پویش های مدنی مسلمانان در آمریکا برای مقابله با اسلام هراسی
پویش های مدنی مسلمانان در آمریکا برای مقابله با اسلام هراسی
گزارشی تازه نشان می دهد سخنرانی و موضع گیری ضد اسلام و مسلمانان در انتخابات میان دوره ای سال 2018 افزایش چشمگیری داشته است.
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۲
کد مطلب: 6606
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه گاردین، جریان های سیاسی با رسیدن دونالد ترامپ به کاخ سفید و جایگاه ریاست جمهوری در آمریکا جسورتر شده اند و تئوری های توطئه ضد مسلمانان به شکلی روزافزون وارد جریان های اصلی سیاسی در آمریکا می شود؛ به گونه ای که گزارشی تازه نشان می دهد سخنرانی و موضع گیری ضد اسلام و مسلمانان در انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۱۸ افزایش چشمگیری داشته است.
یافته های گزارش نشان می دهد پیام ضد اسلامی در آستانه ی انتخابات ششم نوامبر چقدر عمیق است و گویای تاکتیک هایی است که از تلاش برای هراس افکنی و شعله ور کردن آتش ترس از مهاجران و رنگین پوستان حکایت دارد.
اسکات سیمپسون، مدیر حامیان مردمی تشکلی با نام هوادار مسلمانان که این گزارش را تدارک دید گفت: «نامزدهای مخالف مسلمانان در هر منطقه ای دیده می شوند. افرادی که با اسلام ضدیت دارند در همه سطوح اداری از مدرسه گرفته تا هیئت های برنامه ریزی تا فرمانداری ها تا کنگره رخنه کرده اند. ضدیت با اسلام را در مکان های محافظه کار و لیبرال شاهد هستیم و این پدیده در واقع ریشه دار شده و بسیار گسترش پیدا کرده است.»
در این گزارش بیش از ۸۰ جریان سیاسی در سراسر آمریکا بررسی شد که نامزدهای آنان در دو سال گذشته پویش هایی ضد مسلمانان براه انداخته اند. تقریبا همه نامزدهای مخالف مسلمانان جمهوریخواه بودند. تئوری های توطئه ضد مسلمانان به شکلی روزافزون وارد جریان های سیاسی روز شده اند. اکثریت نامزدها - ۶۴ درصد - که آشکارا مسلمانان را هدف می گیرند یا مقام های منتخب یا انتصابی هستند و یا از حمایت ریاست جمهوری دم می زنند.
بر اساس این گزارش، بیش از یک سوم آنان ادعا کرده اند که مسلمانان ذاتا خشونت طلبند یا تهدیدی آنی به شمار می آیند و وجود توطئه ای از سوی مسلمانان را برای مسلط شدن بر جوامع یا نفوذ به داخل دولت تبلیغ کرده اند. کمتر از یک سوم نامزدهای بررسی شده خواستار آن شده اند که حقوق اساسی مسلمانان به آنان تعلق نگیرد یا اعلام کرده اند که اسلام مذهب نیست.
بسیاری از این حملات بازگو کننده رجزخوانی های ترامپ و دیگر نامزدهای ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه در سال ۲۰۱۶ است؛ هنگامی که احساسات ضد اسلام و مسلمانان در جریان برگزاری انتخابات درون حزبی به اوج خود رسید. ترامپ ممنوعیت ورود مسلمانان را به آمریکا خواستار شد و ایده ثبت نام مسلمانان را مطرح ساخت. او همچنین به اشتباه ادعا کرد پس از حملات تروریستی یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱، مسلمانان در نیوجرسی جشن گرفتند؛ ترامپ همچنین آشکارا اعلام کرد "اسلام از ما متنفر است."
محمد گولا، مدیر سیاسی امگاگ، سازمانی که بر انتخاب مسلمانان بیشتری برای خدمت در دستگاه های دولتی تمرکز دارد گفت: «پس از انتخابات ۲۰۱۶ خیلی برای نامزدها ساده شده است که از رجزخوانی اسلام هراسانه و سرشار از تنفر و انزجار برای پیشبرد اهداف سیاسی خود بهره بگیرند.» وی افزود «خواه به مسجد بروید یا بخشی از هر نهادی درون جامعه مسلمانان باشید به اخوان المسلمین وابستگی دارید.»
این خط حمله اخیرا رقابت برای کرسی کنگره را در سرخط های ملی قرار داد. دونکن هانتر، نماینده جمهوریخواه در یک آگهی تهاجمی به رقیب دموکرات خود عمار کمپانجار حمله کرد و او را خطری امنیتی خواند که می خواهد به کنگره نفوذ کند. در آگهی تلویزیونی ادعا شده بود کمپانجار ریشه مکزیکی - فلسطینی دارد و بدون ارائه هیچ گونه سند یا مدرکی مدعی شده بود اخوان المسلمین از او حمایت کرده است.
کمپانجار مسیحی است. او به گاردین گفت حمله به او از روی نادانی اتفاق افتاده و هیچ سنخیتی با حقیقت ندارد. گروهی دو حزبی از کارشناسان کهنه کار امنیت ملی هم آن آگهی را نژادپرستانه و متعصبانه خواندند. در جایی دیگر، کمیته اقدام سیاسی حزب جمهوریخواه یکی از نامزدهای حزب دموکرات، ابیگل اسپانبرگر را به علت همکاری با مدرسه اسلامی در شمال ویرجینیا هدف قرار داده است. اسپانبرگر به عنوان معلم جایگزین در این مدرسه که از سوی سعودی ها تامین مالی می شده کار کرده است.
گوینده در آگهی تلویزیونی که از سوی صندوق مدیریت کنگره تامین مالی شده و با پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان هم داستان است می گوید: ابیگل اسپانبرگر دارد چه چیزی را پنهان می کند؟ اسپانبرگر نمی خواهد ما بدانیم او در مدرسه ای اسلامی تدریس می کرده که مرکز پرورش تروریست بوده است. اسپانبرگر از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ در آن مدرسه تدریس کرده در حالی که منتظر بوده صلاحیت امنیتی اش برای همکاری با سازمان سیا تایید شود. او این را افشا کرد و دو با صلاحیت امنیتی اش تایید شد و برای جنگ ضد تروریسم به خارج از کشور اعزام شد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد چنین حملاتی کارساز نیست. از ۸۰ نامزدی که در این پژوهش ضد مسلمانان شناخته شدند تنها ۱۱ تا ۱۴ درصد برگزیده شدند و یا براحتی در انتخابات نوامبر برنده می شوند.
افزایش شدید پویش های اسلام هراسانه در شرایطی اتفاق می افتد که شمار بسیاری از مسلمانان آمریکایی دارند برای دستگاه های دولتی که با رای مردم برگزیده می شوند اقدام می کنند. به گفته گولا؛ بهترین راه برای مقابله با احساسات ضد مسلمانان، حضور گسترده مسلمانان در دستگاه های دولتی با رای مستقیم مردم است. وی گفت: «اگر این توانایی بدست بیاید که بتوانیم مسئولیت اجتماعی و تعامل مدنی را در درون جوامع خودمان بازنویسی و بازتعریف کنیم کاری بس بزرگ و پراهمیت اتفاق افتاده است. بیش از یکصد مسلمان برای به دست گرفتن سکان در دستگاه های دولتی نامزد شده اند؛ رویدادی که هرگز شنیده نشده بود.»
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما