اسلام هراسی با نمایش «سقوط لندن»
اسلام هراسی با نمایش «سقوط لندن»
طنز تلخ این فیلم، سکانس های پایانی آن است که در حالی که کاخ سفید محل اختفای امیر برکاوی رهبر تروریست ها، را در صنعا پیدا کرده است و در حال حمله هوایی به این مکان است، دغدغه دولت آمریکا را حفظ جان غیر نظامیان مطرح می کند!
يکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۲
کد مطلب: 5002
به گزارش «آرماگدون» ، قهرمان سازی یک از مهمترین اهداف هالیوود است. در بیشتر فیلم های آمریکایی معمولا وضعیت بسیار بغرنج و پیچیده ای نشان داده می شود که هیچ کس توانایی حل آن را ندارد، اما ناگهان یک آمریکایی به عنوان ناجی جهان وارد می شود و اوضاع را به شرایط عادی و صلح بر می گرداند. در نگاهی کلان تر آمریکا به عنوان قهرمان برای تمام بشریت معرفی می شود، به این ترتیب که دنیا گرفتار جنگ و ویرانی است و تنها آمریکا توانسته است خود را از این جنگ دور نگه دارد و رئیس جمهور و سایر مقامات آمریکا، جهان را نجات می دهند. در کنار این قهرمان سازی آمریکایی اما، دشمن سازی نیز از سوی هالیوود رواج پیدا کرده است و سازندگان این فیلم ها سعی دارند اسلام را به عنوان منبع خطر برای جهان معرفی کنند. البته به دلیل هراس از اعتراض افکار عمومی این مسئله را سعی می کنند به صورت ظریف نشان دهند و به عنوان مثال زمانی که منبع آشوب های جهان را مسلمانان معرفی می کنند در کنار آن سعی می کنند چند نفر مسلمان را ضد جنگ و صلح طلب نیز معرفی کنند.
یکی از فیلم هایی که در رابطه با ارتباط جهان اسلام و تروریست ها اخیرا تولید و منتشر شده است، فیلمی است اکشن به نام "لندن سقوط کرده است". این فیلم محصول سال ۲۰۱۶ است به کارگردانی بابک نجفی، کارگردان ایرانی-سوئدی، و بازی جرارد باتلر، آرون اکهارت و مورگان فریمن. فیلم "لندن سقوط کرده است" اولین فیلم کاملا انگلیسی زبان این کارگردان ایرانی است و از روی فیلمنامه کاترین بندیکت و کریتون روتنبرگر ساخته شده است.
داستان «لندن سقوط کرده است» مربوط به یکی از تروریست‌های کهنه‌کار با نام "امیر برکاوی" اهل پاکستان است که پسری با نام "کامران" دارد که در کنار افرادی مانند "رضا" به وی در عملیات تروریستی کمک می‌کنند. امیر برکاوی در مقابل حمله موشکی که غربی ها جهت قتل وی در مراسم عروسی دخترش صورت دادند و موجب کشته‌شدن بعضی اعضای خانواده‌اش شدند، علیه غرب دست به طرح‌ریزی مرگ‌بارترین رویداد جهان می‌زند. او به همراه تیمش ابتدا نخست وزیر انگلیس را تحت شرایط مرموزی از بین می‌برند تا رهبران جهان غرب برای مراسم تشییع جنازه او در لندن حاضر شوند و سپس از حضور این رهبران استفاده کرده تا در یک عملیات تروریستی آنان را به قتل برسانند. در طی این حمله علاوه بر کشته شدن بسیاری از غیرنظامیان و نظامیان در لندن، چند نفر از سران کشورهای بزرگ غربی کشته می‌شوند و رییس حمهور آمریکا نیز پس از مدتی گریز و مقاومت دستگیر می‌شود تا در مقابل دوربین و پیش چشم مردم کشته شود، اما در آخرین لحظه توسط محافظ قدیمی خود "مایک بنینگ" (جرارد باتلر) که به‌صورت یک تنه و شبیه بازی‌های ویدئویی دست به تار و مار همه تروریست‌ها می‌زند، نجات پیدا می‌کند و در نهایت اکثر تروریست‌هایی که مسلمان معرفی شده اند، توسط آمریکایی‌ها به سزای اعمال خود می‌رسند!
در واقع هدف اصلی این فیلم، تروریست خواندن مسلمانان است. در این فیلم امیر برکاوی رهبر تروریست ها که تاجر اسلحه است و در بسیاری از جنگ ها نقش داشته به عنوان فردی مسلمان معرفی شده است که از صنعا پایتخت یمن، رهبری تروریست ها را بر عهده دارد. سکانس های این فیلم طوری طراحی شده اند که به مرور حس نفرت از مسلمانان در مخاطب تشدید می شود و به همان نسبت مخاطب آمریکا را به عنوان کشور صلح طلب و حافظ امنیت جهان باور می کند.
این فیلم مانند بسیاری دیگر از تولیدات هالیوود، غیر از تبیین این موضوع که "وجود اسلام در جهان بسیار خطرناک است"، نشان می‌دهد که تنها آمریکا قدرت‌مند بلامنازع در جهان است، به‌گونه‌ای که حتی کشوری مانند انگلیس نیز در آن بسیار ضعیف و سست تصویر شده‌ که باید برای حل مسائل خود گوش به فرمان «آمریکایی‌های قهرمان» باشد؛ فرمول ویژه هالیوود در قهرمان‌سازی آمریکایی که سخت مورد پسند تماشاگر عام غربی است.
«لندن سقوط کرده است» در ادامه فیلم « المپیوس سقوط کرده است» ساخته شده است. « المپیوس سقوط کرده است» در سال ۲۰۱۳ ساخته شد و در آن فیلم تروریست هایی از کره شمالی به داخل کاخ سفید حمله کردند و سعی داشتند رئیس جمهور آمریکا را به قتل برسانند که باز محافظ شخصی رئیس جمهور همانند فیلم های تخیلی به یک سوپرمن شکست ناپذیر تبدیل شد و تمام تروریست ها را نابود کرد. این فیلم فاقد محتوا که آن را به لطف اکشن خوبش جذاب می دانند، در حالی الگوی «لندن سقوط کرده است» قرار گرفته که آخری در عین محتوای عامه پسند، تکراری و بی اساس، از اکشن بسیار ضعیفی هم برخوردار است.
هالییود در حالی تولید فیلم هایی با محتوای ضد اسلامی را به خورد مخاطبان عام خود می دهد که آمریکا اکنون در افغانستان، عراق، سوریه، یمن، لیبی و.. هزاران غیر نظامی را سلاخی می کند. در واقع ساخت این فیلم ها با این هدف صورت می گیرد که جنگ طلبی آمریکا در جهان اسلام توجیه شود و مسلمان ها به عنوان انسان هایی خطرناک برای صلح جهانی معرفی شوند. زمانی که این اندیشه را هالیوود بتواند در ذهن مخاطبان تثبیت کند آنگاه آمریکا برای حمله به کشورهای اسلامی دیگر با مخالفت و مشکلی مواجه نخواهد شد.

فیلم "لندن سقوط کرده است" دقیقا تمام این ملاحظات و اهداف را در نظر داشته و در سکانس های درگیری محافظ رئیس جمهور آمریکا با تروریست ها، مخاطب به این سمت سوق داده می شود. البته طنز تلخ این فیلم، سکانس های پایانی آن است که در حالی که کاخ سفید محل اختفای امیر برکاوی رهبر تروریست ها، را در صنعا پیدا کرده است و در حال حمله هوایی به این مکان است، دغدغه دولت آمریکا را حفظ جان غیر نظامیان مطرح می کند! در واقع تا زمانی که جنگنده های آمریکایی مطمئن نشدند که در این مکان غیر نظامی وجود ندارد، حمله نمی کنند و این نیز دروغ بزرگی از هالیوود است که هزاران غیر نظامی را تاکنون در کشورهای مختلف به وسیله پهپادهای خود کشته است. هالیوود با این دروغ پردازی ها و جذب مخاطبان عام، خود نمایشی از سقوط اخلاقی آمریکا را بر روی صحنه می برد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : بصیرت