واکنش دادستانی آلمان به اظهارات نژادپرستانه سخنگوی «پگیدا» علیه مسلمانان
واکنش دادستانی آلمان به اظهارات نژادپرستانه سخنگوی «پگیدا» علیه مسلمانان
سخنگوی جنبش راست‌گرای افراطی و ضداسلامی آلمان موسوم به «پگیدا» به دلیل اظهاراتی مبنی بر فرستادن مسلمانان و مهاجران به اردوگاه‌های نازی‌ها، تحت بازجویی قرار گرفت.
چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۲
کد مطلب: 3907
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از پایگاه خبری «Vox»، جنبش راست افراطی و ضداسلامی آلمان موسوم به «پگیدا» به دلیل صحبت‌های یکی سخنرانانش مبنی بر این که آلمان باید با بازگشایی اردوگاه‌های نازی‌ها، مسلمانان و مهاجران را در آن‌جا نگهداری کند، تحت بازجویی قرار گرفت.
«لورنس هازه»، دادستان ایالتی شهر «درسدن» در شرق آلمان اعلام کرد: ما در حال بررسی این پرونده با اتهام تحریک نفرت و بررسی آن از بعد جنایی هستیم.
این تحقیقات یک روز پس از آن آغاز شد که یک راهپیمایی در شهر درسدن به مناسبت نخستین سالگرد جنبش «اروپاییان میهن‌پرست علیه اسلامی‌شدن غرب» (پگیدا) برگزار شد.
در این راهپیمایی «عاکف پرینچسی»، نویسنده ترک‌تبار که به خاطر داشتن مواضع مهاجرستیز مشهور است، اعلام کرد: البته، راه‌های دیگری نیز وجود دارد اما متأسفانه اردوگاه‌های اسرای جنگی بدون استفاده مانده‌اند.
«لوتس باخمن»، بنیانگذار جنبش پگیدا بعداً به خاطر سخنان پرینچسی، عذرخواهی و تلاش کرد تا موج شدید عکس‌العمل‌ها نسبت به این سخنان را بشکند.
این نخستین باری نیست که این جنبش با یک رسوایی مواجه شده است.
در ماه ژانویه، باخمن به خاطر اعتراضات عمومی نسبت به عکسی که از او منتشر شده بود، از سمت ریاست این گروه انصراف داد. در این عکس باخمن خود را به شکل هیتلر در آورده بود.
پگیدا مخفف عبارت «اروپاییان میهن‌پرست در برابر اسلامی‌سازی غرب» است.
این جنبش سال گذشته با شعارهای ضداسلامی و ضدمهاجرت توانست حامیانی جمع کند و از ماه سپتامبر گذشته تظاهرات‌هایی را ابتدا در شهر درسدن و سپس در دیگر شهرهای آلمان برگزار کرد.
به تدریج به دلیل رسوایی‌هایی که رهبران این جنبش به بار آوردند، تقریباً از صحنه سیاسی آلمان حذف شد.
این جنبش دوباره پس از مواجهه آلمان با موج جدید پناهجویان و شدت گرفتن بحران مهاجرت به صحنه باز گشته است.
Share/Save/Bookmark