کاهش شمار بینندگان برنامه تلویزیونی «پکن اکسپرس» در پی تحریم توسط مسلمانان
کاهش شمار بینندگان برنامه تلویزیونی «پکن اکسپرس» در پی تحریم توسط مسلمانان
انجمن اسلامی «برکت سیتی» فرانسه ضمن تقدیر از حضور فعال مسلمانان در شبکه‌های اجتماعی برای تحریم برنامه «پکن اکسپرس»، اعلام کرد که کاهش بی‌سابقه بینندگان این برنامه تلویزیونی، نشان‌گر پیروزی کمپین تحریم است.
شنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۲
کد مطلب: 2594
به گزارش «آرماگدون» ، «پکن اکسپرس»، عنوان برنامه‌ای است که در قالب یک مسابقه خانوادگی توسط شبکه فرانسوی « M۶» پخش می‌شود و در هر دوره، شرکت‌کنندگان با حضور در یک کشور، به رقابت می‌پردازند؛ دهمین دوره این برنامه نیز روز چهارشنبه در کشور میانمار آغاز شد.
یک هفته قبل از آغاز این برنامه، گروه‌های اسلامی و کاربران فعال اینترنت با راه‌اندازی کمپین تحریم این برنامه به دلیل اجرای مسابقه در میانمار به عنوان کشوری که حقوق اولیه شهروندان مسلمان را نیز نادیده می‌گیرد، از همه فرانسه‌زبانان در سراسر جهان خواستند تا از تماشای این برنامه خودداری کنند.
این برنامه تلویزیونی علی‌رغم مخالفت‌های بسیار زیاد و امضای بیش از چهل‌هزار کاربر اینترنتی، چهارشنبه شب از شبکه «M۶» پخش شد ولی آمارهای منتشرشده توسط سازمان‌های مسئول نشان می‌دهد که تعداد بینندگان این دوره از برنامه به سه میلیون نفر نیز نرسید و اغلب شهروندان ترجیح دادند تا به کمپین تحریم بپیوندند.
پایگاه اطلاع‌رسانی « ۲۰ Minutes» فرانسه در گزارشی تصریح کرد: این دوره از برنامه، بدترین آغاز را از زمان پخش این مسابقه تلویزیونی تاکنون داشت و کاهش تعداد بینندگان آن بسیار قابل تامل است.
یادآور می‌شود، دهمین برنامه تلویزیونی «پکن اکسپرس» که از شبکه «M۶» فرانسه پخش می‌شود، این‌ بار به میانمار و جاذبه‌های دیدنی این کشور اختصاص دارد و مسئولان شبکه بدون توجه به جنایاتی که در این کشور علیه اقلیت مسلمان روی می‌دهد سعی دارند تا با برگزاری مسابقه خود در این کشور، گردشگران را به بازدید از میانمار دعوت کنند.
مسلمانان فرانسه‌زبان نیز با تشکیل کمپین «مخالفت با پکن اکسپرس ۲۰۱۴» در شبکه اجتماعی فیسبوک و جمع‌آوری امضاء، سعی کردند تا از پخش این برنامه که به گفته آنان" نادیده گرفتن قتل‌عام مسلمانان روهینگیا و تلاش برای تبلیغ کشوری است که حقوق اولیه شهروندان را نادیده می‌گیرد" جلوگیری کنند.
مسئولان راه‌اندازی این کمپین جهانی در بیانیه خود عنوان کردند که پخش این برنامه درست در زمانی که شهروندان مسلمان به فجیع‌ترین شکل ممکن توسط بودایی‌های افراطی به قتل می‌رسند، نشان‌گر بی‌توجهی مسئولان شبکه تلویزیونی «M۶» فرانسه به واقعیات جهان است.
در ادامه تاکید شده است: قتل‌عام مسلمانان در میانمار چیزی نیست که از چشم شهروندان به‌ دور مانده باشد و تعجب ما از این است که چگونه یک شبکه تلویزیونی می‌تواند این موضوع را نادیده بگیرد و به تبلیغ کشوری بپردازد که هر روز، جان افرادی به دلیل تعلق به دین اسلام در خطر است. این اقدام باعث شرم است و مسئولان این شبکه باید از پخش چنین برنامه‌ای منصرف شوند.
اگرچه پخش این برنامه لغو نشد ولی کاهش بی‌سابقه تعداد بینندگان حاوی پیامی روشن از طرف شهروندان به مسئولان شبکه فرانسوی بود و انجمن‌های اسلامی فرانسه امیدوار هستند که با ادامه کمپین تحریم، این برنامه با شکستی تاریخی روبرو شود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا