سازمان ملل خشونت بر ضد مسلمانان میانمار را محکوم کرد
سازمان ملل خشونت بر ضد مسلمانان میانمار را محکوم کرد
 گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص وضعیت حقوق بشر در میانمار اعمال خشونت های مذهبی بر ضد مسلمانان این کشور را به شدت محکوم کرده است.
شنبه ۴ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۳۰
کد مطلب: 1949
به گزارش «آرماگدون» ، توماس کویینتانا گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر میانمار در گزارشی ضمن انتقاد شدید از اعمال خشونت ها بر ضد مسلمانان میانمار تاکید کرد، اعمال خشونت بر ضد مسلمانان میانمار موجب تحریک احساسات بر ضد مسلمانان شده و تهدیدی جدی بر ضد اصلاحات اقتصادی و سیاسی میانمار به شمار می رود.
میانمار پس از نیم قرن حاکمیت دولت نظامی اکنون قصد دارد با اجرای اصلاحات سیاسی و اقتصادی از زیر فشار تحریم های بین المللی خارج شود.
وی تصریح کرد، وضعیت در استان راخین که مسلمانان زیادی در آن زندگی می کنند نگران کننده است و ادامه اعمال خشونت بر ضد مسلمانان جدی ترین تهدید بر ضد روند اصلاحات به شمار می رود. استان راخین همچنان با بحران فزاینده ای روبرو است.
وی در این گزارش افزود، مساله تبعیض نژادی بر ضد مسلمانان میانماری و به خصوص مسلمانان روهینگیا هنوز حل و فصل نشده است.دولت میانمار اعلام کرده است که در درگیری های ژوئن و اکتبر ۲۰۱۲ میلادی بین بوداییان تندروی راخین و مسلمانان روهینگیا بیش از ۱۹۲ نفر کشته شده اند. این درگیری ها به سایر مناطق میانمار نیز کشیده شده است.
گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل افزود، در شرایط حساس کنونی که میانمار در حال گذار به سوی دموکراسی است هنوز چالش های زیادی وجود دارد. جنایات خونین در استان راخین همچنان ادامه دارد. ما به شدت نسبت به تلفات انسانی و از بین رفتن خانه ها و املاک مردم در استان راخین متاسف هستیم.خشونت ها در استان راخین امسال نیز ادامه یافته و ده ها نفر کشته و ۱۴۰ هزار نفر نیز آواره شده اند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : الجزیره