توهین جانسون به زنان برقع پوش
توهین جانسون به زنان برقع پوش
بوریس جانسون به رغم مخالفت با ممنوعیت پوشش صورت زنان در اماکن عمومی ، زنان برقع‌پوش را مورد توهین و تمسخر شدید قرار داد.
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۴
کد مطلب: 6581
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از خبرگزاری پرس اسوسیشن، بوریس جانسون، وزیر امور خارجه سابق انگلیس زنان مسلمانی که از پوشش روبنده استفاده می‌کنند را مورد تمسخر قرار داد و گفت که آنها شبیه صندوق پستی می‌شوند! او همچنین در ادامه اظهارات توهین‌آمیزش آنها را با "سارقین بانک‌ها و نوجوانان شورشی" مقایسه کرد.
با این حال بوریس جانسون از طرفی دیگر دولت دانمارک در اعمال جریمه و ممنوعیت برای پوشش نقاب یا برقع در خیابان‌های این کشور کاری اشتباه انجام داد.
در عین حال این اظهارنظرهای بوریس جانسون باعث انتقادهایی علیه وی شد.
دیوید لمی، قانونگذار حزب کارگر، جانسون را یک دونالد ترامپ کم ارزش توصیف کرده و او را متهم کرد به اینکه برای منافع سیاسی به آتش اسلام‌هراسی دامن می‌زند.
چند روز پیش دانمارک به تبعیت از فرانسه، آلمان،‌ اتریش و بلژیک پوشش برقع را در اماکن عمومی ممنوع اعلام کرد. همچنین مقام‌های دانمارک زنی را که در یک مرکز خرید در یکی از شهرهای این کشور این پوشش را داشت به سبب پوشش حدود ۱۲۰ پوند جریمه کردند.
جانسون در مطلبی که در روزنامه دیلی تلگراف منتشر کرد، اظهار داشت، خودش را کاملا محق می‌داند که از یک زن توقع داشته باشد هنگامی که با او صحبت می‌کند پوشش روی صورتش را بردارد.
وی تاکید کرد که مدارس و دانشگاه‌ها نیز باید هنگامی که یک دانشجو اینطور با این پوشش مثل یک سارق بانک به آنجا می‌رود چنین رویکردی داشته باشند!
او نوشت: «اگر به من می‌گویید که پوشش روبند "ظالمانه" است من با شما موافق هستم. اگر شما بگویید که انتظار اینکه یک زن اینطور صورتش را بپوشاند عجیب و نوعی "قلدری" است من کاملا با آن موافقم و در عین حال اضافه می‌کنم که هیچگونه دستوری در متن قرآن برای چنین عملی پیدا نمی‌کند!»
او اظهار داشت: «من فراتر از آن می‌روم و می‌گویم این کاملا "خنده دار" است که افرادی باید تصمیم بگیرد مثل جعبه‌های پست در خیابان راه برود و من کاملا هرگونه تلاشی از سوی هرگونه دولتی که به شکلی مسلم مردسالار است و به چنین تظاهرهایی برای "عفت" تشویق می‌کند، رد می‌کنم.»
او گفت: باید نهادهای دولتی و تجاری بتوانند دستورالعملی برای پوشش اعمال کنند که با استفاده از آن کارمندانشان قادر به تعامل با مشتریانشان باشند و این شامل اختیار آنها برای مشاهده صورت مشتریان می‌شود.
با این حال او تصریح کرد: چنین محدودیت‌هایی قرار نیست به جایی برسند که به یک زن بالغ و آزاد بگوییم در یک مکان عمومی و زمانی که به دنبال کار خودش است، چه چیزی بپوشد یا نپوشد.
او خاطر نشان کرد: «من در عین حال با ممنوعیت کامل این پوشش نیز مخالف هستم چراکه این پوشش مسلما چه غلط و چه درست برای یک نوع استنباط درباره اسلام است. ممنوعیت کامل آن باعث تقویت بهانه‌های رادیکال‌هایی می‌شود که مدعی هستند بین اسلام و غرب جنگ تمدن‌ها به راه افتاده و به آتش مظلوم نمایی و تبدیل کردن زنان به "شهید" دامن می‌زند.»
او همچنین گفت: ممنوع کردن برقع می‌تواند منجر به یک برخورد سراسری با هرگونه نماد تعلق خاطر مذهبی بشود.
او گفت: در اینجا ما مثل یک والدی که مشاهده می‌کند جوان شورشی او تصمیم گرفته به زبان یا بینی‌اش نگین یا پرسینگ وصل کند. شما این ریسک را می‌پذیرید که با یک برخورد تند و سفت و سخت برای ممنوع کردن هر شئی تزئینی عجیب و نامتعارف مخالفت و مقاومت علیه خود را نیز تشدید کنید.
لمی در عین حال در توئیتر در واکنش به این حرف‌های جانسون گفت: در خیابان‌های کشور ما عده‌ای جانی در حال برداشتن زوری برقع از سر زنان مسلمان هستند اما پاسخ بوریس جانسون مسخره کردن آنها و تشبیه آنها به صندوق پست است.
Share/Save/Bookmark