اعتراض مسلمانان بوسنی به نژادپرستی دولت
اعتراض مسلمانان بوسنی به نژادپرستی دولت
جامعه اسلامی بوسنی، دولت این کشور را به دلیل تأخیر در تأیید توافقنامه به رسمیت شناختن حقوق مسلمانان، به نژادپرستی متهم کرد.
چهارشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۰
کد مطلب: 4754
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از پایگاه خبری «بالکان اینسایت»، ایرهام سیکو، مشاور ریاست جمهوری گفت: پیش‌نویس این توافقنامه ماه‌هاست که از طرف ریاست دولت در دست بررسی است اما تاکنون پیشرفتی حاصل نشده است.
وی گفت: در حالیکه دو کلیسای کاتولیک و ارتدوکس، توافقنامه خود را به امضای ریاست دولت رسانده‌اند اما توافقنامه مسلمانان با دولت همچنان بلاتکلیف مانده است.
درمانا ستا، عضوی از جامعه اسلامی(IZ) بوسنی گفت: به نظر می‌رسد مقامات بوسنی تمایلی برای تأیید این توافقنامه ندارند زیرا تأیید آن اجرای بخشی از اعمال اسلامی را مشروعیت می‌بخشد که در برخی از کشورهای اروپایی ممنوع است.
ستا افزود: این اعمال شامل حق داشتن حجاب اسلامی، ذبح حلال، روزه‌داری و برپایی مراسم نماز است.
وی اظهار کرد: جامعه اسلامی بوسنی سال‌هاست پیش‌نویس‌های مختلفی از این توافقنامه را به ریاست دولت تحویل داده اما بنا به دلایلی هر بار این پیش‌نویس‌ها رد شده است.
کاوازوویک، رئیس جامعه اسلامی بوسنی نیز در گفت‌‌وگویی نگرش‌های دولت را تبغیض نژادی آشکار خواند و گفت: ما منتظر راه حل مسایلی هستیم که باعث نگرانی مسلمانان بوسنی شده اما دولت به وعده‌های خود در این رابطه عمل نکرده است.
۴۴ درصد جمعیت بوسنی و هرزگوین را مسلمانان و ۳۲ درصد صرب و ۱۸ درصد بقیه را کروات تشکیل می‌دهند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا