آماری از تهدید امنیتی مساجد و مسلمانان در سوئد
آماری از تهدید امنیتی مساجد و مسلمانان در سوئد
«ماتیاس گاردل»، استاد دانشگاه «اوپسالا»ی سوئد، با ارائه آماری از تهدید مساجد و مسلمانان این کشور معتقد است حمله به مسجد بیش از یک مسئله امنیتی برای مسلمانان اهمیت دارد و حمله‌ به حقوق بشر و ساختار دولت دموکراتیک سوئد به شمار می‌آید.
پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۷
کد مطلب: 6613
به گزارش «آرماگدون» ، «ماتیاس گاردل»، استاد دانشگاه اوپسالا(به سوئدی: Uppsala)، محقق و نویسنده که شهرتی در مجامع آکادمیک به ویژه در حوزه اسلام‌شناسی دارد طی مقاله‌ای ۴۹ صفحه‌ای که دانشگاه «اوپسالا» انتشار داد به بیان ارقام و آماری پرداخت و ضمن تحلیل وضعیت مسلمانان در کشور سوئد با استفاده از آمار وضعیت امنیتی جامعه اسلامی را تبیین کرد. این تحقیق مربوط به سال ۲۰۱۸ بوده و از این حیث جدیدترین وضعیت را بیان می‌کند.
همچنین این تحقیق با انگیزه توجه به حملات سال‌های اخیر علیه مساجد و مسلمانان در سوئد آغاز شد و نه تنها گویای وضعیت مسلمانان بوده، بلکه ماتیاس آن را به دلیل اعتقاد کشور سوئد به مبانی آزادی و دموکراسی مایه شرمندگی می‌داند. او می‌گوید: آزادی دینی از حقوق و آزادی‌های قانون اساسی کشور سوئد است و در این زمینه شاهد تهدیدها، آسیب‌ها و خشونت‌هایی هستیم که علیه مجامع مسلمان به کار رفته است و نه تنها مسئله‌ای امنیتی برای مراکز اسلامی است، بلکه تهدیدی برای بازدید‌کنندگان از مساجد به شمار می‌آید. گذشته از آن هم مسئله‌ای حقوق بشری و خدشه به دموکراسی رایج در سوئد است. به عبارتی یک حمله به مسجد بیش از یک مسئله امنیتی برای مسلمانان بوده و حمله‌ به حقوق بشر و ساختار دولت دموکراتیک سوئد است.
بنا به اعلام رایزنی فرهنگی ایران در سوئد، این مطالعه که در سال ۲۰۱۸ انجام شد و هدف آن ایجاد یک پایگاه دانش تجربی بود در مورد دو موضوع به کنکاش پرداخته است:
۱ - تا چه حدی مساجد سوئد و جمعیت‌های مسلمان در معرض حملات و تهدیدها قرار دارند؟
۲ – دولت و مردم و همچنین مسلمانان سوئد تا چه حد آمادگی کنترل بحران جوامع مسلمان و روابطشان با جامعه اطراف خود را دارند؟
پروفسور ماتیاس گاردل اظهار امیدواری می‌کند که این تحقیق بتواند به عنوان پایه‌ای برای مطالعات آینده به منظور پیگیری روند مشکلات در طول زمان قرار گیرد. این مطالعه براساس یک نظرسنجی وب‌سایتی انجام شده است که ۱۶۷ نهاد مسلمان در سوئد با کمک هیئت مدیره‌های خود فهرستی از اعضای نهادها و محل‌هایی که نماز جمعه به صورت منظم در آنجا انجام می‌شود تهیه و تدوین کرده‌اند.
این مراکز از سوی شورای همکاری اسلامی (ISR) به عنوان بخش خصوصی و سازمان حمایت اجتماعات مذهبی (SST) به عنوان بخش دولتی در این تحقیق دخیل بوده‌اند. این نظرسنجی را نمایندگان ۱۰۶ نهاد مسلمان پاسخ دادند که به معنی میزان پاسخ ۶۴ درصدی از جامعه اسلامی است. یک تحلیل از عدم پاسخ‌ها و پاسخ‌دهندگان نشانگر حمایت گسترده‌ای است که انجمن‌های مسلمان از گرایش‌های مختلف دینی از سراسر کشور در این مطالعه شرکت کرده‌اند. بنابراین نتیجه مطالعه می‌تواند قابل اعتماد توصیف شود. این مجموعه‌ای از نتایج مهم در قالب یک تحقیق میدانی و کتابخانه‌ای است که برگرفته از روشی دانشگاهی ارائه می‌شود.
با توجه به کسانی که به نظرسنجی پاسخ داده‌اند، نتایج زیر اعلام می‌شود:
به طور کلی در سال ۲۰۱۸ می‌توان به این عدد رسید که ۵۹% از مراکز اسلامی مسلمان و مسلمانان به نوعی مورد حمله فیزیکی قرار گرفته و همچنین به بیش از ۲۵% از مساجد بیش از ده بار حمله فیزیکی شده است.
این آمار‌ها در سال ۲۰۱۷ نیز حاکی است ۴۵% از مراکز مسلمان حداقل یک بار مورد حمله فیزیکی و ۱۵ درصد از این مراکز بیش از ۱۰ بار مورد حمله قرار گرفته‌اند.
۶۷% از مراکز اسلامی به نوعی مورد تهدید قرار گرفته‌اند. حدود یک سوم از مجامع که مورد تهدید قرار گرفته‌اند به پلیس این حادثه را گزارش داده‌اند. ۱۱% از مساجد کشور هرگز مورد حملات فیزیکی یا تهدیدات قرار نگرفته‌اند. همچنین ۸۱% از مسلمانان پاسخ داده‌اند که احساس می‌کنند علیه مساجد کشور تهدید وجود دارد.
۹۰% این برداشت را دارند که تهدیدی علیه جامعه مسلمانان وجود دارد بیش از هر ۲۵% از مراکز اسلامی به دلیل بالا بودن میزان خطر در این مراکز نتوانسته‌اند برای محل نماز خود بیمه‌ای بگیرند. حدود ۵۰% از همه مراکز مسلمان مشکلات جمعیتی دارند که کثرت جمعیت در محل نماز، به ویژه در طول نماز جمعه، ماه رمضان و عیدها آنان را با مشکلاتی مواجه می‌کند.
البته آمادگی امنیتی برای جلوگیری از آتش گرفتن مراکز مسلمان از سال ۲۰۱۴ به طور قابل توجهی تقویت شده است؛ اما هنوز مشکلات فراوانی در حفظ و حراست از نمازگزاران وجود دارد. فقط ۴% از مراکز اسلامی کشور قادر به نصب سیستم خاموش‌کننده بوده‌اند و برای دیگر مراکز تمهیداتی انجام نشده است.
فقط ۲۰% از مراکز اسلامی در سال ۲۰۱۸ خروج اضطراری داشته‌اند که این وضعیت از سال ۲۰۱۴ بهبود یافته است. تنها ۲۰% از مراکز اسلامی به طور منظم با عناصر جامعه مدنی اطراف خود همکاری می‌کنند و ۹۴% از مراکز مسلمان سوئد روابط خوب یا بسیار خوبی با همسایگان خود در محیط‌های نزدیک دارند.
سؤال دیگر نظرسنجی این بوده است که آیا شما احساس می‌کنید تهدیدی علیه مساجد و مجامع مسلمان در سوئد وجود دارد یا خیر؟ که ۸۱% جواب مثبت داده‌اند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا