راهپیمایی گسترده در پاریس در اعتراض به اسلام ستیزی
راهپیمایی گسترده در پاریس در اعتراض به اسلام ستیزی
استقبال گسترده از این راهپیمایی حکایت از هویت مستحکم مسلمانان در فرانسه و اروپای کنونی دارد.
دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۶
کد مطلب: 6841
به گزارش «آرماگدون» ، شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار گزارش داد:​ سیزده هزار و پانصد نفر یکشنبه علیه اسلام ستیزی در پاریس تظاهرات کردند. اما خبرگزاری آناتولی تعداد شرکت کنندگان در این راهپیمایی را چهل هزار نفر ارزیابی کرد.
بنا بر برخی گزارش‌ها در راهپیمایی پاریس عده زیادی از جمله زنان محجبه شرکت کردند تا خواستار احترام به انتخاب شان (حجاب) شوند، «توقف اسلام ستیزی» شعار راهپیمایان بود و معترضان تخریب فزاینده مسلمانان را سرزنش کردند.
این خواسته‌ها در چارچوب قوانین فرانسه - به عنوان کشور مهد دموکراسی و آزادی‌های مدنی - مشروعت دارد. اما ظاهرا برخی جریان‌های سیاسی و رسانه‌ای در فرانسه سعی کردند با برجسته کرده این ادعا که "این راهپیمایی به دعوت تشکلی نزدیک به اخوان المسلین برگزار شده است و این تشکل طرفدار اسلام سیاسی است" جنجال بیآفرینند شاید زمینه برای کاهش استقبال از آن یا حتی سرکوب آن فراهم شود.
راهپیمایی بر ضد اسلام ستیزی در حالی در پاریس برگزار شده که هفته‌ها است فرانسوی‌ها هر شنبه در اعتراض به نظام سرمایه داری راهپیمایی برگزار می‌کنند با این حال به مطالبات آن پاسخ شایسته داده نشده است.
راهپیمایی دیروز نشان می‌دهد اعتراضات و نارضایتی‌ها در فرانسه ابعاد جدید یافته است. ضمن این که استقبال بیش از ۱۳ هزار نفره یا ۴۰ هزار نفره از راهپیمایی دیروز حکایت از هویت مستحکم مسلمانان در فرانسه و اروپای کنونی دارد و چیزی نیست که مقامات فرانسوی بتوانند آنرا نادیده انگارند.
به همین علت با وجود اینکه عده زیادی از چپگرایان فرانسه به بهانه دعوت اخوان المسلمین در این راهپیمایی شرکت نکردند، برخی از مقامات فرانسوی در این راهپیمایی شرکت کردند.
به گزارش فرانس بیست و چهار ژان - لوک ملانشون به تنهایی در این راهپیمایی شرکت کرد و لحظاتی پس از آغاز راهپیمایی در اظهاراتی از انتخاب خود برای شرکت در راهپیمایی دفاع کرد.
ملانشون رئیس حزب فرانسه تسلیم ناپذیر هم شرکت در راهپیمایی را نمادی از وحدت ملی در فرانسه توصیف کرد.
هر چند شخص اول حزب کمونیست نیز راهپیمایی مسلمانان را بایکوت کرد و ادعا کرد مفهوم اسلام ستیزی مبهم است ولی سایر منتخبان حزب کمونیست در این راهپیمایی شرکت کردند.
اختلاف نظر و رویه بین مقامات فرانسوی درباره شرکت در راهپیمایی برضد اسلام ستیزی در حدی بود که فرانس ۲۴ گفت: "این راهپیمایی به ایجاد تفرقه در اردوگاه چپ منتهی شد".
راهپیمایی ساعت سیزده دیروز از ایستگاه شمال آغاز شد و تظاهرات کنندگان با عبور میدان جمهوری تا میدان ملت راهپیمایی کردند. برنامه ریزی برای این اقدام از ابتدای ماه نوامبر و در نامه ای با امضای چهارصد شخصیت اعلام شده بود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما