به مناسبت سالگرد "فتنه"!
۴
به مناسبت سالگرد "فتنه"!
فیلم ضد اسلامی"فتنه"ساخته گیرت ویلدرز ، نماینده اسلام ستیز پارلمان هلند در روز در ۲۷ مارس ۲۰۰۸ (۸ فروردین۱۳۸۷) در سایت «لایولیکliveleak» منتشر شد. این فیلم که بر مبنای نفرت از اسلام ساخته شده بود به عنوان یک فیلم ضد اسلامی جنجال بسیار زیادی به پا کرد. در این یادداشت سعی شده تا به صورت اجمالی به زوایای مختلف این فیلم پرداخته شود.
سه شنبه ۸ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۴۲
کد مطلب: 573
فیلم ضد اسلامی"فتنه"ساخته گیرت ویلدرز ، نماینده اسلام ستیز پارلمان هلند در روز در ۲۷ مارس ۲۰۰۸ (۸ فروردین۱۳۸۷) در سایت «لایولیکliveleak» منتشر شد. این فیلم که بر مبنای نفرت از اسلام ساخته شده بود به عنوان یک فیلم ضد اسلامی جنجال بسیار زیادی به پا کرد. در این یادداشت سعی شده تا به صورت اجمالی به زوایای مختلف این فیلم پرداخته شود.
فیلم ۱۶ دقیقه ای "فتنه" از دو بخش آیات به ظاهر تروریستی قرآن و سخنان و موضع گیریهای مسلمانان تشکیل شده است. تهیه کننده آن گیرت ویلدرز سعی دارد که قرآن و اسلام را مروج حمله هاي تروريستي به غير مسلمان ها ، مُبَلِغ یهودستیزی با هدف حذف پیروان ساير اديان و تشکیل حکومت جهانی معرفی نماید.
در بخش اول ضمن اشاره به آیاتی از قرآن و پخش صحنه¬های خشن ، سعی شده تا خشونت این صحنه¬ها الهام گرفته از آیات مذکور نشان داده شود. به عنوان مثال در بخشی از فیلم آیاتی با این مضمون بیان می شود که با دشمنان خدا دشمن باشید؛ سپس صحنه برخورد هواپیما به برجهای دوقلو در ۱۱ سپتامبر را به تصویر می کشد تا به بیننده القاء نماید که منظور قرآن کشتن مردم بیگناه برجهای دوقلو بوده است. این در حالی است که می دانیم نمی توان رفتار یک تندروی مسلمان را - که در اینجا تروریست های عامل این حرکت می باشند - به اسلام و کتاب آسمانی آن منسوب کرد.
در قسمت دوم فیلم ، شاهد سخنرانی ها، خشونتها و دشمنی با دیگر ادیان از سوی بزرگان دین و حکومتهای اسلامی بویژه افراطیون هستیم. از جمله این صحنه ها سخنرانی رئیس جمهوری ایران می باشد که داعیه پیروزی اسلام بر کل جهان را اعلام می دارد. از موضعگیریهای سایر رهبران اسلامی جهان نیز صحنه هایی را به نمایش در آورده است.
در تیتراژ آغازین فیلم گفته می شود: «دولت می خواهد که شما به اسلام احترام بگذارید اما اسلام برای شما احترامی قائل نیست.» و در تیتراژ پایانی نیز با ظرافت نتیجه گیری فیلم در قالب پیامهایی درباره اینکه باید ایدئولوژی اسلامی را شکست داد همانطور که ایدئولوژی کمونیستی شکست داده شد، نشان داده می شود.
در این فيلم ، تلاش مي شود با طرح موضوع جهاني شدن اسلام، آن را همراه با خشونت جلوه داده و مرحوم "آيت الله علي مشکيني" در نماز جمعه نشان داده مي شود که مي گويند: "اسلام ديني است که مي خواهد دنيا را اداره کند. اين دين قبلاً دنيا را اداره کرده و سرانجام دوباره اداره خواهد کرد." سپس دکتر احمدي نژاد در پيامي مي گويد: "پيام انقلاب يک پيام جهاني است. به جغرافيا و زمان محدود نمي شود. ترديد نکنيد که انشاء الله اسلام همه قلل جهان را فتح خواهد كرد."
در صحنه آخر فیلم صفحه ای از قرآن به نشانه عامل خشونت پاره می گردد. اما در حالی که تظاهر به پاره کردن صفحه می شود صفحه تیره می شود و تصویر محو می شود. در تاریکی صدای پاره کردن به گوش می رسد و سپس در تیتراژ بعد می گوید «صدایی که شنیدید صدای پاره کردن صفحه‌ای از کتاب شماره‌های تلفن بود.»!
پس از واکنشهایی عدیده ای که از سوی مسلمانان اقصی نقاط جهان نسبت به تولید و پخش این فیلم صورت گرفت، در نهایت مدیریت سايت Liveleak تصميم گرفت که فيلم را از روي سايت حذف كند. دهم فروردين ماه یعنی پس از ۲ روز نمایش انترنتی، پيامي بر روي سايت منتشر شد که"روز غم انگيز براي آزادي سخن بر روي اينترنت" و به دنبال آن فيلم را حذف كرد.
علی رغم زمان محدود نمایش رکورد بازدید از این فیلم؛ نسخه هلندي در ۲ ساعت يک ميليون و ششصد هزار بار بازديد شده و نسخه انگليسي در مدت ۵ ساعت يک ميليون و دويست هزار بار مشاهده شده است. و این حاکی از این است که قریب ۳ ملیون نفر از مردم جهان فقط در آن ایام این فیلم را دیده اند و یا دانلود نموده اند که با توزیع آن تعداد قابل توجهی از مردم جهان به این فیلم دسترسی یافته اند.

