اعتراض فرانسه، اتحادیه اروپا و هند به روز جهانی مبارزه با اسلام هراسی
اعتراض فرانسه، اتحادیه اروپا و هند به روز جهانی مبارزه با اسلام هراسی
فرانسه، اتحادیه اروپا و هند به تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل متحد مبنی بر اعلام ۲۴ اسفند به عنوان روز جهانی مبارزه با اسلام هراسی اعتراض کردند.
شنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۵۸
کد مطلب: 7156
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از پایگاه خبری میدل ایست آی، اعضای مجمع عمومی روز سه شنبه قطعنامه پیشنهادی پاکستان را مبنی بر انتخاب روز ۲۴ اسفند (۱۵ مارس)، سالگرد حمله سال ۲۰۱۹ به دو مسجد در نیوزیلند که منجر به کشته شدن ۵۱ مسلمان شد، به عنوان روز جهانی مبارزه با اسلام هراسی تصویب کردند.
پنجاه و پنج کشور با اکثریت مسلمان از این قطعنامه در سازمان همکاری اسلامی (OIC) مستقر در ریاض حمایت کردند، از جمله عربستان سعودی، ایران، مصر، ترکیه، قطر، سوریه، الجزایر، مراکش و بسیاری از کشورهای دیگر در خلیج فارس و شمال آفریقا.
میدل ایست آی انگلیس اعلام کرد: نمایندگان فرانسه و هند که از سوی جوامع مسلمان خود نیز با اتهامات اسلام هراسی مواجه شده اند، هر دو علیه این قطعنامه صحبت کردند، اگرچه هیچ یک با تصویب آن با اجماع مخالفت نکردند.
نیکلاس دو ریویر، نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل، این قطعنامه را "نارضایت بخش" و "مشکل‌آمیز" توصیف کرد و به مجمع عمومی سازمان ملل گفت که کشورش از حمایت از همه ادیان و عقاید حمایت می کند.
این مقام فرانسوی افزود: «اصطلاح اسلام هراسی برخلاف آزادی مذهب یا عقیده، در حقوق بین‌الملل هیچ تعریف توافق‌شده‌ای ندارد، اما این آزادی است که فرانسه از آن دفاع می‌کند و از همه آزادی‌های عمومی دیگر مانند آزادی بیان دفاع می‌کند.
اتحادیه اروپا(EU)، متشکل از ۲۷ کشور اروپایی با وضعیت ناظر دائمی در سازمان ملل هم نگرانی های دو ریویر را تکرار کرد، اما حق رأی نداشت.
این اتحادیه در بیانیه‌ای به مجمع عمومی، نگرانی خود را در مورد انبوه روزهای بین‌المللی ابراز کرد و گفت: تمرکز بر اسلام‌هراسی یک «تکرار غیرضروری» است، زیرا در سال ۲۰۱۹ سازمان ملل روز ۲۲ اوت را به‌عنوان روز جهانی بزرگداشت قربانیان اعمال خشونت بر اساس دین یا عقیده به تصویب رساند.
در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: «ما نگران رویکرد پرداختن به یک مذهب از طریق مجمع عمومی سازمان ملل هستیم.»
در همین راستا، میدل ایست آی گزارش داد که رایان فرشی، محقق گروه حقوق بشری کیج، که حامی جوامع مسلمان آسیب دیده از سیاست‌های ضد تروریسم است، اظهار نظر کرد که اعتراض فرانسه به قطعنامه سازمان ملل «غافلگیرکننده» نبود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : مشرق