محدودیت پخش اذان در کشوری اسلامی!
محدودیت پخش اذان در کشوری اسلامی!
وزارت اوقاف و امور دینی الجزائر قانونی جنجالی در زمینه اختصار الفاظ اذان صادر و محدودیت‌هایی در این زمینه اعمال کرد.
سه شنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۶
کد مطلب: 6015
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از روزنامه «المصریون»، وزارت اوقاف و امور دینی الجزائر قانون جدیدی صادر کرد که محدودیت‌هایی را در پخش اذان از جمله اختصار عبارات اذان ایجاد کرده است.
همچنین بر اساس این قانون بلندگوهای مساجد نیز به گونه‌ای تنظیم می‌شود که مزاحمتی برای شهروندان نداشته باشد و مؤذنان را از افراط در بلند‌کردن صدای اذان بازدارد.
«محمد عیسی»، وزیر امور دینی و اوقاف الجزائر ۲۷ فروردین‌ماه امسال صدور این قانون را به منظور سازماندهی گفتن اذان و جلوگیری از هرج و مرج و بی‌انضباطی در برخی مساجد، وعده داده بود.
این قانون شامل ۱۰ بند در خصوص چگونگی گفتن اذان است که از جمله آن‌ها می‌توان به اعلام دو تکبیر به‌ جای چهار تکبیر در ابتدای اذان و کاهش صدای بلندگوهای مساجد به نحوی که آزاردهنده نباشد، اشاره کرد.
در بند دیگری از این قانون آمده است که گفتن اذان قبل از واردشدن به اوقات شرعی که از سوی وزارت اوقاف و امور دینی مطابق با تقویم رسمی این کشور تعیین شده، ممنوع است.

واکنش جمعیت‌های دینی
در مقابل گروهی از احزاب و جمعیت‌های دینی الجزائر در پویشی نسبت به این قانون وزارت اوقاف واکنش نشان دادند. پیش‌تر نیز این وزارتخانه عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم» را از کتاب‌های درسی حذف کرده بود.
«حسن عریبی»، نماینده پارلمان الجزایر از حزب «اتحاد برای بیداری و عدالت و سازندگی»، ضمن بیان بی‌سابقه و خطرناک‌خواندن این اقدام وزارت اوقاف، تصریح کرد: وزارت اوقاف و امور دینی تصمیمات خود را براساس دیکته‌های رژیم صهیونیستی تنظیم می‌کند، چرا که اسرائیل نیز اخیرا خواستار منع پخش اذان از بلندگوهای مساجد قدس شده بود و این موضوع مشکوکی است که سؤالاتی را در خصوص عواقب و پیامدهای آن در اذهان مطرح می‌کند.
وزیر اوقاف الجزایر ضمن رد این اتهامات تأکید کرد: این برای نخستین‌بار است که قانونی از سوی وزارت اوقاف برای سازماندهی اذان در الجزایر ابلاغ می‌شود.
وی همچنین مدعی شد: این قانون مطابق با سنت نبوی، شریعت اسلامی و آیین و سنت‌های ملی الجزایر است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا