سردار سرتیپ پاسدار "حسین دهقان" ، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
سردار سرتیپ پاسدار "حسین دهقان" ، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
 
وزیر دفاع:
بیداری اسلامی، غرب و دیكتاتورها را غافلگیر كرد
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که در چارچوب اراده تهران برای رفع سوء تفاهم ها و جلوگیری از مداخله بیگانگان گامهایی برای همکاری های امنیتی بین کشورهای منطقه برداشته شده است.
يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۳۸
کد مطلب: 1865
به گزارش «آرماگدون» ، سردار سرتیپ پاسدار "حسین دهقان" روز یکشنبه در گفت وگو با برنامه من طهران شبکه العالم در باره روابط تهران و كشورهای منطقه گفت: امنیت هریك از همسایگان به معنای امنیت سایرین است و بی ثباتی در منطقه دامن همه را خواهد گرفت؛ لذا امروز زمان آن رسیده كه در فضای جدید كشورهای منطقه به فهم مشتركی درباره امنیت منطقه ای برسند و بر پایه آن به سمت ایجاد نوعی از امنیت جمعی حركت كنند.
وی افزود : دستیابی به این هدف مستلزم آن است كه برخی سوء تفاهم ها و مداخلات بیگانه و مواردی كه می تواند تبدیل به سوء ظن شود از بین برود تا كشورها بر اساس عقلانیت و منطق و با نگاه به اهداف ملی خودشان هم اندیشی كنند و مطمئنا طبیعی ترین راه حل برای مسائل منطقه همكاری های جمعی بخصوص در زمینه امنیت است. امنیتی كه از بیرون وارد منطقه شود و به پشتوانه بیگانگان باشد پایدار نخواهد بود و امنیت باید با اتكا بر اراده خودی و در فضای تعامل بین كشورهای خلیج فارس شكل بگیرد.
سردار سرتیپ دهقان یاداور شد: ما بر این اساس تماس هایی انجام داده ایم واقداماتی شروع شده كه آن را ادامه می دهیم؛ اولین دیدار را با وزیر دفاع عمان انجام شد و همین مفهوم نیز با ایشان مطرح شد و در هفته جاری نیز وزیر دفاع عراق به ایران خواهد آمد.
وی خاطرنشان كرد: هرچند گمان می كنیم كه این كار سختی هایی دارد؛ اما در مجموع نشدنی و دست نیافتنی نیست و امیدواریم با عربستان ، امارات و قطر نیز این برنامه را به صورت رفت و برگشت داشته باشیم. هرچه این نشست ها و مبادلات افكار بیشتر باشد تفاهم ها بیشتر خواهد شد.
وزیر دفاع ایران گفت: زمانی كه از طریق رسانه ها با هم صحبت كنیم گذشته و باید رو در رو برای اهداف و جهت هایی كه دارای اهداف و منافع مشترك هستند صحبت و روی مشتركات تاكید شود ، به اختلافات امتیاز زیادی ندهیم و آنها را كمرنگ كنیم.

ایران قادر به طراحی و تولید سلاحهای متناسب از پایه است
سردار سرتیپ دهقان در باره دستاوردهای فنی نیروهای مسلح ایران ، بیان کرد: ما امروز می توانیم ادعا كنیم به سطحی از دانش و فناوری دست یافته ایم كه قادرهستیم سیستم سلاحهای متناسب را از پایه طراحی كنیم و در فرایند تولید قرار دهیم.
وی از آزمایش قراردادن موشك ساختن داخل روی سیستم های موشكی اس ۲۰۰ به منظور ایجاد توانمندی داخلی برای تامین مهمات این سیستم پدافندی خبر داد و افزود: ایران امروز قادر است انواع و اقسام سلاحهای ضدهوایی را تولید و هرروز بهینه كند.
وی خاطرنشان کرد: در بخش دریایی اژدرها و موشك های كروز دریایی را تولید و بهینه سازی می كنیم و توان طراحی و تولید زیردریایی های متوسط را داریم و نمونه هایی را تولید كرده ایم كه در آینده نزدیك می توانیم در اختیار نیروهای مسلح قرار دهیم.
وی گفت : در بخش زمین به زمین ما امروز جزو خانواده كشورهای اصلی تولید كننده سلاحهای موشكی زمین به زمین هستیم و آن را در انواع بردها می توانیم تولید كنیم و همه اینها با اتكای به توانمندی های داخلی است و فقط بعضی مواد اولیه خیلی خاص را از خارج وارد می كنیم كه آن هم طی این چند سال كه دایره تحریم تنگ تر شده اغلب بومی سازی شده است و فكر می كنیم راه چندان طولانی برای رسیدن به خوداتكایی در تامین مواد اولیه مورد نیاز خود نداریم.

روسها به تعهدات خود در باره اس ۳۰۰ عمل كنند
سردار سرتیپ دهقان در باره موضوع موشك های اس ۳۰۰ روسی گفت: روس ها علاقمندند به نوعی این مساله را حل كنند ولی ما معتقدیم براساس قراردادی كه با آنها داشته ایم آنها باید بیایند و به تعهدات خود عمل كنند.
وی افزود : آنها پیشنهادی مبنی بر عبور از اس ۳۰۰ داشته اند؛ اما بحث ما بازگشت به قرار داد اولیه است و اگر پیشنهاد آنها را بپذیریم مجددا بحث زمان تحویل وقیمت متناسب با قرارداد قبلی خواهد بود.

رویدادهای منطقه ریشه در تامین امنیت انرژی و رژیم اسرائیل دارد
سردار دهقان سپس درباره تحولات منطقه بیان كرد: آن چه كه در منطقه در حال جریان است، ادامه روندی است كه در گذشته تاریخ این منطقه ریشه دارد و این گذشته عبارت است از این كه همواره آمریكایی ها به دنبال تامین امنیت اسرائیل و همچنین به دنبال تامین امنیت انتقال انرژی از راه آبی تنگه هرمز بوده اند، لذا همه مداخلات و حضورشان در منطقه توجیه گر ضرورت پایبندی به این دو اصل است.
وزیر دفاع ایران گفت: آمریكایی ها این حوزه را جزو امنیت ملی خود تعریف می كنند و منافع ملی خود را اینجا پیگیری می كنند؛ لذا همواره حضور و مداخلاتشان در مسائل مختلف منطقه در جهت تامین این دو هدف راهبردی برای آن ها و كل كشورهای به اصطلاح توسعه یافته ای است كه متكی و نیازمند به انرژی های موجود در منطقه هستند.
وی افزود: آن چه در سوریه می گذرد، بیان موضع نظام سلطه و بعضی از كشورهای منطقه است كه متاسفانه آن ها را همراهی می كنند تا امنیت اسرائیل تامین شود و ضریب امنیت پیرامونی اطراف اسرائیل افزایش یابد.

بیداری اسلامی، غرب و دیكتاتورها را غافلگیر كرد
وی گفت: بروز جریان بیداری اسلامی كه به اعتقاد من الهام گرفته از انقلاب اسلامی است، حركتی پیش بینی نشده و غافلگیر كننده برای آن ها در برداشت كه نظام های دیكتاتور وابسته به غرب گرفتار آن شدند. نظام هایی كه به منظور تامین اهداف نیروهای بیگانه، در حق ملت های خود تحقیر و ظلم و ستم روا می داشتند. بیداری اسلامی، این نظام ها را یكی پس از دیگری برانداخت. نظام سلطه تلاش كرد كه نوعی از این حركت را در كشور سوریه هم سامان دهد. اما هم استحكام نظام سیاسی سوریه هم پیوستگی نسبی میان مردم و نظام سیاسی، جلوی تحقق اهداف نظام سلطه در سوریه را گرفت.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: متاسفانه برخی از كشورهای عربی و عموم كشورهای غربی و در راس آن ها آمریكا، در جهت خواست اسرائیل، فضایی به وجود آوردند كه شرایط را به سمت ایجاد نوعی از بحران در منطقه سوق می دهد. در زمان حاضر همه تروریست ها در قالب های مختلفی اعم از عناصر مسلح القاعده از گوشه گوشه دنیا، با حمایت معنوی و مالی كشورهای منطقه به ویژه عربستان سعودی در كشور سوریه گرد هم آمده و وارد درگیری نابودسازی ملت و سرزمین شده اند به این ترتیب، ملت سوریه می بیند كه چطور این گروه ها هم مردم را می كشند و هم زیرساخت هایی كه طی چندین دهه برای این كشور فراهم شده بود، را از بین می برند.
وی با بیان این كه غربی ها آن چه در سوریه می گذرد را درس عبرت و پیامی برای ایران تلقی می كنند، گفت: ما در نقطه مقابل می گوییم: آن چه صورت گرفته و می گیرد، نوعی مداخله در امور داخلی سوریه است. آن چه آن ها به دنبال آن هستند، تضعیف یا از هم پاشیدن مربع مقاومتی است كه در قبال رژیم جعلی صهیونیستی شكل گرفته است. آن ها می خواهند این محور مقاومت را از بین ببرند كه این كار دقیقا در جهت بالابردن امنیت اسرائیل صورت می گیرد. سوریه به عنوان پیشانی محور مقاومت به شمار می رود، به همین سبب هدف برنامه های آنان قرار گرفته است. تهدید به جنگ هم در جهت از بین بردن توان مقاومت صورت می گیرد.

آمریكا مقاوت در برابر رژیم اسرائیل را نمی پذیرد
سردار سرتیپ دهقان تاكید كرد: آمریكایی ها هرگاه در هر جای كشورهای اسلامی قدرتی ایجاد شود كه بتواند تهدید كننده منافع آن ها و امنیت رژیم صهیونیستی باشد، حتما تلاش می كنند كه این قدرت را از بین ببرند.
وی در پاسخ به این سئوال كه آیا چنین رویكردی را تهدیدی ضد جمهوری اسلامی نمی بینید، گفت: طبیعتا اهداف و منافع ملی ما هم می تواند در این مسیر، تهدید شود به همین دلیل ما از محور مقاومت و از كشور سوریه كاملا حمایت می كنیم و در زمینه كمك های انسان دوستانه هر كاری از دستمان بر می آید انجام می دهیم تا ملت و دولت سوریه بتواند در برابر این تهاجم ایستادگی كند.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پاسخ به برخی اتهام ها مبنی بر حمایت تسلیحاتی و مالی ایران از نظام سوری گفت: آن ها نیازی به تسلیحات از طرف ما ندارند، چون منابع مختلفی برای تامین آن دارند، به عنوان مثال به محض آن كه بحث جنگ مطرح شد، روس ها اعلام كردند كه كمك های تسلیحاتی به سوریه را قطع نخواهند كرد و به این كمك ها ادامه می دهند. به این ترتیب باید گفت آن ها برای دفاع از خود، سلاح ها و ابزارهای لازم را در اختیار دارند. علاوه بر این، آن ها در طول سال های گذشته توانسته اند ظرفیت های تولید سلاح را هم در داخل كشور توسعه دهند. آن ها نیازی به سلاح از طرف ما ندارند.
وی یاد آور شد: البته ما قبلا بحث صادرات را به كشورهای مختلف داشته ایم و از توانمندی های بالایی در این زمینه برخورداریم. سوری ها هم در یك مقطع زمانی قراردادهایی با ما داشته اند كه به آن ها عمل كرده ایم همان طور كه به تعهدات خود در قبال دیگر كشورها نیز پایبند بودیم، اما این كه بخواهیم امروز سلاحی برای آن ها بفرستیم، خیر. آن ها در این مرحله، چنین نیازی ندارند.

در جنگ تحمیلی تجاوز دشمن به تمام معنی كلمه دفع شد
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سابقه تجاوز و جنگ های بیگانگان علیه كشورمان در دو سده گذشته تاكید كرد كه در هشت سال دفاع مقدس، ملت ایران توانست تجاوز بیگانگان را به تمام معنی كلمه دفع كند.
سردار سرتیپ پاسدار دهقان در بخش دیگری از گفت و گو با شبكه العالم افزود: ملت ایران برای نخستین بار در دو سده گذشته توانست تجاوز بیگانگان را به تمام معنی كلمه، دفع كند و مانع از آن شد كه حتی یك وجب از خاك كشور ما در دست اشغالگران و متجاوزان باقی بماند.
وی ملت بزرگوار ایران را به سبب ایستادگی و پایمردی در هشت سال دفاع در برابر تجاوز، خالق حماسه ای بزرگ توصیف كرد و خاطرنشان كرد: هفته دفاع مقدس می تواند فرصتی باشد برای این كه ملت ما و همه دنیا، دوران دفاع مقدس را بازخوانی كنند. قدرت، عزت، شرف، اقتدار، استقلال و تمامیت ارضی كه اكنون ملت ایران دارد، مدیون و مرهون ایثارگران است كه حقی عظیم بر گردن ملت ایران دارند و همیشه تاریخ باید سپاسگزار و منت دار آن عزیزان سفر كرده و بازمانده های آنان اعم از خانواده های شاهد و جانبازان و رزمندگان باشیم.
دهقان با اشاره به اینكه تاكنون به مقاومتی كه مردم مناطق اشغال شده توسط دشمن داشته اند، كمتر پرداخته شده است، گفت: مردم خوزستان و كرمانشاه، ایلام، كردستان و تمام مناطقی كه در تیررس و برد سلاح های دشمن بود، با ایستادگی و ماندگاری در منطقه، هم پذیرای رزمندگان بودند و هم حامی و پشتیبان آنها؛ لذا این مساله را باید قدرشناخت و پاس داشت.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بیان كرد: ملت ما آموخت كه در برابر تجاوز بیگانه تنها یك راه وجود دارد و آن ایستادگی، مقاومت و بهره گیری از همه ظرفیت های خودی و چشم داشت نداشتن به كمك های خارجی است.
سردار سرتیپ پاسدار دهقان گفت: عاملان راه اندازی جنگ تحمیلی ، تلاش كردند صدام را به عنوان یك مزدور به استخدام خود در آورند، او را در همه زمینه ها و همه سطوح مورد حمایت قرار دهند و با پشتیبانی ، زمینه ترغیب و تشویق صدام برای حمله به كشورمان را فراهم كردند.
وی افزود: در شرایطی كه پس از انقلاب نوپای ما، هنوز نظام سیاسی كاملا مستقر نشده بود، نیروهای نظامی ایران قوام لازم را به خود نگرفته بودند و نیروهای مردمی نیز هنوز به شكل بسیج، سازمان نیافته بودند، عاملان راه اندازی جنگ، با این دیدگاه كه هیچ مقاومتی در ایران جلودار آن ها نیست، عملیاتی را ضد ملت ما طراحی كردند.
وی گفت : آنها بر این گمان بودند كه در یك بازی چند روزه قادر خواهند بود نظام را ساقط كنند. كمترین حد از اهداف آن ها، این بود كه بخشی از سرزمین ما را جدا كنند كه عمدتا خوزستان را مدنظر داشتند. اما، طی هشت سال درگیری با ملت ایران، آموختند كه این ملت از شرف، استقلال، نظام سیاسی و اعتبارات و باورهای دینی خود با تمام توان دفاع می كند و هر متجاوزی را از تجاوز به سرزمین ایران، پشیمان می كند.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی را گنجینه ای عظیم در اختیار ملت ایران دانست و خاطرنشان كرد : ملت ایران برای ساختن تاریخ و تمدن استوار بر پایه ارزش ها و آرمان ها و اعتقاداتی كه به خاطر آن ایستادگی كردند، می توانند از گنجینه عظیم دوران دفاع مقدس بهره ها ببرند و در همه حوزه ها از آن استفاده كنند.
وی بیان كرد: در حوزه خاص دفاع و نیروهای مسلح، به طور طبیعی، اولا تجزیه و تحلیل نبردهایی كه صورت گرفت، اقداماتی كه دشمن انجام داد، تجهیزات و ابزاری كه به كار گرفت، راهبردهایی كه در جهت ورود آسیب ها به ملت و نیروهای مسلح به كار گرفته شد، همه این ها برای ما به منزله پدیده هایی بود كه از آن درس گرفتیم تا بتوانیم خود را مجهز و كسب آمادگی كنیم و متناسب با تهدیداتی كه در پیش رو داریم، از تجارب گذشته عبرت بیندوزیم و از ملت، سرزمین، استقلال و تمامیت ارضیمان دفاع كنیم.
Share/Save/Bookmark
مرجع : العالم