نگاهی به «سقوط فرشتگان» ، دستگیری از ترامپ هنگام سقوط
نگاهی به «سقوط فرشتگان» ، دستگیری از ترامپ هنگام سقوط
قسمت سوم از مجموعه سقوط به‌معنای واقعی کلمه یک سقوط در سینمای اکشن و سیاسی هالیوود است.
يکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۰
کد مطلب: 6896
بعد از ساخت دو قسمت از مجموعه سینمایی FALLEN‌ (سقوط) که یکی به سقوط کاخ سفید توسط نیروهای کره شمالی و دیگری به سقوط لندن توسط تروریست‌ها پرداخته بود. در قسمت سوم به سراغ روس‌ها رفته و بار دیگر دست روس‌ها برای نفوذ در کاخ سفید و ایجاد جنگ رو شد.
اصولا دولت آمریکا بدون دشمن نمی‌تواند زندگی کند و برای آنکه حیات سیاسی و اقتصادی خود را ادامه دهد همواره به وجود دشمنی فرضی برای خود نیازمند است. یک بار کره شمالی، یک بار ایران و اسلام، یک بار روسیه، یک بار آمریکای لاتین و... .
موضوع نفوذ نیروهای انقلابی در سریالHOMELAND در سه فصل اول آن نشان از اهمیت این موضوع برای پشتوانه‌های هنری کاخ سفید دارد. قبل‌تر نیز اسلام هراسی و ایران هراسی در سینما وسریال‌های غربی فراوان دیده شده است که باید در یادداشتی دیگر به آن اشاره کنیم.
روسیه و حضور آن نیز برای برهم زدن معادلات سیاسی آمریکا در سینما داستان طولانی دارد که به دوران جنگ سرد بر می‌گردد قبلاً در گزارشی تفصیلی از نمونه‌های مختلف آن اسم بردیم و توضیح دادیم. همینطور درباره پروپاگاندای آمریکا در سینما برای برجسته سازی Agenda-setting theory از ابتدای جنگ‌جهانی مطالبی را در اختیار شما قرار دادیم.
فیلم ANGEL HAS FALLEN نیز مانند دیگر آثار ضدروس برای برجسته سازی و نشان دادن اینکه هنوز آمریکا دارای دشمنانی است که هر لحظه ممکن است امنیت ملی را به‌‌خطر بیاندازند ساخته شده است. جالب است که کاخ سفید خود را همواره به عنوان نماد ملی می‌داند و تهدید‌های فرضی که به آن می‌شود را به حساب تهدید کل ملت و کشور می‌داند. گویی که آمریکا هیچ مکان و محلی ندارد که بتواند آن را به عنوان نماد ملی خود و نشان اقتدار و تاریخ خود بداند.
اما ساخت این قسمت از این مجموعه سینمایی درست در زمانی ساخته شده است که افتضاحات ترامپ آنقدر بالا گرفته است که عموم مردم آمریکا و بیشتر هنرمندان و چهره‌های سیاسی و اجتماعی علیه او جبهه دارند. در این شرایط دستگاه سرمایه‌داری هالیوود برای دفاع از چنین ابرسرمایه‌دار و تاجری که حالا بر مستند ریاست جمهور نشسته است بار دیگر نقش ناجی را ایفا می‌کند. در این فیلم مورگان فریمن با نام رییس جمهور «ترامبل» توسط معاون اول خود که نفوذی روس‌ها است ترور می‌‌شود.
تمام اتهامات برای مأمور امنیتی وی زده می‌شود و حالا او برای فرار از پاپوشی که برایش دوخته شده است به بیرون از شهر می‌گریزد. اما احساس ملی او باعث می‌شود که به کانون مبارزه برگردد و مدافع رئیس جمهور باشد. در نهایت هم معاون اول نفوذی دستگیر و راهی زندان می‌شود و رئیس جمهور عزت‌مندانه بر جایگاه خود تکیه می‌زند.
اینکه قسمت‌های قبلی این مجموعه عامل تهدید را از بیرون می‌دانست و این‌بار از داخل، جای تأمل دارد. مسأله نفوذ دشمن تا کنار گوش رئیس جمهور و تهدید ملت مسأله کوچکی نیست. سینمای ما نسبت به این موضوع بسیار بی‌تفاوت است و برایش مهم نیست که نفوذی دارد یا نه. این درحالی است که سریال «گاندو» از معدود آثار هنری بود که در این چند سال اخیر به این موضوع پرداخت. البته سریال «نفوذ» ساخته شمقدری نیز در حال سپری کردن مراحل نهایی خود است. اما سینمای ما کماکان بی‌تفاوت نسبت به این ماجرا است.
در هر حال ترامپ با بازسازی نقش خود با ترامبل تلاش کرده است تا تظلم کند و خود را آنقدر محبوب بداند که روس‌ها را به دنبال خود برای نابودی و برنامه‌ریزی برای جنگ‌ بزرگ دیگری بداند. هالیوود در این مسیر بسیار نخ نما شده به‌طوری که از همان ابتدای فیلم‌های سیاسی که کمپانی‌های برتر آن را ساخته باشند، می‌توان فهمید که داستانی دیگر از قهرمان‌های ناجی ملت قرار است دیده شود که برای حفظ جان رئیس جمهور به عنوان یاور و پشتیبان مردم دست و پا می‌زنند.
البته این نعل واروونه دیگر برای خود مردم هم محلی از اعراب ندارد و فروش گیشه پایین این فیلم و امثال آن نشان می‌دهد که امیدی برای جدی‌گرفتن آن‌ها نیست زیرا مردم آمریکا دیگر آن را باور ندارند.
اگر زمانی فیلم «هواپیمای رئیس جمهور» با بودجه ۸۵ میلیون دلاری بالای ۳۰۰ میلیون دلار فروش داشت، هنوز دروغ‌ها و افتضاحات کاخ سفید در یک عمر زندگی سیاه خود برای بسیاری از مردم آمریکا و جهان برملا نشده بود.
اما امروز فیلم‌هایی مانند ANGEL HAS FALLEN با افشاگری‌هایی مانند سریال «خانه پوشالی» از یک سو و البته تابلو شدن برنامه‌ها و افراط‌های امثال ترامپ دیگر رنگ قبلی خود را ندارد و حتی توسط منتقدین معمول سینما نیز نمره‌های خوبی را دریافت نمی‌کند‌ و این یعنی سقوط واقعی فرشتگان ناجی سینما.


برخی از نظرات و دیدگاه‌های منتقدین سینمایی غرب را درباره این فیلم می‌خوانیم:
برد ویلر | گلوب اند میل (تورنتو)
نمره: ۵۰ از ۱۰۰
تقریبا هیچ هیجانی در این اثر هیجانی وجود ندارد. علاوه‌ بر این هیچ تفاوت و تغییر خاصی هم در شخصیت‌ها به وجود نیامده است.
دیوید ارلیچ | ایندی وایر
نمره: ۳۳ از ۱۰۰
فیلم انجل سقوط کرده است، از آن دسته آثاری است که شما را فوق‌العاده خسته و بی‌قرار می‌کند؛ به طوری که شما پیش از آغاز قسمت سوم فیلم، مدام به پایان آن و همچنین ترک سینما فکر می‌کنید. اما اگر کسی بتواند این وضع را تحمل کند و تا انتها به پایان این اثر بنشیند، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین صحنه‌های پس از تیتراژی را که تا به امروز ساخته شده، جایزه می‌گیرد.
سایمون آبرامز | RogerEbert.com
نمره: ۲۵ از ۱۰۰
فیلم Angel Has Fallen یک اثر اکشن خواب‌آور و احمقانه است که ایده اصلی و سرمایه خود را هدر داده است.
انتظار می‌رود که در صورتی که این مجموعه بخواهد ادامه پیدا کند و در کنار مجموعه‌های سیاسی-امنیتی مانند مأموریت غیر ممکن یا جیمزباند ایفای نقش کند باید از فیلمنامه و موضوعی چندلایه برخوردار باشد. در غیر این صورت سقوط آن برای همیشه قطعی است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : تسنیم