طریق بهانه را از دست راست افراطی غربی برای اسلام هراسی بگیرند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : مهر