ویلدرز کیست ؟
• گیرت ویلدرز (Geert Wilders) متولد ۶ سپتامبر سال ۱۹۶۳
• سیاست‌مدار هلندی و رهبر حزب آزادی هلند
• از سال ۱۹۹۸عضو مجلس نمایندگان هلند
• به گفته خودش دست کم ۴۰ بار به اسرائیل سفر کرده است و ارتباطات خود را با آن کشور حفظ کرده است.
• هیچ دوست مسلمانی ندارد.
• در سخنرانی‌هایش، قرآن را به کتاب «نبرد من» هیتلر تشبیه کرده و عقیده دارد قرآن باید در هلند ممنوع اعلام شود.
• به پیامبر گرامی اسلام توهین نموده است (به دلیل موهن بودن از ذکر آن خودداری می شود).
• گفته است این فیلم را به این علت ساخته تا ثابت کند «اسلام و قرآن بخش هایی از یک ایدئولوژی فاشیستی هستند و می خواهند تمامی عقایدی را که ما در جهان دموکراتیک غربی به آن باور داریم، از بین ببرند.»

این اولین حرکت اسلام ستیزانه در جهان نبود و بلاشک آخرین هم نخواهد بود. همانطور که ویلدرز پس از این اقدام وقیحانه ، تمام تلاش خود را برای مقابله با اسلام و مسلمانان به کار گرفته است. و لیکن مسلمانان جهان هوشیارانه همانند اتفاقات مشابه به یکپارچه در برابر این حرکت وقیحانه دست به اعتراض زده و بار دیگر اتحاد و همدلی مسلمانان به رخ جهانیان کشید و دشمنان اسلام را مجبور به عذرخواهی از عمل زشت خود نمود. البته برخی از رهبران و دولتهای کشورهای اسلامی وابسته به غرب از این قاعده مستثنی می باشند.
شاید این اتحاد و همدلی خود یکی از دلایل اسلام هراسی و به طبع آن اسلام ستیزی در جهان باشد. لیکن هوشیاری و عکس العمل معقولانه و به موقع مسلمانان به دور از تندروی های افراطی و غیر دینی می تواند دشمنان اسلام را در رسیدن به اهداف شوم خود ناکام گذارد.
Share/Save/Bookmark
مولف : علی صابونچی ,
 


۱۳۹۱-۰۲-۱۱ ۰۰:۵۸:۴۰
خوب بود خسته نباشید
رضا
۱۳۹۱-۰۱-۱۶ ۱۵:۵۷:۰۰
جالب بود
۱۳۹۱-۰۱-۰۹ ۰۳:۰۴:۳۸
گفتن این حرفها به این شکل اصلا صحیح نیست.
بهتره تفسیر این آیات و شان نزول آنها را بیان کنیم!
علی
۱۳۹۱-۰۱-۰۸ ۱۷:۳۳:۱۰
خب خود خدا فرموده بکشید ما هم دستورات خدا را اجرا میکنیم بدون شک خدا یک خیری دیده که میگوید بکشید یا مسلمان بکنید مگر شدنی هست که دستور حضرت اله اجرا نشود