تور قرآن سوزی در سوئد
تور قرآن سوزی در سوئد
برنامه یک گروه راست افراطی در سوئد برای قرآن سوزی منجر به درگیری شدید میان پلیس و معترضین شد.
شنبه ۲۷ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۶
کد مطلب: 7164
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از آناتولی، این معترضین دیروز جمعه به برنامه یک گروه راست افراطی به نام "جنبش استرام کورس" (به معنی سیاست سختگیرانه) برای قرآن سوزی اعتراض داشتند. اعضای این گروه روز پنجشنبه و جمعه (دیروز) قصد داشتند قرآن سوزی کنند اما نتوانستند.
این درگیری منجر به زخمی شدن ۴ پلیس و آتش گرفتن ۴ خودروی پلیس سوئد شد. یک شهروند هم زخمی شده است. این درگیری ها در شهر اوریبرو در مرکز سوئد روی داد.
اعتراضات و درگیری های مشابه در روز پنجشنبه گذشته هم به دنبال برنامه قرآن سوزی در این شهر روی داد.
۳ نیروی پلیس هم در درگیری های روز پنجشنبه به بیمارستان منتقل شدند و یک نفر هم بازداشت شد.
رهبری گروه راست افراطی "جنبش سترام کوروس" برعهده شهروند دانمارکی سوئدی به نام "راسموس بالودان" است. او در سال ۲۰۲۰، شهروندی سوئد را دریافت کرد. او به اسلام ستیزی و مهاجرستیزی معروف است.
این فرد در کشور دانمارک تاکنون بارها به دلیل نقض قانون، محاکمه و محکوم شده است.
او هم اکنون تور قرآن سوزی را در شهرهای مختلف سوئد آغاز کرده است. در هر شهر، به محله های مهاجران مسلمان می رود و به قرآن سوزی می پردازد. اعتراض و مخالفت و واکنش های شدید مسلمانان مهاجر، منجر به درگیری با پلیس می شود.
راسموس برای اینکه بتواند به راحتی دست به قرآن سوزی بزند شهروندی سوئد را دریافت کرد. این حزب و این اقدام در سوئد طرفدار ندارد و حتی احزاب راست سوئد هم از این حزب و قرآن سوزی حمایت نمی کنند.
وی قبل از این با شعار "خالی کردن دانمارک از مسلمانان" و "ممنوعیت اسلام در دانمارک" در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۹ کاندیدا شد اما نتوانست به پیروزی برسد و شکست خورد.
او بعد از کسب شهروندی سوئد گفته بود امیدوار است بتواند بسیاری از فعالیت ها را در سوئد انجام دهد. این فعال راست افراطی در سال ۲۰۲۰ نیز یک نسخه از قرآن را در شهر مالمو سوئد به آتش کشیده بود که منجر به درگیری ها و اعتراضات خشونت آمیز بزرگی شده بود.
فرمانده پلیس سوئد (اندرس ثورنبرگ) در واکنش به این درگیری ها گفت: در جامعه ای دموکراتیک زندگی می کنیم و یکی از مهمترین ماموریت های پلیس، تضمین این موضوع است که براساس قانون اساسی مردم بتوانند از حقوق خود در زمینه اظهار نظر استفاده کنند.
وی افزود: پلیس نمی تواند انتخاب کند چه کسی از این حقوق خود استفاده کند اما در صورت نقض این حق، همیشه باید دخالت کند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : عصر ایران