تهدید مسجد تاریخی مسلمانان در قرطبه اسپانیا
تهدید مسجد تاریخی مسلمانان در قرطبه اسپانیا
جنجال بر سر نامگذاری مسجد تاریخی قرطبه در شهر کوردوبای اسپانیا وارد مراحل تازه ای شده است. این مسجد که پیش از ورود اسلام به آندلس قدیم یک کلیسا بوده، اکنون و با درگیری میان مسلمانان و مسیحیان، در حال تهدیدی جدی است.
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۲۵
کد مطلب: 3123
به گزارش «آرماگدون» ، چندسالی است کلمه مسجد از کنار نام این بنای تاریخی و مذهبی کنار رفته است؛ یعنی شما در تمام کاتالوگ ها و برگه های تبلیغاتی که برای معرفی آن در دست گردشگران می بینید، اثری از کلمه مسجد نمی بینید. به همین خاطر مسلمانان و بنیادهای اسلامی قرطبه معتقدند این کار باعث می شود در طی زمان دیگر کسی نداند که این بنا روزگاری مسجد بوده است.
این بنای تاریخی که زمانی کلیسای گوتیک بوده در قرن ۸ به مسجد تبدیل شد و دوباره یک کلیسا از دل آن و این بار در قرن ۱۳ بیرون آمد.
مشکل اصلی اینجاست که مسجد قرطبه هم اکنون تحت سیطره اسقف کوردوباست و این اسقفیه است که تعیین کرده این بنا باید با عنوان کلیسا معرفی شود نه مسجد؛ در صورتیکه شورای شهر کوردوبا به شدت با این موضوع مخالف است و می خواهد که بازدیدکنندگان و گردشگران بدانند که وجه مذهبی این بنا در حقیقت از نوع "مسجد" نیز هست. حتی رافائل رودریگز وزیر گردشگری آندولس می گوید پنهان کردن نام مسجد از این بنا مثل این است که بگوییم کاخ الحمراء محل زندگی پادشاه چارلز بوده است!
حالا قرار است سرنوشت نامگذاری این مسجد زیبا که پس از الحمراه دومین بنای باشکوه اسلامی در اسپانیاست، در دیدار هفته آینده اعضای شورای شهر با مقامات مسیحی اسقفیه این شهر به تبادل نظر گذاشته شود تا بلکه جفای تاریخی به آن پایان یابد.
در یک فرصت طلبی و دزدی تاریخی و آشکار، اسقفیه شهر کوردوبا در زمان دیکتاتوری ژنرال فرانکو با پرداخت تنها ۳۰ یورو این مسجد زیبا را از آنِ خود کرد. این مسجد زیبا از ابتدای سال ۲۰۱۴ پذیرای بیش از ۵/۱ میلیون گردشگر از نقاط مختلف جهان بوده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : شفقنا