توهین به مقدسات و موج جدید تظاهرات ضد فرانسه در پاکستان
توهین به مقدسات و موج جدید تظاهرات ضد فرانسه در پاکستان
با گذشت چند روز از آغار موج جدید اعتراضات یک گروه مذهبی در پاکستان برای راه‌اندازی تظاهرات ضدفرانسوی علیه توهین به مقدسات اسلامی، مذاکرات دولت برای لغو آن به نتیجه‌ای نرسید و گزارش‌ها حکایت از حرکت معترضین به سوی «اسلام‌آباد» و ادامه تظاهرات در پایتخت پاکستان است.
چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۴
کد مطلب: 7124
به گزارش «آرماگدون» ، مسوولان گروه مذهبی موسوم به «تحریک لبیک» که چند ماه پیش به دلیل خشونت و ایجاد اغتشاشات در شهرهای این کشور از جانب دولت پاکستان یک گروه غیرقانونی اعلام شد، روز چهارشنبه ضمن رد مذاکره با دولت، از هواداران خود خواستند تا به سمت پایتخت پاکستان راهپیمایی کنند.
مطالبه اصلی این گروه افراطی اخراج فوری سفیر فرانسه از پاکستان در محکومیت اسلام‌هراسی و توهین به پیامبراعظم (ص) و همچنین حذف نام گروه مذکور از فهرست سازمان‌های غیرقانونی عنوان شده است.
رسانه‌های پاکستانی افزودند: مسوولان این تظاهرات مقامات دولتی را به کارشکنی و فریب متهم کرده و گفتند: دولت پاکستان حاضر به اقدام علیه دولت فرانسه نیست و گروه تحریک لبیک نیز از "تظاهرات بزرگ" به سمت اسلام‌آباد تا تحقق خواسته‌های خود کنار نخواهد کشید.
بر پایه گزارش ها، هزاران نفر از معترضان ضدفرانسوی در حومه شهر لاهور مرکز ایالت پنجاب تجمع کرده و امروز حرکت خود را به سمت پایتخت پاکسـتان آغاز خواهند کرد.
پافشاری معترضان ضدفرانسوی در پاکستان برای تظاهرات در پایتخت
در همین حال وزیر کشور پاکستان هشدار داد که مطالبه گروه معترض مبنی بر اخراج سفیر فرانسه پیامدهای سنگینی برای پاکستان خواهد داشت و دولت هرگز از طرحی که منجر به انزوای پاکستان شود، حمایت نخواهد کرد.
«شیخ رشید احمد» مسوولان و هواداران گروه غیرقانونی تحریک لبیک را به خویشتنداری دعوت کرد و از آنان خواست تا از حرکت به سمت پایتخت و دامن زدن به اقدامات تحریک آمیز اجتناب کنند.
گزارش‌ها حکایت از تشدید تدابیر امنیتی در شهر اسلام‌آباد و مسیرهای منتهی به پایتخت از جمله در شهر راولپندی که در مجاورت اسلام‌آباد واقع است، دارد.
مسیرهای اصلی منتهی‌ به مراکز این شهرها و مبادی ورود و خروج نیز با انبوه نیروهای پلیس و قرار گرفتن کانتینرها مسدود شده است.
تظاهرات هواداران گروه غیرقانونی "تحریک لبیک" از یک هفته گذشته از شهر لاهور آغاز شد و جمعه گذشته درپی اغتشاشات معترضان و ورود نیروهای پلیس در صحنه دیگری‌ها میان دو طرف بالا گرفت که در نتیجه آن ۳ پلیس کشته و ۱۰ نفر دیگر از این نیروها زخمی شدند.
مسوولان گروه معترض نیز مدعی شدند که دست کم ۵۰۰ نفر از حامیان آنان درپی درگیری‌ها با پلیس زخمی و صدها نفر دیگر بازداشت شدند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا