نگرانی از ممنوعیت حجاب در مدارس کنیا
نگرانی از ممنوعیت حجاب در مدارس کنیا
رأی دادگاه عالی کنیا مبنی بر صدور مجوز برای ممنوعیت حجاب در مدارس این کشور، نگرانی فعالان مدنی را درباره تأثیر این ممنوعیت بر ترک تحصیل دختران مسلمان برانگیخته است.
يکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۵
کد مطلب: 6639
به گزارش «آرماگدون» ، دادگاه عالی کنیا حکمی صادر کرد که بر اساس آن، مدارس می‌توانند قوانین مربوط به پوشش خاص خود را داشته باشند.
این حکم، قانون سال ۲۰۱۶ را که به دانش‌آموزان اجازه پوشیدن حجاب در مدارس غیر مسلمانان را می‌دهد، نقض می‌کند.
گروه‌های حقوق بشری نگران آن هستند که برخی مدارس، این ممنوعیت را که شامل استفاده از حجاب و نیز شلوارهای سفید رنگی است که اغلب دختران دانش‌آموز مسلمان می‌پوشند، اعمال کنند.
دماس کیپرونو (Demas Kiprono)، عضو سازمان عفو بین‌الملل در کنیا می‌گوید: من معتقدم در بیشتر مدارس دولتی و خصوصی کنیا میزان مدارا بالا است اما ممکن است برخی مدارس این ممنوعیت را اعمال کنند. اگر این اتفاق بیافتد، ممکن است بر تحصیل دختران مسلمان تأثیر بگذارد. پوشش دینی برای بعضی از جوامع مسلمان، موضوع بسیار مهمی است به همین دلیل ممکن است برخی والدین اجازه رفتن به مدرسه را به فرزندان خود ندهند یا ممکن است دانش‌آموزان دختر، احساس راحتی نکنند.
اگنس اودیامبو (Agnes Odhiambo) محقق ارشد حقوق زنان در دیدبان حقوق بشر کنیا نیز می‌گوید: دادگاه عالی فرصت آن را داشت که بتواند در مورد حق زنان برای برخورداری از حریم خصوصی و انتخاب نوع پوشش، قضاوتی تعیین‌کننده داشته باشد؛ اما این تصمیم دادگاه باعث ارتقای همزیستی، صلح و مدارا در مدارس و جامعه ما نمی‌شود.
بر اساس آخرین سرشماری، مسلمانان ۱۰ درصد از جمعیت ۴۴ میلیونی کنیا را تشکیل می‌دهند؛ ۸۵ درصد جمعیت این کشور، مسیحی هستند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : arabnews.com