اتحاد علیه اسلام‌هراسی در یوتیوب
اتحاد علیه اسلام‌هراسی در یوتیوب
به تازگی اتحاد جدیدی در یوتیوب شکل گرفته که در آن، پیشنهاد دهندگان خواستار انزجار عمومی نسبت به تبعیض علیه مسلمانان هستند.
سه شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۹
کد مطلب: 6564
به گزارش «آرماگدون» ، تهدید، توهین و حملات فیزیکی بخشی از اقداماتی است که در آلمان علیه مسلمانان روی می‌دهد، در سال ۲۰۱۷، حدود ۱۰۷۵ جرم علیه مسلمانان و موسسات اسلامی در آلمان ثبت شده است. در مقابل، اتحاد جدیدی شکل گرفته است که می‌خواهد علیه این جرم و جنایات بایستد. پیشنهاددهندگان این اتحاد، خواستار انزجار عمومی نسبت به تبعیض علیه مسلمانان هستند. فرح بوامار یکی از پیشنهاددهندگان این اتحاد که چندی پیش نیز به خاطر حجاب مورد حمله قرار گرفت، در این باره می‌گوید: بیشتر این اتفاقات در ایستگاه قطار برای من می‌افتد، جایی که افراد زیادی در آن رفت و آمد دارند. یک روز مردی ناگهان یک بطری نوشیدنی را روی سر من ریخت و به من توهین کرد، این برای من ناراحت‌کننده بود.
این تنها یکی از حملات و توهین‌هایی است که او هر روز تجربه می‌کند، فقط به این دلیل که او به عنوان یک زن مسلمان در جامعه آلمان، حجاب به سر دارد. این دانشجوی ۲۶ ساله در رشته فلسفه هنگامی که درباره اسلام‌هراسی و تبعیض علیه هزاران زن مسلمان در آلمان صحبت می‌کند، لبخند می‌زند. او واقعا نمی‌خواهد، نقش یک قربانی غمگین را بازی کند. بوامار می‌گوید: گاهی اوقات انسان باید رفتارهایش را بسنجد، اینکه چه وقتی باید عصبانی شود، چه زمانی خشم خود را بیان کند و اینکه وقتی خشم خود را بروز دهد؛ چه اتفاقی برای سایر افرادی که همین ویژگی‌ها را دارند، می‌افتد. گروهی که از پوشیدن روسری عصبانی می‌شوند هم باید این‌ها را در نظر بگیرند.

مقابله با تعصب و نژادپرستی از طریق یوتیوب
بوامار به همراه فعالان دیگر با آپلود فیلم‌هایی در مورد کلیشه‌های ضد اسلامی در یوتیوب، تصاویر روشنی از تبعیض و خصومت علیه مسلمانان را به دنیا نشان می‌دهند: من علاقه زیادی به کاهش حساسیت‌ها در جامعه مسلمان و غیرمسلمان دارم. برای اینکه همه دست هم را بگیرند و متوجه شوند که این مسئله مهم، بخشی از زندگی روزمره ما است و ما باید برای ایجاد رابطه سالم در جامعه اقداماتی انجام دهیم.
در سال ۲۰۱۷، برای اولین‌بار در حدود ۱۰۷۵ حمله به مسلمانان و موسسات اسلامی به عنوان یک جرم جداگانه ثبت شد. کارشناسان تخمین زدند که هشت تا دوازده مورد نیز گزارش نشده است. با این حال، برخلاف جنایات و حملات علیه یهودیان که محدود است، اما به گفته اعضای شبکه ضد تبعیض در برلین جرایم علیه مسلمانان از سوزاندن مسجد تا پاره کردن روسری زنان گسترده است. اوا آنداردس در شبکه ضد تبعیض در برلین کار می‌کند که بخشی از اتحاد جدید علیه اسلام‌هراسی است. او می‌گوید: این مسئله یک‌بار باید با اتحاد عمومی تغییر کند، چرا که اسلام‌هراسی، جامعه ما را تهدید می‌کند و برای رهایی از آن نیاز به انزجار عمومی از این مسئله داریم.» آنداردس، وکیل و مشاوره زنان مسلمان در شبکه ضد تبعیض برلین است، زنانی که بارها محرومیت را به ویژه در کار خود و هنگام انتخاب مکانی برای زندگی تجربه کرده‌اند. کار او توانمندسازی این زنان است. او می‌گوید:«ما در این حوزه جدی کار می‌کنیم، از موکلان خود حمایت می‌کنیم، اما تجربه ما ثابت کرده که تبعیض جدی گرفته نمی‌شود و برای بسیاری بی‌اهمیت است، باید مشاوره در این زمینه جدی گرفته شود و به آسیب‌دیدگان کمک کنیم تا بتوانند علیه تبعیض عمل کنند.
اسلام‌هراسی چند سالی است در جامعه آلمان دیده می‌شود. آنداردس می‌گوید: این یکی از بدترین اشکال نژادپرستی در آلمان است. شبکه جدید مبارزه با اسلام‌هراسی خواستار توجه بیشتر به این مسئله اجتماعی است. این خواسته در میان موارد دیگر در روز مبارزه با تبعیض علیه مسلمانان در تاریخ اول ژوئیه مطرح می‌شود.آندرادس در این زمینه می‌گوید: نژادپرستی اتفاق جدیدی در آلمان نیست، تجربه ما نشان می‌دهد که عقاید نژادپرستانه به شکل آزادانه و مشروع بیان می‌شوند و این به وضوح در بحث‌های اخیر علیه مسلمان که آنان را از جامعه جدا می کند، دیده می‌شود. مردم تصور می‌کنند که مجاز هستند تا هر کاری در این راستا انجام دهند و این تغییری است که در سال‌های اخیر به وضوح احساس می‌شود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : مهر