تشدید فعالیت گروه‌های ضداسلامی در آمریکا
تشدید فعالیت گروه‌های ضداسلامی در آمریکا
فعالیت گروه‌های راستگرای افراطی که دیدگاه‌های تندروی بیگانه‌ستیز و به‌ ویژه ضداسلامی دارند طی سال‌های اخیر در آمریکا رشد زیادی داشته‌اند و این موضوع از زمان انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور این کشور بیش از پیش شدت گرفته است.
پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۲
کد مطلب: 6835
نگاه‌ها و تبلیغات منفی علیه اسلام و مسلمانان بعد از حوادث تروریستی ۱۱ سپتامبر در آمریکا گسترش پیدا کرد. رسانه‌های این کشور هم با تحلیل‌ها و برنامه‌هایشان به سهم خود در ترویج اسلام‌هراسی در آمریکا نقش عمده‌ای داشته‌اند. ویژگی مشترک محتوای اغلب این برنامه‌ها و تحلیل‌ها القای این پیام بوده که مسلمانان صرفنظر از این که از چه گروه و نژادی باشند، تروریست یا حداقل علیه ارزش‌های جامعه آمریکا هستند. بخش زیادی از این برنامه‌ها با حمایت مالی گروه‌های تندروی مسیحی، یهودی و راست‌گراهای افراطی تأمین می‌شود.
این اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی در حالی رخ می‌دهد که مسلمانان به عنوان یک اقلیت مذهبی در آمریکا باید براساس قانون اساسی از حقوق شهروندی برابر با سایر افراد بهره‌مند باشند.
از سوی دیگر، رشد اسلام‌ستیزی و به طور کلی بیگانه‌هراسی در آمریکا باعث شده که گروه‌هایی که اساس موجودیت خود را براساس نفرت از اقلیت های دینی و نژادی بنیان نهاده‌اند، مجال بیشتری برای ابراز وجود در جامعه آمریکا پیدا کنند. در ادامه نگاهی اجمالی داریم به ۴ گروه مهم اسلام‌ستیز در آمریکا.


اقدام! برای آمریکا (ACT! For America)

گروه «اقدام! برای آمریکا» که در سال ۲۰۰۷ تأسیس شده، یک گروه ضد‌مسلمان در ایالات متحده است. این گروه طرفدار ترامپ است و برای مبارزه با آنچه که «تهدید اسلام افراطی» علیه امنیت آمریکایی‌ها و دموکراسی می‌خواند، فعالیت خود را علیه مسلمانان گسترش داده است. منتقدان، آن را گروهی مبتنی بر نفرت (Hate Group) توصیف می‌کنند. برخی این گروه را بزرگترین سازمان ضد مسلمانان ایالات متحده توصیف می‌کنند.
بنیانگذار و شخصیت اصلی «اقدام‌! برای آمریکا» فعال محافظه کار لبنانی‌تبار، بریژیت گابریل است. گای راجرز، مشاور حزب جمهوری‌خواه مدیر اجرایی آن است. «انجمن مبارزه با افترا» در مورد این گروه گفته که «اقدام! برای آمریکا» باعث ترس غیرعقلانی از مسلمانان از طریق انتشار اطلاعات غلط می‌شود.
این گروه خود را یک گروه غیرحزبی و غیردینی مدافع امنیت ملی توصیف می‌کند و حامیان آن بیشتر محافظه‌کاران مسیحی انجیلی، مدافعان تندروی اسرائیل (هم یهودی و مسیحی) و جمهوری‌خواهان هستند. براساس آخرین تحقیقات، این گروه در حدود ۳۰۰ هزار عضو در سراسر آمریکا دارد.پروژه کلاریون (Clarion Project)

«پروژه کلاریون» (با نام سابق Clarion Fund Inc) یک سازمان غیر انتفاعی مستقر در واشنگتن است که در سال ۲۰۰۶ تأسیس شده است. این سازمان در تولید و پخش فیلم‌هایی مثل «وسواس: جنگ رادیکال اسلام علیه غرب» (Obsession: Radical Islam's War Against the West) و «جهاد سوم» نقش داشته است. این فیلم‌ها به دلیل دادن اطلاعات جعلی و نادرست مورد انتقاد قرار گرفته و به عنوان فیلم‌های تبلیغاتی ضداسلامی توصیف شده‌اند.
این سازمان مأموریت خود را «افشای خطرات افراط‌گرایی اسلامی و در عین حال فراهم کردن بستری برای شنیده شدن صدای اعتدال و ترویج فعالیت‌های مردمی» عنوان می‌کند.
این سازمان از فعالان ضدمسلمان مانند «فرانک گافنی» و «ریان مائورو»، تحلیلگر امنیتی استفاده کرده که دروغ‌هایی مانند وجود مناطق «ورود ممنوع برای غیرمسلمانان» در بریتانیا و اروپا منتشر کرده است. پروژه کلاریون با توزیع ۲۸ میلیون نسخه از دی وی دی های فیلم مستند «وسواس: جنگ رادیکال اسلام علیه غرب» در سال ۲۰۰۸ درست قبل از انتخابات ریاست جمهوری به افزایش اسلام‌هراسی و تبعیض علیه مسلمانان در ایالات متحده کمک کرده است.شبکه اقدام مسیحی (Christian Action Network)

«شبکه اقدام مسیحی» یک سازمان فعال مسیحی است که در سال ۱۹۹۰ از سوی مارتین ماویر تأسیس شد. این سازمان می‌گوید هدف اصلی آن محافظت از میراث دینی و اخلاقی آمریکا به وسیله آموزش است. این سازمان در رابطه با موضوعات زیادی تلاش کرده تاثیرگذاری خود را نشان دهد که از جمله آنها مخالفت با احداث مرکزی اسلامی در نیویورک بوده است.
این گروه برنامه‌هایی شامل نمایش فیلم در سراسر کشور برگزار می کند و تلاش بسیاری برای جلوگیری از احداث مسجد در نزدیکی محل سابق برج‌های مرکز تجارت جهانی نیویورک انجام داد. «شبکه اقدام مسیحی» تلاش کرد فیلم‌هایی در رابطه با دهمین سالگرد حملات یازده سپتامبر در نزدیکی محل رخ دادن این حادثه نمایش دهد. در تاریخ ۷ سپتامبر ۲۰۱۱ ، «آلن وست»، یکی از اعضای کنگره، میزبان نمایش فیلم این گروه در کنگره بود، جایی که وی مخالفت خود را با احداث مرکز اسلامی موسوم به Park۵۱ در نزدیکی برج‌های دوقلو تکرار کرد.


اسلامی کردن آمریکا را متوقف کنید (Stop Islamization of America)

«اسلامی کردن آمریکا را متوقف کنید» (SIOA) که با عنوان «ابتکار عمل دفاع از آزادی آمریکا» نیز شناخته می‌شود، یک سازمان ضداسلامی و طرفدار اسرائیل است که با تبلیغات اسلام‌هراسانه شناخته شده است. این سازمان در سال ۲۰۱۰ از سوی رهبران فعلی خود «پاملا گلر» و نویسنده‌ای به نام «رابرت اسپنسر» و به درخواست آندرس گراورس پدرسن، رهبر گروه «اسلامی‌سازی اروپا را متوقف کنید» (Stop Islamization of Europe)، تأسیس شد.
این گروه خود را یک سازمان حقوق بشری می‌داند و ادعا دارد که آزادی بیان‌، آزادی اندیشه و حقوق برابر را ترویج می‌کند. محققان و تحلیلگران سياسي و تاريخي، ايدئولوژي آن را اسلام‌هراسانه توصیف کرده‌اند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا